مرکز اسناد انقلاب اسلامی

شيخ شلتوت در پاسخ نامه‌ آقاى بروجردى مى‌نويسد: «استاد اعظم، نامه‌ات رسيد. آن را بوسيدم و مطالب بسيار ارزنده‌اى در آن ديدم. به جاى دعاهايى كه عقب نمازها مى‌خواندم، اكنون نامه‌ شما را مى‌خوانم. هربار كه نامه‌ شما را مى‌خوانم، مطالبى جديد را مى‌فهمم.»
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۰ - ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - 2019November 14

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ وحدت شیعه و سنی موضوعی است که مورد تاکید علمای اسلام بوده است. به ویژه آنکه دشمنان به دنبال بهره برداری از تفرقه بین مذاهب اسلامی بودند.


تاسیس مؤسسه «تقريب بين المذاهب الاسلاميه»

آيت‌الله سيدحسين موسوى كرمانى که به دليل اعتماد مرحوم آيت‌الله العظمی بروجردى، از اصحاب خاص آن مرجع گرديد و در بسيارى از جلسات علمى و فقهى ايشان شركت می‌کرد، درباره اهتمام این مرجع بزرگ به وحدت شیعه و سنی می‌گوید: آيتالله شيخ محمدتقى قمى، به دستور آيتالله بروجردى، مؤسسه «تقريب بين المذاهب الاسلاميه» را تأسيس كرد.


نظر آیت‌الله بروجردی درباره تفرقه‌افکنی‌های انگلیس

آقاى بروجردى نظرشان اين بود كه مسلمانان بايد با هم وحدت داشته باشند. ايشان مىگفتند كه اسلامى كه به اروپا راه يافت، اسلام سنى بود، نه اسلام شيعى(ع). ايشان نظرشان اين بود كه انگليس براى از بين بردن اسلام، بين مسلمانان تفرقه مىاندازد و جنگ شيعه و سنى را راه مىاندازد؛ در نتيجه آيتالله بروجردى سعى مىكردند مسلمانان را متحد سازند. ايشان هميشه تلاش مىكردند وحدت ميان مسلمانان باشد. هنگامى كه جلسه وسائل را شروع كردند، به ما دستور دادند احاديث اهل سنت را در هر بابى پيدا كنيم و در پاورقى كتاب بياوريم.


ارادت شیخ شلتوت به آیت‌الله بروجردی

آیت‌الله موسوی کرمانی در بخش دیگری از خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است با اشاره به ديدار شيخ شلتوت، رييس دانشگاه الازهر مصر (از معدود علماى اهل سنت كه فتواى جواز تقليد از مكتب شيعه اثنى عشرى را صادر كرد) با آیت‌الله بروجردی می‌گوید: شيخ شلتوت در قم به ديدار آقاى بروجردى آمد. او در اين ديدار، خيلى به آقاى بروجردى علاقهمند شد و پس از آن، هر جا مىرفت از آقاى بروجردى تعريف مىكرد.


تدریس فقه شیعه در الازهر

وى بعد از آن كه به مصر بازگشت، دستور داد فقه شيعه در الأزهر تدريس شود. تا زمانى كه شيخ شلتوت در الأزهر بود، «مختصر نافع» محقق در الأزهر تدريس مىشد.


مکاتبات شیخ شلتوت و آیت‌الله بروجردی

شيخ شلتوت از مصر براى آقاى بروجردى نامه مىنوشت، ولى آقاى بروجردى جواب نمىداد. شيخ شلتوت مى‌گفت :«آقاى بروجردى نظير ندارد. او در تمام علوم اسلامى، استاد است.» در نامههايش به آقاى بروجردى، خيلى احترام مىگذاشت.

روزى آقاى حائرى به آقاى بروجردى مىگويد كه خوب نيست شما جواب نامههاى ايشان را نمىدهيد. ممكن است كدورتى حاصل شود. آقاى بروجردى قبول مىكنند و نامهاى به شيخ شلتوت مىنويسند. شيخ شلتوت در پاسخ نامه آقاى بروجردى مىنويسد: «استاد اعظم، نامهات رسيد. آن را بوسيدم و مطالب بسيار ارزندهاى در آن ديدم. به جاى دعاهايى كه عقب نمازها مىخواندم، اكنون نامه شما را مىخوانم. هربار كه نامه شما را مىخوانم، مطالبى جديد را مىفهمم.»


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر