واکنش شهیدان باهنر و بهشتی به تسخیر لانه جاسوسی

شهید بهشتی: آمریکا بداند با ملت ایران طرف است/ شهید باهنر: آمریکا به خاطر 27 سال دخالت در ایران، مسئول همه‌ کشتارها و جنایت‌هاست

شهید باهنر خواهان دریافت غرامت از آمریکا به خاطر دخالت‌هایش در ایران بود و می‌گفت که آمریکا باید هزینه‌های ناشی از کودتای ۲۸ مرداد را جبران کند: آمریکا به خاطر ۲۷ سال دخالت آشکار و انکارناپذیرش در ایران، مسئول همه‌ کشتارها، جنایت‌ها و نابسامانی‌ها است که در تمام شئون این کشور در زمان حکومت رژیم کودتا به وقوع پیوسته. در نتیجه دریافت غرامت حق ماست و بایستی در این جهت گام برداریم.
سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دانشجویان پیرو خط امام طی یک عملیات انقلابی در 13 آبان 1358، سفارت آمریکا در تهران را که به عنوان یک مقر جاسوسی عمل می‌کرد تسخیر کردند و این اقدام بلافاصله با تائید و حمایت امام خمینی و دیگر مسئولان نظام مواجه شد.

شهید بهشتی از جمله اولین مسئولان نظام است که با اعلام حمایت از دانشجویان پیرو خط امام، تسخیر لانه جاسوسی را عملی مهم و صحیح دانست. به گفته مسیح مهاجری: «تسخیر لانه نزدیک ظهر اتفاق افتاد و در جلسه بعد از ظهر [مجلس خبرگان قانون اساسی] آقای بهشتی سخنرانی كردند، یعنی در فاصله خیلی كوتاه موضع گرفتند. در اولین فرصت ممكن و اولین شخصیتی هم كه از انقلابیون موضعگیری کرده و از تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجوهای پیرو خط امام حمایت كردند آقای بهشتی بودند.»

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی در تاریخ دوشنبه 14 آبان ماه 1358، آیت‌الله دکتر بهشتی در جلسه‌ مجلس خبرگان قانون اساسی که عصر روز 13 آبان تشکیل شد گفت: ...امروز عده‌ای از جوانان با ایمان برآشفته ملت که پذیرش شاه جنایتکار از طرف آمریکا را بحق توهین بزرگی به انقلاب و ملت انقلابی ما می‌دانند، بیش از این تاب نیاوردند و بعنوان اعتراض سفارت آمریکا را تصرف کردند و چند نفر از کارکنان آنجا را به گروگان گرفتند.

ما همیشه به عنوان کسانی که همواره احساس مسئولیت می‌کرده‌ا‌یم به آمریکا و سایر قدرت‌های استعمارگر گفته‌ایم که بدانید با فرد یا افراد طرف نیستید. با شخصی امام با علمای انقلابی طرف نیستید. با شورای انقلاب یا دولت انقلاب طرف نیستید. بلکه با ملت طرفید. موقعیت ایران را درک کنید. بدانید که ایران ملتی دارد که خط انقلاب خود را شناخته. حتی پیش از ۲۲ بهمن، مکرر به اینها گفته می‌شد که اگر همه چهره‌هایی را که شما بعنوان چهره‌های موثر می‌شناسید بگیرند و اعدام کنند، انقلاب با توان بیشتر به جلو خواهد رفت.

حالا هم می‌گوئیم که شما انتظار نداشته باشید کسی بتواند ملت بپاخاسته ما را در برابر همه کارهای ناپسند و زشت شما مهار کند. ملت در برابر برخی از توهین‌ها مهار شدنی نیست. گويا آمریکا و قدرت‌های دیگر جهانی فقط زبان دیپلماسی را آموخته‌اند و هنوز زبان انقلابی را یاد نگرفته‌اند و با این زبان آشنا نشده‌اند ولی مردم ما و دوستان ما به برکت این انقلاب، بخوبی با این زبان آشنا شده‌اند و می‌دانند هر کلمه‌ای و هر سخنی و هر نوشته‌ای و هر قدمی در انقلاب چه معنی می‌دهد.

ما در عین اینکه می‌پذیریم که سفارت یک کشور و اتباع یک کشور در کشور دیگر باید امنیت داشته باشند و در عین اینکه قانون اسلام چنین امنیتی را تاکید و تضمین می‌کند در عین حال می‌خواهیم بگوئیم که زبان انقلاب هم، زبان راست و صریح و روشنی است و او هم چیزهایی را بیان می‌کند.

ای آمریکا! و ای کشورهای دیگر جهان! زبان انقلاب ایران را اگر هنوز نیاموخته‌اید و نمی‌توانید درک کنید، خوبست سر عقل آیید و درک کنید. همان وقتی که بعنوان اینکه یک بیمار که هیچ جای دیگر در دنیا برای معالجه‌اش جز آمریکا نبوده اگر واقعا بیمار باشد پذیرفتید، باید می‌فهمیدید که پیامدهای سختی بدنبال خواهد داشت.

جوان‌های ما امروز به آنجا رفته‌اند و گفته‌اند که این شاه خائن دشمن ملت را پس بدهید و این کارکنان سفارت را از ما بگیرید. چون هرچه به زبان منطقی گفتند که چرا دشمن ملت را در خانه خود پناه داده‌اید؟ گفتید: این از لوازم اومانیسم است! یک بیمار آمده است، انسان‌دوستی و اومانیسم جهانی و اخلاق انسانی ایجاب می‌کند که از او پرستاری کنند. آیا شما هنوز هم نفهمیده‌اید که این دشمن خون آشام یک خلق است؟ این بایستی به دادگاه عدل و انتقام سپرده شود، آیا خوب نتوانسته‌اید بفهمید که جوانان انقلابی کشور ناچار می‌شوند با این زبان بشما بفهمانند.

امید ما این است که درس عبرت بگیرید و با ملت انقلابی ما طوری برخورد کنید که دیگر جوانان ما برای گفتگو با شما ناچار به استفاده از این زبان‌ها نشوند. و اگر شما همچنان به لجاجت خود ادامه دهید هیچکس نمی‌تواند به شما تضمین بدهد که ملت انقلابی ما از این زبان استفاده نکند. ما هم تاکید می‌کنیم که وظیفه انسانی و انسان‌دوستی آمریکا، اگر آمریکا براستی زبان انسان‌دوستی را می‌فهمد، این است که این دشمن خلق را تحویل دادگاه عدل و انتقام اسلامی ایران بدهد و بیش از این خود و ملت ما را به دردسر نیندازد.

علاوه بر این، دکتر باهنر نیز از تسخیر سفارت آمریکا در تهران استقبال کرده و آن را اقدامی دفاعی در مقابل تجاوزات و دخالت‌های آمریکایی ها در امور داخلی ایران دانست. وی گفت: در مورد گروگان‌های آمریکایی ما باید فکر کنیم که این اقدام جوانان مسلمان در برابر چه کسی انجام شده است و بپرسیم آمریکا در ۲۵ سال اخیر با ملت ایران چه کرده است؟ ما همه‌ اختناق و استبداد را از نفوذ جابرانه آمریکا می‌دانیم و پناه دادن شاه مخلوع نیز خیانت به انقلاب ما بود. ثروت عظیمی از ملت ما را غارت کرد و این حداقل کاری بود که ملت ما توانست انجام دهد و لانه‌ جاسوسی را تصرف کند. من می‌گویم حداقل دادگاه بین المللی، جنایات آمریکا را فاش کند، ولی تصمیم نهایی در مورد گروگان‌ها را مجلس اتخاذ خواهد کرد.

از طرف دیگر، شهید باهنر خواهان دریافت غرامت از آمریکا به خاطر دخالت‌هایش در ایران بود و می‌گفت که آمریکا باید هزینه‌های ناشی از کودتای ۲۸ مرداد را جبران کند: آمریکا به خاطر ۲۷ سال دخالت آشکار و انکارناپذیرش در ایران، مسئول همه‌ کشتارها، جنایت‌ها و نابسامانی‌ها است که در تمام شئون این کشور در زمان حکومت رژیم کودتا به وقوع پیوسته. در نتیجه دریافت غرامت حق ماست و بایستی در این جهت گام برداریم.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات