اسناد انقلاب

گزارش شهربانی از پرواز دوم پاریس به تهران + اسناد

ورود امام خمینی به کشور مهم‌ترین خبر روزهای بهمن ماه 1357 بود. اما برخی از همراهان امام خمینی به ویژه خانواده امام به فاصله دو روز پس از ورود ایشان به تهران آمدند.ر همین رابطه در سندی از اداره اقامت بیگانگان به ریاست اداره اطلاعات شهربانی درباره «ورود خانواده و بستگان نزدیک آیت‌الله خمینی» آمده است: « تعداد 13 نفر از بستگان نزدیک آیت‌الله خمینی در تاریخ 57/11/14 با پرواز هواپیمائی ایرفرانس به کشور وارد [شدند.] اینک 13 برگ اعلامیه ورود نامبردگان و دو برگ اجازه عبور به پیوست ایفاد [می‌گردد.] خواهشمند است دستور فرمایند پس از رفع نیاز دو برگ اجازه عبور را به اداره گذرنامه ارسال فرمایند.»
چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ورود امام خمینی به کشور مهم‌ترین خبر روزهای بهمن ماه 1357 بود. اما برخی از همراهان امام خمینی به ویژه خانواده امام به فاصله دو روز پس از ورود ایشان به تهران آمدند.

مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی طباطبایی از جمله افرادی است که در گروه دوم از پاریس به تهران آمد. طباطبایی در این رابطه می‌گوید: آن شبی که دیگر امام را با اتوبوس به فرودگاه آوردند. اداره‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ این برنامه‌ها مهدی عراقی بود. وی از من خواست تا بمانم و خانواده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ امام را همراهی کنم. از ایشان پرسیدم که این نظر شماست یا امام و خانواده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ امام؟ گفتند من چندنفری را به امام معرفی کردم، ایشان با شما بیشتر از بقیه موافق بودند.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

همراهان امام هم با ماشین‌های شخصی به فرودگاه پاریس آمدند. که از آنجا به تهران بیایند. شب 12 بهمن بود که تشکیلات در آنجا جمع شد و امام وارد تهران شدند. اما من در آنجا ماندم چون خانواده‌ امام در آنجا بودند. من به ‌همراه خانواده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ایشان وعده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دیگری که در پاریس مانده بودند، 13 بهمن به تهران آمدیم. از جمله آقایانی که همراه من بودند، آقای فخرالدین حجازی بود. ایشان هم سوار همان هواپیمایی بود که ما بودیم.

در همین رابطه در سندی از اداره اقامت بیگانگان به ریاست اداره اطلاعات شهربانی درباره «ورود خانواده و بستگان نزدیک آیت‌الله خمینی» آمده است: « تعداد 13 نفر از بستگان نزدیک آیت‌الله خمینی در تاریخ 57/11/14 با پرواز هواپیمائی ایرفرانس به کشور وارد [شدند.] اینک 13 برگ اعلامیه ورود نامبردگان و دو برگ اجازه عبور به پیوست ایفاد [می‌گردد.] خواهشمند است دستور فرمایند پس از رفع نیاز دو برگ اجازه عبور را به اداره گذرنامه ارسال فرمایند.»

گزارش شهربانی از پرواز دوم پاریس به تهران + اسناد


در این فهرست افرادی همچون همسر و فرزندان امام خمینی و مبارزینی نظیر حجت‌الاسلام اشراقی و حجت‌الاسلام علی‌اصغر مروارید حضور داشتند.

گزارش شهربانی از پرواز دوم پاریس به تهران + اسناددر ادامه نمونه‌ای از برگه‌های عبور افراد و مجوز ورود به کشور آن‌ها را می‌بینید.

گزارش شهربانی از پرواز دوم پاریس به تهران + اسناد

نمونه‌ای از برگ عبور افراد حاضر در پرواز 14 بهمن


گزارش شهربانی از پرواز دوم پاریس به تهران + اسناد

برگ گواهی اعلام ورود به کشور حجت‌الاسلام علی‌اصغر مروارید

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات