مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۳۲۱
ساواک کرج در گزارشی به اداره کل سوم فعالیت جبهه ملی وعدم اقبال ‌شان از جانب مردم کرج را اعلام کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۴ - ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - 2019November 12

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی: اعضای جبهه ملی پس از دهه 30 نزد افکار عمومی مقبولیت خود را از دست داده بودند و بدنبال کسب اقبال بین توده‌های جامعه بودند. از این رو پس از اینکه در تهران پایگاه خود را از دست رفته دیدند فعالیت‌های خود را در شهرهای دیگر دنبال کردند. اعضای جبهه ملی کرج را بعنوان یکی از مراکز مهم جهت انجام فعالیت‌های سیاسی تشکیلاتی خود انتخاب کردند. جبهه ملی در کرج هم مورد وثوق مردم قرار نگرفت و از این رو سران این جبهه برای جذب نظر اهالی کرج سراغ روحانی مطرحی بنام شیخ حسین لنکرانی رفتند.

بنابر گزارش ساواك كرج به اداره‌كل سوم در شهريور1340 در« کتاب انقلاب اسلامی در کرج » که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، فعالیت‌های جبهه ملی چنين بیان شده است:

«...جبهه‌ ملي براي پيشرفت مقاصد خود و تشكيل جبهه‌ ملي كرج ابتدا هفتنفر را پيشقدم كرد در كرج فعاليت كنند ولي آن‌ها نتوانستند كاري انجام دهند. ازاين‌رو تصميم اين جبهه براين شد كه يكنفر از اشخاص معتبر و مسن را پيش‌قدم سازد و توسط او تشكيلات جبهه‌ ملي كرج بهطور كامل برقرار شود. براي اين منظور آقاي شاه‌حسيني[1] به كرج آمده و پساز تماس با اعضاي جبهه‌ملي قرار براين شد كه آقاي شيخ حسين لنكراني كه شخص مسني است و در حصارك كرج باغ و ساختمان دارد را براي همكاري با جبهه ملي دعوت كنند. شيخحسين لنكراني داراي سوابق مشكوك است و ساختمان او در حصارك طوري است كه هربيننده را دچار تعجب مي‌كند و براي اين‌گونه فعاليت‌ها جاي مناسبي بهنظر مي‌رسد. در روز جمعه 10/6/40 بنابه دعوت قبلي كه توسط حسين لنكراني صورت گرفت، اعضاي جبهه ملي كه از يكعده دست چپي و يكعده پان‌ايرانيست و همچنين عده‌‌ای از مالكين كرج و تعدادي از اعضاي جبهه‌ ملي تهران در منزل شيخحسين در كرج جمع شدند. در اين جلسه پساز صحبت پيرامون جبهه‌ ملي از آقايان مالكين دعوت شد كه با جبهه ملي همكاري نمايند».

از اين گزارش چند نكته برمي‌آيد، اول آنكه چون جبهه‌ ملي در فعاليت‌هاي سياسي و فرهنگي خود در كرج، که توسط اعضاي رسمي‌اش انجام مي‌گرفت، نتيجه‌اي نگرفت، به يك روحاني متنفذ در اين منطقه متوسل شد. ثانياً، ادامه‌ فعاليت در تهران براي اين تشكل دشوار بود، ازاين‌رو سران جبهه ملي، كرج را براي تشكيل جلسه‌هاي خود انتخاب كردند. ثالثاً پيوند مالكان كرج با اعضاي جبهه‌ ملي، آن هم در سال 1340 يعني زمانيكه نخستين زمزمه‌هاي قانون اصلاحات ارضي بهگوش مي‌رسيد، از ديگر مطالب جالبِتوجه اين گزارش است.

عدم اقبال مردم کرج نسبت به جبهه ملی + سند[1]. آقاي حسين شاه‌حسيني پس از پيروزي انقلاب اسلامي، رياست سازمان تربيت­ بدني را برعهده داشت.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر