بازخوانی مراحل و نتایج عملیات «والفجر 4»

در اواخر مهرماه 1362، عملیات بزرگ والفجر 4، تحت فرماندهی مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی و با هدف تأمین ارتفاعات شمال و شمال غرب مریوان، پاکسازی بخشی از مناطق اشغالی، انهدام نیروهای دشمن در منطقه پنجوین، قطع ارتباط عناصر ضدانقلاب منطقه با منابع پشتیبانی در عراق، خارج کردن شهرها و آبادی‌های مرزی منطقه از برد توپخانه دشمن بعثی و تصرف پیشرفتگی شیلر آغاز شد. مراحل این عملیات به سرعت پیش رفت و طولی نکشید که پیروزی‌های رزمندگان اسلام نمایان شد به طوری که آزادسازی حدود 1000 کیلومتر مربع از خاک ایران و عراق از جمله ارتفاعات مارو، گرمک، خلوزه، براله و سربراله، کنگرک، لری، سه درختی، تخم مرغی، پادگان گرمک، شهرک هرگنه، تپه شهدا، هفت توانان، پنجوین، کانی مانگا و منطقه وسیع دره شیلر و تحت کنترل قرارگرفتن شهر پنجوین و چندین روستا؛ به اسارت گرفتن 785 نفر از نیروهای دشمن بعثی و به غنیمت گرفتن 315 خودرو، 8 تانک و نفربر و 157 قبضه ادوات تنها بخشی از نتایج این عملیات بود.
يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سال 1362 را باید سال «والفجرها» نامید، زیرا عملیات‌های مهم «والفجر» عمدتا در این سال اجرا گردید. در اواخرمهرماه آن سال نیز عملیات والفجر 4 اجرا شد. این عملیات از نظر کلی شامل منطقه مرزی پیشرفتگی دره‌ شیلر عراق در سرزمین ایران و در شمال شهر مریوان بود. این منطقه، یک منطقه کوهستانی است که از نظر عملیات نظامی از جمله صعب العبورترین مناطق بین ایران و عراق به شمار می‌رود. اما سپاه و ارتش با فرماندهی مشترک و طراحی یک عملیات بزرگ در این منطقه، شکست دیگری به دشمن بعثی تحمیل کردند.


اهداف عملیات والفجر 4

عملیات والفجر 4 به منظور حصول به اهداف نظامی زیر در منطقه عمومی مریوان، شیلر طرح‌ریزی و اجرا شد:

1- تأمین ارتفاعات شمال و شمال غرب مریوان.

2- پاکسازی بخشی از مناطق اشغالی.

3- انهدام نیروهای دشمن در منطقه پنجوین.

4- قطع ارتباط عناصر ضدانقلاب منطقه با منابع پشتیبانی در عراق.

5- خارج کردن شهرها و آبادی‌های مرزی منطقه از برد توپخانه دشمن و سرانجام تصرف پیشرفتگی شیلر.

بازخوانی عملیات والفجر 4


آغاز عملیات

در 25 مهر و دو روز قبل از آغاز عملیات، فرماندهی قرارگاه حمزه آماده شد تا با عناصر قرارگاه حمزه 3 از سمت شمال شیلر به طرف جنوب و با عناصر حمزه 2 از سمت جنوب شرقی به طرف غرب در پیشرفتگی شیلر، عملیات را شروع کند و منطقه بین رودخانه‌های شیدر و قزلچه را تصرف و در یگان حمله‌ور با یکدیگر الحاق حاصل نمایند.

بازخوانی روند و نتایج عملیات «والفجر 4»

مرحله طرح‌ریزی در 25 مهرماه برای عملیات والفجر 4 خاتمه یافت و زمان حمله نیز تعیین گردید که ساعت 24 روز 27 یا آغاز روز 28 مهر ماه بود. زمان حمله فرا رسیده و در ساعت 24 روز 27 مهر حمله‌ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با اعلام جمله رمز «يا الله يا الله» در شبکه‌های ارتباطی آغاز شد و دو قرارگاه از پنج قرارگاه حمزه سیدالشهدا در پیشرفتگی شیلر در داخل خاک عراق وارد نبرد با نیروهای بعثی شدند.

این عملیات در سه مرحله به شرح زیر اجرا می‌شد:

مرحله یکم: قرارگاه حمزه‌ سیدالشهدا (ع) با به کار بردن پنج قرارگاه با اجرای یک مانور احاطه‌ای دو طرفه تک می‌نماید: قرارگاه حمزه 1 در منطقه‌ مریوان تلاش اصلی ضمن تصرف هدف کربلا، خط پیروزی و سبز را در منطقه‌ محوله تأمین می‌نماید. قرارگاه حمزه 2 از ارتفاعات ساوجی ضمن تصرف هدف فتح، خط پیروزی را در منطقه محوله تأمین می‌نماید. قرارگاه حمزه 3 در منطقه بانه از شمال به جنوب هدف‌های ظفر و کاظمین را تصرف و خط پیروزی را در منطقه محوله تامین می‌نماید. قرارگاه حمزه 4 در منطقه‌ مریوان و قرارگاه حمزه 5 در منطقه‌ بانه احتیاط قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) را تشکیل می‌دهند.

مرحله دوم: قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) تک خود را به منظور تصرف هدف قدر و فجر و تأمین کامل خط سبز به ترتیب زیر ادامه می‌دهد:

قرارگاه حمزه 4 با عبور از قرارگاه حمزه 1، هدف قدر را تصرف و خط سبز را در منطقه‌ محوله تأمین می‌نماید. قرارگاه حمزه 5 پس از عبور از قرارگاه حمزه3 هدف فجر را تصرف و خط سبز را در منطقه‌ محوله تأمین می‌نماید. قرارگاه‌های حمزه 1 و 3 به مأموریت محوله در منطقه‌ مربوطه ادامه می‌دهند. قرارگاه حمزه 2 احتیاط قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) را تشکیل می‌دهد.

مرحله سوم: کلیه‌ یگان‌ها آماده می‌شوند بنا به دستور قسمت شمالی ارتفاعات سورن را تصرف و در منطقه‌ محوله پدافند نمایند.


نتایج عملیات

با گسترش روند پیروزی‌های رزمندگان اسلام در این عملیات، قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع)، با انتشار اطلاعیه‌هایی از تکمیل پیروزی‌‌ها در این منطقه خبر داد. در اطلاعیه شماره یک قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) آمده بود: «نیروهای اسلام با اتکال به قدرت لایزال خداوندی، طی 48 ساعت گذشته در یک عملیات گسترده در منطقه مرزی سردشت، موفق به تصرف ارتفاعات استراتژیک و مهم 2250 متری هنيمالا، 2350 متری لك لک، 2006 متری عمل، 2000 متری بلیس، ارتفاعات بیچلی و کوه رستم الان و بلندی‌های دشت باژوال، ارتفاعات دولمیری، کوه بریج و خواراسب گردیدند.»

بازخوانی روند و نتایج عملیات «والفجر 4»

این اطلاعیه اضافه کرده بود: «رزمندگان اسلام متشکل از دلاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران، جان برکفان پاسدار و بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سلحشوران ژاندارمری و پیشمرگان مسلمان کرد طی این عملیات، همچنین هجده روستا از جمله روستاهای اسب میرزا، یوسف گل، گلاس، سید شلماش و دوله گرم را از لوث وجود گروهک‌های مزدور پاک سازی نمودند.»

بازخوانی روند و نتایج عملیات «والفجر 4»

این قرارگاه در اطلاعیه شماره دو خود نیز تصریح کرد: «...فرزندان غیور و جان بر کف سرزمین انقلاب اسلامی، به منظور پایان بخشیدن به آتش‌افروزی‌های ایادی داخلی کفر جهانی و سرکوب اشرار مسلح وابسته به استکبار جهانی، در پی عملیات پیروزمندانه منطقه‌ سردشت، دو شب گذشته طی یک عملیات هماهنگ و موفقیت‌آمیز تحت فرماندهی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) مرکز عملیات مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در منطقه مرزی بانه و مریوان به مواضع ضدانقلابیون یورش بردند و به اشرار مسلح و قوای رژیم بعثی- صهیونیستی عراق که به حمایت از ضدانقلابیون با نیروهای اسلام درگیر شده بودند، ضایعات و تلفات سنگینی وارد آوردند.»

بازخوانی روند و نتایج عملیات «والفجر 4»

در ادامه، آزادسازی حدود 1000 کیلومتر مربع از خاک ایران و عراق از جمله ارتفاعات مارو، گرمک، خلوزه، براله و سربراله، کنگرک، لری، سه درختی، تخم مرغی، پادگان گرمک، شهرک هرگنه، تپه شهدا، هفت توانان، پنجوین، کانی مانگا و منطقه وسیع دره شیلر و تحت کنترل قرارگرفتن شهر پنجوین و چندین روستا؛ به اسارت گرفتن 785 نفر از نیروهای دشمن بعثی و به غنیمت گرفتن 315 خودرو، 8 تانک و نفربر و 157 قبضه ادوات تنها بخشی از نتایج این عملیات بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات