به روایت اسناد

واکنش قابل تأمل سازمان مجاهدین خلق به ترور سپهبد قرنی / نفاق فکری جلاد دهه شصت در سال 58

همین اطلاعیه نیم‌بند و دوپهلو نیز می‌تواند رفتار سیاسی متناقض و نفاق‌آلود سازمان را طی سال‌های بعد نمایان سازد. طبق این اطلاعیه، گروه رجوی در آن دوران فضا را برای «فعالیت و حق‌طلبی آزاد سیاسی» متناسب می‌داند و آن را «دموکراتیک» می‌خواند؛ اما طولی نمی‌کشد تا پرده نفاق از چهره سازمان کنار رود و آن‌ها که اقدامات تروریستی فرقانی‌ها را «غیراصولی» و «نابجا» می‌دانستند، پس از سال‌های 59 و 60 ترور مردم عادی از زن و کودک و پیر جوان تا مسئولین کشوری و لشگری را برای خود اصولی و بجا تلقی کنند.
چهارشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ترور سپهبد قرنی در 3 اردیبهشت 1358 توسط گروهک فرقان واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. یکی از جالب‌ترین اسناد تاریخی در این رابطه، موضع‌گیری سازمان مجاهدین خلق بود. این سازمان طی اطلاعیه‌ای با عنوان مبهم «قتل نابجای سرلشگر قرنی» به این اقدام واکنش نشان داد.

سطر به سطر این اطلاعیه نشان می‌دهد که چگونه سازمان مثل همیشه موضع‌گیری‌ منافقانه از خود بروز داده است. سازمانی که پیشینه تصفیه‌های درون‌گروهی خونین نظیر جواد سعیدی، مرتضی صمدیه‌لباف و مجید شریف‌واقفی را در دهه پنجاه داشت، تنها با زبان نصیحت نسبت به اولین عملیات تروریستی علیه مسئولان جمهوری اسلامی واکنش نشان می‌دهد و آن را محکوم نکرده بلکه فقط «تقبیح می‌کند».

از طرف دیگر همین اطلاعیه نیم‌بند و دوپهلو نیز می‌تواند رفتار سیاسی متناقض و نفاق‌آلود سازمان را طی سال‌های بعد نمایان سازد. طبق این اطلاعیه، گروه رجوی در آن دوران فضا را برای «فعالیت و حق‌طلبی آزاد سیاسی» متناسب می‌داند و آن را «دموکراتیک» می‌خواند؛ اما طولی نمی‌کشد تا پرده نفاق از چهره سازمان کنار رود و آن‌ها که اقدامات تروریستی فرقانی‌ها را «غیراصولی» و «نابجا» می‌دانستند، پس از سال‌های 59 و 60 ترور مردم عادی از زن و کودک و پیر جوان  تا مسئولین کشوری و لشگری را برای خود اصولی و بجا تلقی کنند.

متن اطلاعیه سازمان با عنوان «قتل نابجای سرلشگر قرنی» در 3 اردیبهشت 1358 بدین شرح است:

« به نام خدا و به نام خلق قهرمان ایران

چنانکه بارها متذکر گردیده‌ایم، تفاوت بارز و بسیار آشکاری میان اعمال صالح و موضع‌گیری‌های متناسب انقلابی با اقدامات حاد و ناپخته خشونت‌بار وجود دارد. به این دلیل که سازمان مجاهدین خلق ایران بدینوسیله اقدام نابجای قتل سرلشکر قرنی را تقبیح می‌کند.

به اعتقاد ما علی‌رغم مسئولیت‌های سرلشکر مزبور در مقام ریاست ستاد ارتش، تا وقتی که فعالیت و حق‌طلبی آزاد سیاسی و حقوقی جزائی در یک محیط دموکراتیک برای نیروهای مختلف امکان‌پذیر است اقداماتی از این قبیل نمی‌تواند اصولی و بجا تلقی شود.»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات