مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۴۵۰
رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی مطرح کرد:
حجت‌الاسلام حسینیان گفت؛ بعد از سه روز سپاه مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی را پذیرفت و آن را اعلام کرد. شکی نیست که واقعه غم‌انگیز خیلی سخت و جانکاه بود. اما در جای خود باید رسیدگی و نتیجه آن هم به اطلاع برسد و دولت و مردم نیز در تجلیل از این عزیزان و تسلی به خانواده‌ها باید تلاش خود را بکنند تا از آلام مردم کاسته شود. ولی نباید این چند موضوع توسط خودی‌ها خلط و عظمت‌های مردمی و نظامی نادیده گرفته شود.
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۴ - ۲۳ دی ۱۳۹۸ - 2020January 13

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان طی گفتگویی، به تشریح و تببین حوادث چند روز گذشته از جمله ترور ناجوانمردانه سپهبد حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا، پاسخ کوبنده ایران به استکبار جهانی و در هم کوبیدن پایگاه عین الاسد و نیز سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین پرداخت که مشروح آن را در ادامه از نظر می‌گذرد.


در هفته‌های اخیر شرایط پیچیده‌ای به لحاظ داخلی و بین‌المللی رقم خورده است. چه تحلیلی از این شرایط دارید؟

حجت‌الاسلام حسینیان: بسم‌الله الرحمن الرحیم. ضمن تسلیت به محضر امام عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، مردم شریف و عزیز ایران و خانواده داغ‌دیدگان و آرزوی صبر و بردباری برای بازماندگان از درگاه خداوند، عرض می‌کنم که در این ایام چند مسئله اتفاق افتاد: ترور ناجوانمردانه سردار بزرگ ایران و نماد مبارزه با تروریسم جهان و دست‌آموزان آمریکایی و مسئله حماسه تاریخی و بی‌نظیر مردم ایران در تشییع جنازه این سردار باکرامت و اینکه همه مردم یک زبان، شعار انتقام سرداده بودند و سپس حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه‌های امریکایی در مقابل رجزخوانی‌های امریکا و مسئله دیگر این خطای انسانی در اصابت موشک به هواپیمای مسافربری.

شکی نیست که این فاجعه شیرینی پیروزی‌ها را در کام مردم تلخ و همه ما را عزادار کرد. اما اینکه چرا چنین اشتباه انسانی رخ داد باید بررسی شود؛ هم با مقصرین برخورد شود و هم از تکرار حادثه در آینده جلوگیری گردد؛ این همان چیزی است که مقام معظم رهبری از ستاد کل نیروهای مسلح خواسته‌اند.

اما آیا اینکه سه روز سکوت و بررسی کم است یا زیاد؟ و اگر در همان روز اول مسئولیت پذیرفته می‌شد آیا پیروزی به کام مردم تلخ می‌شد یا نه؟ و آیا این خطا اولین خطا در سطح جهان است؟ جای بحث دارد. ولی به هر حال بعد از سه روز سپاه این مسئولیت را پذیرفت و آن را اعلام کرد. شکی نیست که واقعه غم‌انگیز، خیلی سخت و جانکاه بود. اما در جای خود باید رسیدگی و نتیجه آن هم به اطلاع برسد و دولت و مردم نیز در تجلیل از این عزیزان و تسلی به خانواده‌ها باید تلاش خود را بکنند تا از آلام مردم کاسته شود. ولی نباید این چند موضوع توسط خودی‌ها خلط و عظمت‌های مردمی و نظامی نادیده گرفته شود.


ممکن است در مورد علت ترور سردار سلیمانی و هدف امریکایی‌ها توضیح دهید؟

حجت‌الاسلام حسینیان: ترور ژنرال سلیمانی موضوع مهمی است. او نماد قدرت و نماد ملی و شرف اسلامی کشور بود که یک کشور طاغی و زورگو او و همراهانش را ناجوانمردانه ترور کرد و رسماً رئیس جمهور احمقش مسئولیت این ترور را به عهده گرفت. هدف امریکا از انتخاب ژنرال سلیمانی برای عملیات ترور، نشان دادن قدرت امریکا و ضرب شصت نشان دادن به جمهوری اسلامی ایران بود.


به نظر شما انهدام پایگاه نظامی امریکا در عراق چه اهمیتی در مقابل این خسارت دارد؟

حجت‌الاسلام حسینیان: عکس‌العمل جمهوری اسلامی که پایگاه مهم امریکا در عراق را توسط موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درهم کوبید، اهمیت موضوع زمانی آشکار می‌شود که تهدیدهای ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور ابر قدرت امریکا را کنار این عملیات بگذاریم.

اگر سابقه‌ عملیات نظامی امریکا در دو دوره‌ انزوا بر مبنای دکترین مونروئه و دوره فعال امریکا و حمله به کشورهای پاناما، افغانستان و عراق و بمباران‌های بی‌اجازه در پاکستان و اشغال بخشی از سوریه را مورد دقت قرار دهیم می‌فهمیم که جمهوری اسلامی چه قدرت و ارده‌ای از خود نشان داد.

من نمونه‌هایی را از عملکرد نظامی امریکا ارائه می‌دهم و امیدوارم دانشگاهیان و اهل مطالعه با نوشتن مقاله‌ها و برقرار کردن کنفرانس‌ها، و رسانه‌ها با انتشار آن‌، جنایات این ابرقدرت را به مردم نشان دهند. اشغال سپس ضمیمه کردن بخشی از مکزیک، بمباران نیکاراگوئه در سال 1854 حمله به هندوراس در سال 1860، ایجاد پایگاه نظامی در چمپوت پرو، اشغال جزیره پرل هاربر در سال 1887، اشغال جزایر هاوایی و الحاق آن به امریکا در سال 1893 و حمله نظامی به ونزوئلا در سال 1895 اشغال پورتوریکو و کوبا و گوام در سال 1898، اشغال مجمع الجزایر فیلیپین و قتل عام مردم و کشتار دویست هزار فیلیپینی و سوزاندن مزارع آن‌ها، کشتار مسلمانان جنوب فیلیپین و شهید کردن داتوعلی در سال 1906 و دها تجاوز دیگر، همه در زمان ادعای عدم مداخله امریکا بود.

در قرن بیستم که دخالت‌های امریکا در سرتاسر جهان شروع شد هفت بار به چین، سه بار به کلمبیا سه بار به کوبا و چهار بار به دومینیکن، دو بار به کره، سه بار به مکزیک، یک بار به مراکش، دو بار به نیجریه، شش بار به پاناما، یک بار به سوریه و دو بار به ترکیه حمله کردند. در این اواخر حمله به ویتنام و کشتار فجیع امریکاییان مشهور است. بنابراین در طول تاریخ ثابت شده که امریکا ذاتا امپریالیست است و هرجا خواسته دخالت کرده، اشغال کرده و کشتار به راه انداخته. 

اگر می‌خواهید عظمت عملیات مقتدرانه سپاه را درک کنید بهتر است مقایسه‌ای با بحران موشکی کوبا داشته باشیم. در سال 1342 در زمان کندی اتحاد جماهیر شوروی چند موشک در کوبا مستقر کرد. امریکاییان به شوروی اولتیماتوم دادند و شوروی با آن همه قدرت و شوکت نظامی‌اش مجبور شد موشک‌های خود را جمع کند. ولی سپاه چنان حملات موشکی به امریکاییان وارد کرد که وضعیت داخلی امریکا در هم ریخت. ما نباید بگذاریم این افتخار و عظمت که بعد از چهل سال سایه جنگ را از سر مردم ایران برداشت تحت‌‌الشعاع یک اشتباه نظامی قرار دهیم و اصل مطلب را فراموش کنیم.


حدس می‌زنید عکس‌العمل امریکا از این پس در مقابل جمهوری اسلامی و مردم ایران چه باشد؟

حجت‌الاسلام حسینیان: البته نه امریکا از این شکست عقب‌نشینی خواهد کرد و نه دنباله‌هایش و نه آن‌ها که امریکا را قبله آمال خود می‌دانستند دست از انتقام برمی‌دارند. آن‌ها حتما از مردمی که در تشییع جنازه سردار رشید اسلام قدرت جمهوری اسلامی را به رخ دشمن کشید و از سپاه پاسداران انتقام خواهند گرفت و این شیرینی را به کام مردم تلخ و شکست خودشان را زیر بمباران خبری، رسانه‌ای و فضای مجازی پنهان خواهند کرد.


وظیفه نیروهای انقلابی در این شرایط چیست؟

حجت‌الاسلام حسینیان: این وظیفه نیروهای انقلابی است که تحت تأثیر دشمن قرار نگیرند، در ضمن پذیرش خطاها این پیروزی نظامی و مردمی را زنده بدارند و خدای نخواسته خود شریک دشمن در شایعه‌سازی، طنز، مسخره کردن نیروهای افتخارآفرین و زخم زبان‌ها نشوند. باید مواظب باشند چرا که دورویانی که تا دیروز می‌خواستند بر امواج خون شهید سلیمانی سوار شوند امروز یکباره با نیش و کنایه‌های کینه‌توزانه خود سپاه را مورد حمله قرار می‌دهند. باید نیروهای مذهبی راه خود را از آن‌ها جدا کنند و اجازه ندهند جنایت امریکا، حماسه مردم و عملیات غرورآفرین سپاه به فراموشی یا حاشیه رانده شود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر