مرکز اسناد انقلاب اسلامی

حجت‌الاسلام افشاری درباره اختلاف‌افکنی‌های انگلیس بین مسلمانان و هندوها می‌گوید: در هند مسلمانان و به خصوص شیعیان عقاید خاص خودشان را دارند اما آنها هم ناچارند به اعتقادات هندوها احترام بگذارند. اتفاقا از همین نقطه بود که انگلیسی‌ها سعی داشتند بین مسلمانان و هندوها اختلاف بیندازند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۸ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - 2020March 07

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ هند از مدت‌ها پیش به دلیل نزدیکی با ایران، از این کشور تاثیر فراوانی پذیرفته است. علاوه بر این، اسلام و تشیع نیز در هندوستان نفوذ کرده و پیروانی دارد. اما مسلمانان گاهی مورد تعرض هندوها قرار می‌گیرند و آزار و اذیت می‌شوند.

حجت‌الاسلام محمد افشاری که مدتی در هند حضور داشته است، در بخشی از خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره عزاداری شیعیان هند در ایام محرم می‌گوید: هیئت‌های عزاداری در روز عاشورا با نمادها و سمبل‌هایی از کربلا که با خودشان حمل می‌کنند دسته‌های سنگینی راه می‌اندازند. این دسته‌های عزاداری نمادهایی مانند گنبد و ضریح مطهر امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) را با خودشان به همراه دارند. یک بار به من گفتند اسلحه نیز به همراه دارند تا اگر درگیری پیش آمد مقابله کنند.

حجت‌الاسلام افشاری درباره اختلاف‌افکنی‌های انگلیس بین مسلمانان و هندوها نیز می‌گوید: در هند مسلمانان و به خصوص شیعیان عقاید خاص خودشان را دارند اما آنها هم ناچارند به اعتقادات هندوها احترام بگذارند. اتفاقا از همین نقطه بود که انگلیسی‌ها سعی داشتند بین مسلمانان و هندوها اختلاف بیندازند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: