مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۶۴۵
در حزب رستاخیز، پرداخت حق عضویت جزو شرایط عضویت نبود و در اساسنامه حزب نیز این موضوع قید نشده است. در عوض، ردیف خاصی در بودجه دولت برای حزب در نظر گرفته شد. علاوه بر کمک مستقیم دولت، حزب از کمک‌های غیر مستقیم و امکانات دولتی بهره‌مند بود.
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۰ - ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - 2020March 01

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ محمدرضا پهلوی با تشکیل حزب رستاخیز، بر آن بود تا رژیم را بر پایه سه اصل اعتقاد به نظام شاهنشاهی؛ قانون اساسی و اعتقاد به اصول انقلاب شاه و ملت نهادینه سازد. در حالی که در حزبی که عضویت اجباری و فعالیت بر اساس چهارچوب‌های از پیش تعیین شده خارج از حزب باشد، هدف نهادینه سازی محقق نمی‌شود. زیرا انتخاب و ثبت نام در حزب به دو شکل انجام می‌گرفت: یک عده بنابر اولتیماتیوم شاه و ساواک مبنی بر اجبار در عضویت در حزب در فضای رعب‌آور کشور به ثبت نام دست می‌زدند. دسته دوم و اما مهمتر بنابر اسناد ساواک، کسانی بودند که انگیزه‌های کاملا جاه‌طلبانه و شخصی داشتند و عضویت در حزب رستاخیز منبع معیشت آنان شده بود.

انگیزه این دسته افراد از عضویت منفعت طلبی، سود جویی و فرصت‌طلبی بود. این گروه بر اساس اسناد موجود دچار فساد مالی شده و رسوایی مالی برای حزب به وجود آوردند. برای مثال در یکی از گزارش‌های ساواک آمده بود: «آقای مقدم، مسئول امور اداری و مالی حزب رستاخیز به همه می‌گوید... مسئولان در ازای خدمت حزبی پست‌ها و پاداش‌های کلان از دستگاه اداری خود دریافت می‌کنند...»

در حزب رستاخیز، پرداخت حق عضویت جزو شرایط عضویت نبود و در اساسنامه حزب نیز این موضوع قید نشده است. در عوض، ردیف خاصی در بودجه دولت برای حزب در نظر گرفته شد. علاوه بر کمک مستقیم دولت، حزب از کمک‌های غیر مستقیم و امکانات دولتی بهره‌مند بود. همچنین طبق مصوبه دولت، کلیه امکانات احزاب سابق اعم از مردم، ملیون، پان ایرانیست و غیره پس از تشکیل حزب رستاخیز و انحلال احزاب سابق، به این حزب واگذار شد. شاخه مالی و اداری حزب، به منظور پیشنهاد مبالغ دریافتی به هیات دولت و اداره امکانات اداری حزب، از بدو پیدایش حزب، آغاز به فعالیت کرد.

دو سند زیر که در مجموعه دوجلدی «حزب رستاخیز ملت ایران به روایت اسناد» از منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی درج شده است بخشی از فساد مالی حزب رستاخیز را عیان می‌کند.

پشت پرده رسوایی مالی در حزب رستاخیز

گزارش ساواک از قرار دریافت حقوق توسط مسئولان حزبی

پشت پرده رسوایی مالی در حزب رستاخیز

گزارش ساواک از سوءاستفاده مالی حزب رستاخیز


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر