کد خبر: ۵۷۱۲

دعوت از اهالی شهرری برای شرکت در رفراندوم 12 فروردین

آیت‌الله عبدالرحیم کنی در اعلامیه‌ای نوشت: بر عالم و عامی، شهری و روستایی، مرد و زن، پیر و جوان، همه و همه است که با شرکت در امر حیاتی و معنوی بار دیگر رشد حقیقی خویش را ابراز و به نوبه خود پایه‌گذاری حکومت با دوام حقه‌ای را که سعادت‌بخش و نجات‌ده اجتماعات مختلفه است بنماید.
سه‌شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ رفراندوم تعیین نظام سیاسی ایران كه در تاریخ دهم و یازدهم فروردین 1358 برگزار شد، اولین رأی‌گیری پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود. با وجود این كه در نخستین ماه‌های پیروزی انقلاب، امكان برگزاری چنین رفراندومی بعید به نظر می‌رسید و حتی عده‌ای لزومی برای برگزاری آن نمی‌دیدند، با تأكید حضرت امام خمینی و اصرار ایشان بر برگزاری سریع‌تر این رفراندوم، انجام تداركات و برگزاری آن در كمتر از دو ماه، عملی شد و بیش از 98 درصد مردم به نظام جمهوری اسلامی رأی مثبت دادند.

در شهرری نیز مردم با حضور پر شور در حوزه‌های اخذ رای در رفراندوم شرکت کردند. در این زمینه برخی از علمای شهرری با صدور اعلامیه‌هایی مواضع خود را اعلام و مردم را به شرکت در رفراندوم تشویق نمودند. آیت‌الله عبدالرحیم کنی از جمله عالمانی بود که با صدور اعلامیه‌ای مردم را برای شرکت در همه‌پرسی دعوت کرد. متن این اعلامیه که در کتاب «انقلاب اسلامی در شهرری» چاپ مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، بدین شرح است:

«علماء به جمهوری اسلامی رای می‌دهند. همانطوری که انقلاب ریشه‌دار و برقرار ملت شجاع و فداکار ایران به رهبری جامعه روحانیت و زعامت امام خمینی رفع ا... ذکره دارای وضعی استثنائی بوده، نوعی که در پایان مرحله اول جهانیان را متعجب و متحیر ساخت، اکنون هم آن چه را که در روزهای جمعه و شنبه در شرف انجام و به عنوان رفراندوم برگزار می‌گردد، قطعاً تحسین‌برانگیز تمامی قشرها خواهد بود، چه این که رفراندوم ما اسلامی و روح حقیقی اسلام سازگار با بهره‌وری عامه خلق است... به هر جهت بر عالم و عامی، شهری و روستایی، مرد و زن، پیر و جوان، همه و همه است که با شرکت در امر حیاتی و معنوی بار دیگر رشد حقیقی خویش را ابراز و به نوبه خود پایه‌گذاری حکومت با دوام حقه‌ای را که سعادت‌بخش و نجات‌ده اجتماعات مختلفه است بنماید.

اینجانب هم در عین ابتلاء به ضعف و کسالت شدید در رای‌دهی شرکت و جمهوری اسلامی مورد تایید قاطبه ملت را متقاضی هستم. بلده مقدسه ری، شیخ عبدالرحیم کنی»


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات