مرکز اسناد انقلاب اسلامی

برگی از خاطرات آیت‌الله رسولی محلاتی
امام سالى سه روز در ايام فاطميه روضه برپا مى‌كردند. منبرى امام در روزهاى مذكور، آقاى كوثرىِ پدر بود. مراسم روضه‌ امام خيلى ساده در منزل خودشان برگزار مى‌شد.حضرت امام در پاى منبر مى‌نشست و با حال تأثرانگيز عجيبى، شروع به گريه مى‌كرد. يكى از منبرى‌ها هم مى‌گفت بهترين مستمع ما امام است، چون با آغاز روضه شروع به گريه مى‌كند. امام به اين دليل روضه‌هايش را در منزل برگزار مى‌كردند كه اصلا اهل تبليغ و تظاهر نبودند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۳ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - 2020January 28

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ تعظیم شعائر اسلامی از سنت‌های دیرینه شیعیان به ویژه علما و مراجع تقلید است. امام خمینی نیز از جمله عالمانی بود که به مراسمات روضه و عزاداری اهل بیت(ع) اهتمام ویژه‌ای داشت.

آیت‌الله رسولی محلاتی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده درباره تقید امام خمینی به مراسم سوگواری ایام فاطمیه می‌گوید: تا زمانى كه مرحوم آيت‌الله العظمى بروجردى در قيد حيات بود، امام دست به هيچ اقدامى نزد و پيوسته سعى داشت كه خود را از قضاياى حساس دور نگه دارد. به همين دليل، در حوزه شناخته شده نبود. بعد از فوت مرحوم آيت‌الله العظمى بروجردى همراه تعدادى از شاگردان ايشان، تلاش كرديم او را به عنوان مرجع تقليد و مجتهد اعلم معرفى نماييم. همگى به نزد ايشان رفتيم و اصرار كرديم تا رساله‌ خود را منتشر كنند. ازجمله كسانى كه در معرفى حضرت امام به عنوان مرجع تقليد، تلاش زيادى كردند مى‌توانم به آقاى محمدى‌گيلانى، مرحوم شهيد محلاتى، آقاى مقدسى و مرحوم ربانى‌املشى اشاره كنم.

از آن زمان به بعد پايگاه من، منزل حضرت امام بود. هر وقت درسم تمام مى‌شد به آن‌جا مى‌رفتم و در اداره‌ امور بيت كمك مى‌كردم. امام سالى سه روز در ايام فاطميه روضه برپا مى‌كردند و من در اين ايام، پاى سماور مى‌نشستم و چاى درست مى‌كردم. منبرى امام در روزهاى مذكور، آقاى كوثرىِ پدر بود. ايشان خيلى شيرين و مليح روضه مى‌خواند و از اين لحاظ، شايد بر پسرش برترى داشت. مراسم روضه‌ امام خيلى ساده در منزل خودشان برگزار مى‌شد.

حضرت امام در پاى منبر مى‌نشست و با حال تأثرانگيز عجيبى، شروع به گريه مى‌كرد. يكى از پزشكان گفته بود بهترين مريض ما امام است، چون هر چه مى‌گوييم بدون كم و كاست اجرا مى‌كند. در مقابل، يكى از منبرى‌ها هم مى‌گفت بهترين مستمع ما امام است، چون با آغاز روضه شروع به گريه مى‌كند. امام به اين دليل روضه‌هايش را در منزل برگزار مى‌كردند كه اصلا اهل تبليغ و تظاهر نبودند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر