مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۴۸۶
اسناد انقلاب / 1 بهمن 1357
در بخشی از این بیانیه می‌خوانیم؛ «برای پاسخگوئی به فرمان رهبر و همگام با خلق مسلمان ایران اعلام می‌داریم که شاه فراری، این مظهر استعمار و ستم از سلطنت ظالمانه‌اش مخلوع و نظام سلطنتی ایران ملغی و مجلسین فرمایشی و دولت دست نشانده‌ی رژیم غیر قانونی است. اطاعت از این دستگاه اطاعت از طاغوت و حرام است.»
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۴ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - 2020January 21
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی اقشار گوناگون ملت همراهی خود را با قیام مردمی بیش از پیش کردند. یکی از این نشانه‌ها حمایت همه‌جانبه آن‌ها از مواضع امام خمینی بود.

امام خمینی در بیانیه‌های خود بر غیرقانونی بودن سلطنت پهلوی تأکید کرده و خواستار ابراز این مهم توسط همه اقشار موثر شدند. یکی از قشرهای تأثیرگذاری که این فراخوان عمومی رهبر کبیر انقلاب را اجابت کرد، انجمن اسلامی معلمان بود. این انجمن در اول بهمن 1357 با انتشار بیانیه‌ای بر خلع محمدرضا پهلوی از سلطنت ، الغاء نظام سلطنتی ایران و غیرقانونی بودن دولت و مجلسین تصریح کردند.


متن این بیانیه بدین شرح است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

علماء اعلام بلاد و خطباء محترم و طلَاب غیور، قضاوت و وکلاء محترم دادگستری و اساتید محترم دانشگاه و دانشگاهیان، بازاریان، اصناف کارگران، کشاورزان، سیاسیون محترم و سایر اقشار ملت، مخلوع بودن شاه و غیرقانونی بودن مجلسین و دولت را اعلام فرمایند...(بند 3 از اعلامیه مورخ 7 صفر امام خمینی)

برای پاسخگوئی به فرمان رهبر و همگام با خلق مسلمان ایران اعلام می‌داریم که شاه فراری، این مظهر استعمار و ستم از سلطنت ظالمانه‌اش مخلوع و نظام سلطنتی ایران ملغی و مجلسین فرمایشی و دولت دست‌نشانده‌ رژیم غیرقانونی است. اطاعت از این دستگاه اطاعت از طاغوت و حرام است.

تا پیروزی نهائی یعنی ایجاد جمهوری عدل اسلامی به مبارزات خویش به رهبری امام خمینی ادامه خواهیم داد تا در سایه چنین حکومتی فرهنگ اصیل اسلامی را احیاء کنیم.


بیانیه انجمن اسلامی معلمان ایران مبنی بر خلع محمدرضا پهلوی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر