مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۲۲۰
بازخوانی مناظره شهید بهشتی و نورالدین کیانوری
شهید بهشتی خطاب به کیانوری اظهار داشت: «حدود 60 سال است که مارکسیست‌ها در ایران خیانت کرده‌اند؛ حزب توده که الان می‌گوید «من در خط امام هستم» تاریخچه‌اش تاریخچه خیانت است...»
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۳ - ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 01

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ از همان 10 مهرماه 1320 که «حزب توده ایران» با موافقت سفارت شوروی در تهران رسما اعلام موجودیت کرد، خیانت‌های این حزب علیه ملت ایران آغاز شد و تا سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ادامه یافت. به طوری که بعدها سران اصلی حزب توده نیز به این خیانت‌ها اعتراف کردند.

قبل از انتشار فیلم اعترافات سران حزب توده در سال 1362، سیمای جمهوری اسلامی قسمتی از مناظره‌ شهید آیت‌الله بهشتی را با نورالدین کیانوری، دبیرکل حزب توده درباره عملکرد سیاسی این حزب در گذشته و خیانت‌های آشکار مارکسیست‌ها پخش کرد که در آن به نکات جالبی اشاره شده بود.

در ابتدای این مناظره، شهید بهشتی خطاب به کیانوری اظهار داشت: «حدود 60 سال است که مارکسیست‌ها در ایران خیانت کرده‌اند؛ حزب توده که الان می‌گوید «من در خط امام هستم» تاریخچه‌اش تاریخچه خیانت است، تاریخچه‌اش تاریخچه خیانت به انقلاب‌های ایران است. کی در سال 1332 ، 28 مرداد را عملاً راه انداخت؟ شما که می‌‌گویید شرایط اجتماعی در پیدایش پدیده‌ها موثر است برگردید منصفانه شرایط اجتماعی را که مارکسیست‌ها، توده‌ای‌ها در سال‌های 1329 تا 32 در ایران به وجود آوردند و نقش این را در آماده کردن زمینه برای کودتای 28 مرداد بررسی کنید و صادقانه بگویید. اینست که جامعه مار گزیده است و از ریسمان سیاه و سفید هم وحشت می‌کند.»

سپس کیانوری پاسخ داد: «...این که حزب توده ایران خیانت کرده در هیچ محکمه جمهوری اسلامی ثابت نشده است، ما حاضر هستیم در محکمه‌ای از طرف همین جمهوری اسلامی به ریاست شخص شما شرکت بکنیم برای اینکه این اتهام یک افترا بیشتر نیست.»

آیت‌الله بهشتی گفت: «اجازه می‌دهید که زودتر محکمه را تشکیل بدهیم.»

کیانوری اظهار داشت: «هرچه زودتر، ما این را خواستیم، همانطوری که گفته‌ایم جلوی مردم ایران ما حاضر هستیم در هر محمکه صالحه‌ای که محمکه سیاسی تشکیل بشود تمام سیاست حزب توده ایران را در تمام دوران قبل از مصدق، از آن روزی که حزب توده ایران تشکیل شده است با تمام نقاط ضعفش و نقاط قوتش را مورد بحث قرار بدهیم. رای محمکه هرچه شد ما حاضر هستیم که آن وقت احترام بگذاریم. پس امیدوار هستیم که این اقلا رعایت شود تا وقتی که این جریان نشده افترا و اتهامی که واقعاً وارد نیست زده نشود.»

بعد از سخنان دبیرکل حزب توده، شهید بهشتی گفت: «آقا این افترا نیست. یعنی من به عنوان یک تحلیل‌گر حزب توده را گذشته‌اش را گذشته خائنانه به ایران و اسلام و انقلاب می‌دانم...»

چند سال بعد از این مناظره و در حالی که حدودا دو سال از شهادت آیت‌الله بهشتی گذشته بود، نورالدین کیانوری طی یک مصاحبه تلویزیونی به بخشی از خیانت‌های حزب توده اعتراف کرد و مشروح اعترافاتش در روزنامه جمهوری اسلامی (مورخ 11 اردیبهشت 1362) منتشر شد.

او اولین خیانت حزب متبوعش را وابستگی دانست و گفت: «اولین و شاید مهمترین تخلف ما عبارت است از زیر با گذاشتن شعار عمده و اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی که بوسیله امام خمینی اعلام شد و بعدا رسمیت کامل یافت شعار «نه شرفی، نه غربی»... اما این شعار را در حرف پذیرفتیم ولی در عمل به علت آن چسبندگی و وابستگی که طی چندین ده سال که بین حزب ما و حزب کمونیست اتحاد شوروی برقرار شده بود نتوانستیم خودمان را از این وابستگی خلاص بکنیم و صرفا در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت سیاسی خودمان را آن قدری که قانون اساسی اجازه می‌داد انجام بدهیم؛ نتیجه این شد که ما به گمراه افتادیم و این گمراهی ما را روز به روز هم به طرف عمق بیشتر یعنی ورطه خطرناک‌تری کشاند یعنی در فعالیت ما دیگر مسائل سیاسی جای خودش را در مواردی به مسائل جاسوسی و خیانت به جمهوری اسلامی کشاند.»

اختفای سلاح‌ در دوران جنگ تحمیلی دومین خیانتی بود که کیانوری بدان معترف شد و تاکید کرد: «ما یک اشتباه و خطای بزرگی را انجام دادیم که قابل مجازات است.» او گفت: «به نظر ما این تخلفات خیلی سنگین است در چهارچوب جاسوسی - خیانت -تخلف، همه در آن می‌گنجد و به قدری سنگین است که به نظر من سنگین‌ترین مجازات‌هایی که جمهوری اسلامی بخواهد، حق دارد که در مورد این تخلفات [اعمال کند]...»

کیانوری در انتهای اعترافاتش، طی پیامی خطاب به اعضای جدیدتر حزب توده، وابستگی به دول خارجی را «مادر تمام انحرافات و خیانت‌ها» دانست و تاکید کرد: اکنون «حزب ما دچار به آن شده است و ما امروز به عنوان نمایندگانش پاسخگو هستیم در مقابل مردم ایران و در مقابل آنچه خودمان خیال می‌کنیم می‌خواهیم برایش خدمت کنیم و محصول کارمان درست معکوس آن از کار درآمده است.»


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر