گزارش ساواک

تلگراف آیت‌الله امینی و مدرسین حوزه علمیه به سران عرب مبنی بر پیگیری وضعیت امام موسی صدر

صاحبان جلالت و بزرگواری پادشاهان و روسای کشورهای عربی در کنفرانس بغداد عراق با افکار عربی آزاد و اتحادیه‌هایی که در کنفرانس بغداد تشکیل یافته به توجه و عنایت جدی به حادثه امام سید موسی صدر ... از کنفرانس محترم شما تقاضا داریم که جدیت تمام درباره حادثه مفقود شدن امام موسی صدر بعمل آورید.
شنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مرحوم آیت‌الله ابراهیم امینی از جمله عالمانی بود که همپای دیگر شاگردان امام خمینی در نهضت اسلامی مردم ایران نقش‌آفرینی کرد. وی همراه با سایر اساتید حوزه‌ علمیه قم در طول سال‌های متمادی به فعالیت‌های سیاسی مبادرت می‌کردند که اسناد و اعلامیه‌های متعدد آن‌ها در حوادث سیاسی مختلف یکی از شواهد تاریخی این امر است.


در همین زمینه ساواک طی گزارشی از فعالیت‌ علما و مدرسین حوزه علمیه قم در رابطه با مفقود شدن امام موسی صدر خبر می‌دهد. در این گزارش که مورخ 12 آبان 1357 نوشته شده آمده است:

روز جاری 17 نفر از مدرسین حوزه علمیه قم ازجمله علی مشکینی، محمد فاضلی، احمد جنتی، علی‌گرامی، ابراهیم امینی، تلگرافی با متن زیر درباره سید موسی صدر به کنفرانس متشکله از نمایندگان دول عربی در بغداد مخابره نموده‌اند: 

« صاحبان جلالت و بزرگواری پادشاهان و روسای کشورهای عربی در کنفرانس بغداد عراق 

ما افکار عربی آزاد و اتحادیه‌هایی که در کنفرانس بغداد تشکیل یافته به توجه و عنایت جدی به حادثه امام سید موسی صدر جلب می‌نمائیم. زیرا آقای صدر جدیت و کوشش فراوانی بر ضد دشمن صهونیستی متجاوز بعمل می‌آورد بدین جهت از کنفرانس محترم شما تقاضا داریم که جدیت تمام درباره حادثه مفقود شدن امام موسی صدر بعمل آورید ما از کوشش‌های خالصانه شما تشکر می‌کنیم. کوشش‌‌های شما در این‌باره اثر بزرگی در افکار عمومی ملل اسلامی خواهد گذاشت. »


گزارش ساواک از کنفرانس علما درباره مفقود شدن امام موسی صدراین خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات