مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۴۸۰
از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی،
کتاب «نقش انگلیس در پرونده‌ی هسته‌ای ایران» با بررسی استراتژی انگلستان در ارتباط با برنامه‌ هسته‌­ای جمهوری اسلامی ایران، ابزارهای اجرایی این استراتژی و چشم­انداز آینده آن را به صورت منسجم و عمیق مورد مطالعه قرار داده است.
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۳ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - 2020January 22

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - مهر نوشت: کتاب «نقش انگلیس در پرونده‌ی هستهای ایران» از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.

اثر حاضر با بررسی استراتژی انگلستان در ارتباط با برنامه‌ هسته‌­ای جمهوری اسلامی ایران، ابزارهای اجرایی این استراتژی و چشم­انداز آینده آن را به صورت منسجم و عمیق مورد مطالعه قرار داده است.

کتاب «نقش انگلیس در پرونده‌ی هسته‌ای ایران» روانه بازار نشر شد

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «از همان ابتدا که پرونده‌ هسته‌اي ايران مطرح شد دولت انگليس يکي از دولت‌هاي فعال جهت محروم‌ساختن جمهوري اسلامي ايران از حق هسته‌اي خود بوده است. هنگامي که جمهوري اسلامي بر حق غني‌سازي اورانيوم تأکيد ورزيد، دولت انگليس با کمک نظام سلطه‌ جهاني پرونده‌ ايران را به شوراي امنيت سازمان ملل انتقال داد و از آن طريق فشارها و تحريم‌هايي را بر ملت ايران وارد ساخت. از سوي ديگر اين کشور به‌دلايل چندي سعي در پيشبرد اهداف خود از طريق ديپلماسي عمومي دارد، که از جمله‌ آنها مي‌توان مشروع‌بودن، کم‌هزينه‌بودن، اقناع‌پذيربودن اين روش اشاره کرد. اين کشور کليه‌ اقدامات خود را همچون آمريکا در دو امر خلاصه مي‌کند: 1- ترديد نسبت به نيّات و اهداف ايران در پيگيري برنامه‌ صلح‌آميز هسته‌اي 2- مخاطره‌آميزجلوه‌دادن برنامه‌ي هسته‌اي ايران براي آينده‌ جهان.

استراتژی اصلی انگلستان در رابطه با برنامه‌ هسته‌ای ایران به تبعیت از استراتژی آمریکا، توقف و تعطیلی برنامه‌ هسته­‌ای می‌باشد. دیپلماسی، تحریم، بازدارندگی، سدنفوذ، تهدید به حمله نظامی و عملیات خرابکارانه با هدف به تأخیر انداختن فرایند تکمیل چرخه سوخت هسته‌­ای ایران، مهمترین ابزارهای اجرایی این استراتژی هستند.»

در فصول هشتگانه کتاب، ابتدا بنیان‌های نظری به منظور آشنایی با مفاهیم و نیز درک رفتار نهادها و کشورهای درگیر در پرونده هسته‌ای مطرح می‌شود. سپس هدف ایران از دستیابی به انرژی هسته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد و در مرحله بعد، با ترسیم روابط ایران و انگلیس، رفتار متناقض انگلیس در قبال دستیابی ایران به انرژی هسته‌ای قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بررسی می‌شود. در فصول بعد اصول سیاست خارجی انگلستان مورد واکاوی قرار می‌گیرد و دلایل همسویی سیاست آن کشور با آمریکا ذکر می‌شود. سپس مواضع اتحادیه اروپا و آمریکا درباره پرونده هسته‌ای ایران مورد مداقه قرار می‌گیرد و سرانجام ضمن بررسی اقدامات انگلیس در متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران، دیپلماسی عمومی انگلستان در ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کتاب «نقش انگلیس در پرونده هسته‌ای ایران» به قلم سیما رفسنجانی‌نژاد در 305 صفحه و با قیمت 38 هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب، ضمن مراجعه به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با شماره تلفن 22211174 تماس حاصل نمایند. و یابه فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر