تظاهرات‌ ضداسرائيلی در جریان بازی تیم فوتبال ایران و اسرائیل/ خشم شاه از شعار «مرگ بر اسرائیل»

در فروردين‌ 1349 در جريان‌ مسابقات‌ فوتبال‌ ايران‌ و اسرائيل‌ در تهران،‌ تظاهرات‌ ضداسرائيلي‌ بار ديگر هيجان‌ به‌ راه‌ انداخت احساسات ضد اسرائیلی مردم به حدی بالا گرفت که شاه را به شدت عصبانی کرد.
سه‌شنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با تداوم نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی، روند احساسات‌ ضداسرائيلي‌ در ايران‌ روبه‌ رشد بود. جريان‌ جنگ‌ اكتبر 1973 و مواضع‌ شدید امام‌خميني‌، مراجع‌ و روحانيون‌ عليه‌ اسرائيل‌، موجي‌ از احساسات ‌ضداسرائيلي‌ و حمايت‌ از فلسطين‌ را در ايران‌ به‌ وجود آورد. در بسياري‌ از شهرها تظاهرات‌ خودجوشي‌ صورت‌ گرفت‌ كه‌ رهبري‌ مذهبي‌ آنها را تشويق‌ مي‌كرد.

در کتاب چهارده سال رقابت استراتژیک شیعه در ایران که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است با اشاره به برگزاری فوتبال میان ایران و اسرائیل آمده است: در فروردين‌ 1349 در جريان‌ مسابقات‌ فوتبال‌ ايران‌ و اسرائيل‌ در تهران،‌ تظاهرات‌ ضداسرائيلي‌ بار ديگر هيجان‌ به‌ راه‌ انداخت‌. پس‌ از خاتمه‌ بازي‌ و شكست‌ تيم‌ اسرائيل‌، جمعيت‌ تماشاگر از ميدان‌ امجديه‌ به‌ حركت‌ درآمد و پس‌ از سنگ‌باران‌ كردن‌ دفتر هواپيمايي‌ ال‌عال‌ و با شعارهاي‌ ضدآمريكايي‌ و ضداسرائيلي‌ و به ‌طرفداري‌ از فلسطينيان‌ با پليس‌ درگير شدند.

شاه‌ در مقابل‌ اين‌ تظاهرات‌ به‌ شدت‌ عصباني‌ شد. به‌ روايت‌ علم‌ «شاه‌ را برآشفته ‌ديدم‌. علت‌ را جويا شدم‌؛ گفت‌: در شهر اتفاقات‌ ناخوشايندي‌ رخ‌ داده‌. گروهي ‌دانشجو شعارهايي‌ به‌ وضوح‌ كمونيستي‌ داده‌اند. هيچ‌ نوع‌ پيروزي‌ در فوتبال‌، شعارهايي ‌از قبيل‌ زنده‌ باد مردم‌ فلسطين‌ يا مرگ‌ به‌ صهيونيسم‌ را توجيه‌ نمي‌كند. سازمان‌هاي‌ امنيتي‌ هم‌ نتوانسته‌اند منبع‌ آشوب‌ را كشف‌ كنند.»

مصطفی حائری‌زاده نیز در خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است با اشاره به موج ضد اسرائلی در میان مردم ایران بعد از فوتبال ایران و اسرائیل می‌گوید: هنگامی که مسابقه به نفع ایران تمام شد، دستگاه سخت به وحشت افتاد. یادم است برق قسمتی از شهر را قطع کردند. من درچهارراه ولیعصر بودم. تمام خیابان‌ها مملو از جمعیت بود. مردم شعار می‌دادند و علیه موش دایان شعر می‌خواندند. تمام تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها و سواری‌ها چراغ‌هایشان را روشن کرده و بوق می‌زدند. در هیچ قنادی‌ای شیرینی نمانده بود. خودم شاهد بودم پنج شش نفر وارد یک قنادی شدند. دوهزارتومان پول به صاحب مغازه دادند و گفتند: «آقا این پیشت باشد». بعد هم سینی‌های پر از شیرینی را برداشته و به خیابان بردند تا به مردم تعارف کنند. روز بعد فوتبالیست‌های اسرائیلی تحت حفاظت شدید امنیتی از کشور خارج شدند و دستگاه فهمید در این کشور هیچ جایی برای اسرائیل وجود ندارد.این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات