مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۷۴۲
انقلاب اسلامی در جهرم
ساواک نیز در یكی از گزارش‌­های خود، این اقدام مردم جهرم را به خوبی تأیید می­‌كند و در ضمن نگرانی خود را از پیامدهای چنین اقداماتی بیان می­‌كند. در این گزارش آمده است: خبر رسیده گویا است که ساعت 10:45 مورخ 11/8/57 آنچنان واقعه­ای در شهرستان جهرم روی داد که اهمیت آن بمراتب از ترور فرماندار نظامی و رئیس شهربانی مهم‌تر بنظر می­‌رسد. زیرا قشری‌ها علاوه بر اینکه ضمن تظاهرات نفربرها و کامیون­‌های سربازان حکومت نظامی را گل‌باران کردند سربازان مسلح را هم با اسلحه و مهمات به روی دست گرفته و شعار می‌دادند و بدینوسیله به اثبات رساندند که بر نیروهای انتظامی تفوّق و برتری کامل داشته و دارند...
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۴ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۹ - 2020April 15

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پیوستن افسران ارتش رژیم پهلوی به مردم در آستانه پیروزی انقلاب، حاصل فرآیندی بود که از سال‌ها قبل بین مردم و نیروهای نظامی برقرار شده بود. هرچند فرماندهان رده بالای ارتش در بکارگیری سرکوب و خفقان علیه ملت ایران از کمترین کاری دریغ نکردند، اما سیاست‌های مبارزان انقلابی موجب جذب و دگرگونی نیروهای ارتش شد.

چه اینکه نیروهای انقلابی در ارتش در سال‌ها انتهایی مبارزه رشد قابل توجهی داشتند. در همین رابطه در کتاب انقلاب اسلامی در جهرم که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشره شده درباره چگونگی ارتباط افسران ارتش و مردم جهرم و همراهی آن‌ها با انقلاب آمده است:

 از کارهای مهمی که در زمینه بیدار ساختن مأموران نظامی از طرف مردم جهرم صورت می­گرفت و شاید در دیگر شهر­های ایران کمتر چنین حوادثی رخ می­داد، شركت برخی از افراد مذهبی ارتشی در مساجد و جلسات قرآنی در جهرم بود. عناصر انقلابی جهرم در همین مجالس، اطلاعات مهمی از افراد ارتشی (به خصوص اطلاعات افراد مهم نظامی در جهرم) دریافت می­كردند و اطلاعیه­‌ها و اعلامیه­‌های امام و دیگر رهبران انقلاب كه از سراسر ایران و حتی نجف به جهرم وارد می­شد را از طریق پست به آدرس دفتر افراد رده بالای ارتش، ارسال می­نمودند.

گفتنی است عناصر انقلابی جهرم برای اینکه مأموران ساواك نسبت به آن‌ها بدبین نشوند از شهرهای همجوار و مراکز استان­ها و به ویژه تهران اقدام به پست می­نمودند، به طوری که هیچگاه در این رابطه، کسی مورد بازخواست و بازجویی قرار نگرفت. این كار باعث می‌­شد تا امرای ارتش در جریان مسائل روز و اقدامات و فعالیت‌های امام خمینی قرار گیرند. همین مسئله تأثیر بسیار مهمی در بیداری مأموران و امرای ارتشی و حتی خانواده­‌های ایشان به همراه داشت. 

گزارش فرماندار نظامی جهرم و حومه، سرتیپ حسین بابایی پیروز به ریاست شهربانی جهرم در تاریخ 57/9/17 مبنی بر فعالیت­های انقلابی دو نفر از فرزندان آقای بشاش، استوار بازنشسته جهرم، حكایت بر تأثیرگذاری اینگونه فعالیت­‌ها دارد. در این گزارش آمده است: «خبر رسیده گویاست دو نفر از فرزندان استوار یاد شده بالا كه منزل وی در حوالی مسجد نو می­باشد به عنوان محرك، در تمام شبانه روز تعدادی از اهالی ساكن اطراف مسجد نو را جمع نموده و شعارهای ضد ملی می­دهند. خواهشمند است دستور فرمایید استوار مورد بحث، احضار و تذكر لازم داده شود...».

از دیگر اقدامات مردم جهرم آن بود كه آنها در بعضی از راهپیمایی­‌ها، شاخه­‌های گلی را که از قبل تهیه کرده بودند در داخل لوله تفنگ مأموران حکومت نظامی قرار می­‌دادند و شعار می­‌دادند «برادر ارتشی چرا برادر کشی» و حتی مأموران را در برخی از تظاهرات­ بر روی دست می­‌گرفتند و بر روی آن­‌ها گل می­‌ریختند. این كار در بیداری مأموران حكومت نظامی و گرایش آن‌ها به سوی مردم بسیار موثر بود. 

ساواک نیز در یكی از گزارش‌­های خود، این اقدام مردم جهرم را به خوبی تأیید می­‌كند و در ضمن نگرانی خود را  از پیامدهای چنین اقداماتی بیان می­‌كند. در این گزارش آمده است: «خبر رسیده گویا است که ساعت 10:45 مورخ 11/8/57 آنچنان واقعه­ای در شهرستان جهرم روی داد که اهمیت آن بمراتب از ترور فرماندار نظامی و رئیس شهربانی مهم‌تر به نظر می­‌رسد. زیرا قشری‌ها علاوه بر اینکه ضمن تظاهرات نفربرها و کامیون­‌های سربازان حکومت نظامی را گل‌باران کردند سربازان مسلح را هم با اسلحه و مهمات به روی دست گرفته و شعار می‌دادند و بدینوسیله به اثبات رساندند که بر نیروهای انتظامی تفوّق و برتری کامل داشته و دارند... و کارائی آنان در آتیه به حداقل ممکن کاهش یافته است».

فرمانداری نظامی جهرم و حومه، ‌سرتیپ حسین بابایی پیروز، نیز در گزارشی به فرماندهی مركز آموزشی، ریاست شهربانی و افسر عملیات فرماندار نظامی جهرم این موضوع را به آن­ها گوشزد می­كند و از آن­­ها می­خواهد تا اقداماتی را برای جلوگیری از این كار به عمل آورند. 

در این گزارش آمده است: «دیده شده است در تظاهرات مردم با گل افشانی و سایر اظهار محبت‌ها نسبت به مأمورین، آنها را داخل خود می­گیرند و یا آغوش می­گیرند و امثال آن. توجه به فرماندهان داده شود به هیچ وجه مأمورین نباید در دسترس اشخاص قرار بگیرند. قیافه محكم و متین گرفتن مأمورین و فاصله گرفتن از این قبیل اشخاص (كه به طور كلی همیشه باید مد نظر باشد) موثر در جلوگیری از این صحنه­ها (كه خطرات بی شماری را در بر دارد) خواهد بود. فرماندهان ضمن سخنرانی­ها و توجیه­ها به مأمورین توجه بدهند...».

فرماندار نظامی جهرم برای آن­ که مأمورین نظامی جهرم را دچار وحشت کرده و آن­ها را از نزدیکی به مردم باز دارد در گزارشی به مرکز آموزشی جهرم می­نویسد :« عده‌­ای در نظر دارند به بهانه گل‌باران نمودن مأمورین اسید به صورت مأمورین پاشیده و سلاح آنان را بگیرند. دستور فرمائید در این باره مراقبت کافی معمول و به مأمورین آموزش لازم داده شود»

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر