مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۲۷۲
مردم شهر یزد که در حرکات انقلابی سرآمد بودند، در روز هفتم شهادت حاج آقا مصطفی مجلس ترحیمی برپا کردند. مامورین ساواک به دقت این مراسم را زیر نظر گرفته و در گزارش‌های متعدد خود، بدان پرداختند.
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۲ - ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - 2019October 23

پایگاه مرکز اسناد انقلاب سلامی؛ انتشار خبر شهادت پر رمز و راز حاج آقا مصطفی خمینی در اول آبان 1356، مردم ایران را را بر آن داشت تا با برپایی مراسم بزرگداشت فرزند امام، این مجالس را به میتینگی علیه رژیم پهلوی تبدیل کنند. از این رو در جای جای ایران، مراسم گرامی‌داشت آیت‌الله مصطفی خمینی برپا شد.

مردم شهر یزد هم که در حرکات انقلابی سرآمد بودند، در روز هفتم شهادت حاج آقا مصطفی مجلس ترحیمی برپا کردند. مامورین ساواک به دقت این مراسم را زیر نظر گرفته و در گزارش‌های متعدد خود، بدان پرداختند.

براساس یکی از اسناد ساواک که در کتاب «.بازتاب‌ها و پیامدهای رحلت اسرار آمیز آیت‌الله مصطفی خمینی به روایت اسناد» از انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی درج شده است، مامور مخفی ساواک در گزارشی محرمانه از مجلس ختم آیت‌الله سید مصطفی خمینی در یزد گزارش داد: صبح روز 6/8/36 بمناسبت فوت مصطفی خمینی مجلس ختمی در مسجد قندهاری واقع در محمودآباد یزد برگزار [شد]

ابتدا شیخ رضا سلیمی علاوه بر اینکه چند مرتبه نام [آیت‌الله] روح‌الله خمینی را با القاب کامل بیان نمود از وسائل ارتباط جمعی مانند رادیو تلویزیون و مطبوعات انتقاد نمود و گفت چرا خبر درگذشت مصطفی خمینی را منتشر نکردند؟ و اضافه کرد در قم و عراق و سایر ممالک اسلامی به این منظور مجالس ختمی برگزار گردید و همه مشکی پوش شده‌اند و در لفافه از وضع مملکت انتقاد نمود.

در بین سخنرانی نامبرده جوان 22 ساله‌ای که موی سرش کوتاه بود و دارای ریش و سبیل بود و ظاهرا نشان می‌داد که طلبه علوم دینی است چند مرتبه با صدای بلند از حاضرین خواست تا برای سلامتی [امام] خمینی و شادی روح فرزندش مصطفی خمینی صلوات فرستاده شود.

بعد از سخنرانی سلیمی شیخ محمدعلی حافظیه سخنرانی کرد و گفت در اثر محدودیت آزادی که در بین طبقات مختلف اجتماع وجود دارد دین مقدس اسلام در حال از بین رفتن است و مسئولان هر کاری که بخواهند انجام می‌دهند و به همین علت علما و روحانیون کنار گذاشته شده‌اند و اضافه کرد پیمانه این روش و سیاست به سر رسیده و خواستار همبستگی بیشتر مردم شد. وی در سخنرانی خود با القاب کامل چند مرتبه نام [امام] روح‌الله خمینی را بر زبان آورد.

در خاتمه جلسه شیخ راشد پور یزدی به منبر رفت و ضمن اینکه مدعوین را به آرامش و سکوت دعوت کرد در بین سخنرانی خود مردم را به همبستگی و اتحاد بیشتر دعوت نمود و اضافه کرد شما با اینکار ارادات خود را به [امام] خمینی که نماینده واقعی امام زمان می‌باشد ثابت نموده‌اید. ضمنا در بین سخنرانی خود چند مرتبه نام [امام] خمینی را با التهاب بیان و وی را رهبر شیعیان جهان اعلام داشت.»

گزارش ساواک از مجلس بزرگداشت آیت‌الله مصطفی خمینی در یزد +سند

گزارش ساواک از مجلس بزرگداشت آیت‌الله مصطفی خمینی در یزد +سند

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر