مرکز اسناد انقلاب اسلامی

سردار فروتن می‌گوید: «آقاي كلاهدوز كه از افسرهاي مسلمان گارد شاهنشاهي بود شخصاً به من مي‌گفت: دو روز قبل از كودتا تعداد زيادي توپ‌هاي دوربرد را به مركز فرماندهي لويزان آورده بودند كه خارج از حد معمول بود. شب قبل از آن هم يكي از افسران كه نگهبان بود به من گفت: گلوله‌هاي جنگي زيادي اينجا آورده‌اند، مثل اين‌كه برنامه‌اي دارند.»
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۶ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - 2020February 10

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از روی کار آمدن دولت بختیار، وی دولت خود را قانونی می‌دانست در 21 بهمن ماه 1357 با هماهنگی انجام شده، قصد راه اندازی یک کودتا را داشت. آن روز اعلام كردند: «از ساعت چهار بعد از ظهر هيچ‌كس حق ندارد بيرون بيايد و حکومت نظامی است.» در ادامه با گریزی به خاطرات سردار یوسف فروتن شاهد عینی وقایع آن روزها، به چگونگی خنثی کردن کودتای بختیار پرداخته‌ایم.


*** گلوله باران 8 نقطه و حمله به محل اقامت امام در کودتای 21 بهمن ***

سردار یوسف فروتن درباره نحوه‌ی مطلع شدن از گلوله باران و حمله به محل اقامت امام در 21 بهمن می‌گوید؛ بیستم بهمن ماه در مدرسه علوي بودم كه فرد ريز‌اندامي آمد و گفت: من خبری دارم و مي‌خواهم با يكي از مسئولين اينجا صحبت كنم. بلافاصله آقاي محلاتي را به او معرفی کردم. وي در حضور من به آقاي محلاتي گوشزد كرد: آقاي خميني اينجا نشسته و شما در تدارك ديد و بازديد هستيد، در حالي كه در جاي ديگر براي به هم ريختن اين امور و قتل و كشتار برنامه‌ريزي مي‌كنند. سئوال شد کی و از کجا این کار را می خواهند انجام دهند؟ او ادامه داد از ستاد نیروی زمینی واقع در شمال تهران (خیابان ارتش) برنامه دارند که حداقل 8نقطه را با توپ گلوله باران کنند و سپس با هواپیماهای جنگی مرکز تجمع امام و یارانش را بکوبند. سئوال شد از کجا معلوم این خبر درست باشد؟ گفت: اگر از فردا حکومت نظامی از ساعت 4 اعلام شد عملیات کودتا قطعی است این خبر را به امام بدهید. علامت رمز همین ساعت حکومت نظامی است.


*** حکم الهی امام خمینی ***

سردار فروتن در ادامه می‌گوید؛ وقتی به امام خبر رسید ایشان اعلامیه صادر کردند و همه مردم را به خیابان‌ها دعوت فرمودند که این یک حکم الهی بود. مردم خاطره بدي از قتل و كشتار رژيم داشتند، همه كوچه‌ها خلوت و عاري از جمعيت شده بود. در مدرسه رفاه بوديم كه آقاي ناطق نوري ساعت 2:30 دقيقه از مدرسه علوي كه حضرت امام (ره) در آنجا حضور داشت زنگ زد و گفت: امام (ره) يك اعلاميه داده‌اند، بياييد بگيريد. به همراه يكي ديگر از دوستان به آنجا رفتم و اعلاميه را گرفتيم. اعلاميه چند خط بيشتر نبود؛ در آن نوشته شده بود: «هيچ كس حق ماندن در خانه را ندارد، همه بايد در خيابان باشند.»

بلافاصله اعلاميه را روي پلاكاردهاي بزرگ نوشتیم و از طريق بلندگو مطلب را همه‌جا اعلام كرديم. وقتی آن را تلفني به اطلاع شهرها و كشورهاي مختلف رسانديم. در مدت بسيار كوتاهي اعلاميه در همه جا پخش شد. زماني كه حكم امام (ره) كلمه به كلمه و لحظه به لحظه خوانده مي‌شد، در پوست و جان و استخوان افراد نفوذ كرده و شور و حرکت ایجاد می‌کرد. همه شهرها اين حكم را به عنوان حكم ولايي می‌دانستند. همه كوچه‌ها و خيابان‌ها مملو از جمعيت شد.


*** چه کسی خبر گلوله باران محل اقامت امام را در 21 بهمن داد؟ ***

سردار فروتن درباره نحوه مطلع شدن از کودتای بختیار و حمله به بیت امام در 21 بهمن گفت؛ آقاي كلاهدوز كه از افسرهاي مسلمان گارد شاهنشاهي بود در این باره شخصاً به من مي‌گفت: دو روز قبل از كودتا تعداد زيادي توپ‌هاي دوربرد را به مركز فرماندهي لويزان آورده بودند كه خارج از حد معمول بود. شب قبل از آن هم يكي از افسران كه نگهبان بود به من گفت: گلوله‌هاي جنگي زيادي اينجا آورده‌اند، مثل اين‌كه برنامه‌اي دارند. من كه مشكوك شده بودم، آن شب عمداً به جاي يكي ديگر از نگهبانان، پست نگهباني را به عهده گرفتم تا قضيه را پيگيري كنم. با هزار ترفند وارد دفتر فرماندهي شده و از روي اطلاعاتي كه روي ميز بود متوجه شدم قصد دارند از آنجا 8 تا نه نقطه را مورد حمله قرار دهند. اين چند نقطه شامل: مركز اقامت امام (ره)، مجلس و اطراف آن، مجلس سنا، راه آهن، مخابرات، فرودگاه، راديو، تلويزيون و چندجاي ديگر بود. حكومت نظامي در نظر داشت زماني كه همه مردم در خانه‌هايشان هستند، برنامه خود را اجرا كند. به طور مسلم اگر نقشه آنها عملي مي‌شد، بلافاصله حركت انقلاب متوقف می‌شد. وقتي به نقشه آنها پي بردم به دنبال راهي بودم تا دوستان را مطلع کنم، به همین خاطر آن گروهبان که خبر گلوله باران آن شب لویزان را به شما داد، فرستاده من بود. من فهمیدم که قصد کودتا دارند پیگیری کردم و خبر درست بود. چون احتمال می‌دادم تلفن‌هاي پادگان تحت کنترل باشد، به بهانه كنترل داخل و خارج ستاد بيرون آمدم و از تلفن عمومي دوستاني كه در بيت امام حضور داشتند را آگاه کردم و گفتم: اعلام حكومت نظامي مبني بر اين است كه آن‌ها در اجراي برنامه‌هاي خود موفق باشند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر