مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۶۹۰
در مرداد ماه 1330 جمعى از سياسيون بجنورد به همراه ميهمانان آيت‌الله امامى، غافل از توطئه‌اى كه برايشان تدارك ديده شده بود، عازم بش‌قارداش شدند. جمع زيادى از افراد چماقدار، در يك حمله‌ غافلگيرانه در حالى‌كه تعدادى مسلح به سلاح گرم آنان را حمايت مى‌كردند، هواداران ملى شدن صنعت نفت را مورد هجوم قرار دادند و آن‌ها را شديداً مضروب و مصدوم ساختند.
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۱ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - 2020March 17

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انگلیس پس از اینکه عزم و اراده مردم ایران در ملی شدن صنعت نفت را مشاهده کرد، اقدام به توطئه در نقاط مختلف ایران نمود. یکی از این مناطق بجنورد بود. در کتاب «انقلاب اسلامی در بجنورد» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، این ماجرا اینگونه روایت شده است: در مرداد ماه 1330 بنا به دعوت خانواده‌ آيت‌الله امامى، دو تن از اعضاى حزب ايران، شاخه خراسان براى سخن‌رانى و فعاليت در زمينه آگاه ساختن مردم درباره نهضت نفت به بجنورد دعوت شدند. در همان زمان، گروهی که با كنسول انگليس مرتبط بودند، با ملى شدن صنعت نفت و ابراز احساسات عمومى درباره نهضت نفت مقابله می‌کردند. این گروه با ورود نمایندگان آقای امامی به بجنور به مقابله با آنها برخاستند. 

در مرداد ماه 1330 جمعى از سياسيون بجنورد به همراه ميهمانان آيت‌الله امامى، غافل از توطئه‌اى كه برايشان تدارك ديده شده بود، عازم بش‌قارداش شدند. جمع زيادى از افراد چماقدار، در يك حمله‌ غافلگيرانه در حالى‌كه تعدادى مسلح به سلاح گرم آنان را حمايت مى‌كردند، هواداران ملى شدن صنعت نفت را مورد هجوم  قرار دادند و آن‌ها را شديداً مضروب و مصدوم ساختند.

برخى از نشريات در آن زمان، صفحات اول خود را به تصاوير مجروحين و مصدومين واقعه، شرح واقعه از زبان آن‌ها و علل و زمينه‌هاى وقوع اين حادثه اختصاص دادند.

يكى از مجروحين حادثه مى‌گويد به جرم اين‌كه تابلوى شركت نفت ايران و انگلیس را در بجنورد پايين آورده بودم، عمال غارتگر نفت در بجنورد، به دستور مستقيم كنسولخانه‌ انگليس مى‌خواستند دست‌هاى مرا قطع كنند. آنها در موقع ضرب و شتم فرياد مى‌زدند: «بزنيد كه ديگر اين مغز مقاله تهيه نكند و اين دهان را خُرد كنيد كه ديگر نتواند براى نفت سخنرانى كند.»

اين جريان به حدى تلخ و زننده بود كه حتى هيأت دولت نيز وارد عمل شد. نخست‌وزير نمايندگانى براى عيادت مجروحين فرستاد كه به طور گسترده در مطبوعات انعكاس يافت.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر