سندی از فعالیت سیاسی جامعه روحانیت در ماه رمضان سال 1342

ماه رمضان 1342 در حالی برگزار می‌شد که مردم ایران سال پر فراز و نشیبی را از حوادث خونین فیضیه تا دستگیری امام خمینی و قیام 15 خرداد پشت سر نهاده بودند. در این شرایط خفقان کمتر کسی گمان می‌کرد فعالیت‌های سیاسی روحانیت مبارز تدادم داشته باشد،اما فرا رسیدن ماه رمضان و تحرکات انقلابیون بار دیگر ترس و وحشت را به جان عمال رژیم پهلوی انداخت.
چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روحانیون و انقلابیون از هر فرصتی برای آگاه‌سازی مردم و ایجاد وحدت میان آن‌ها در جهت پیشبرد نهضت امام استفاده می‌کردند. ماه مبارک رمضان نمونه‌ای از این ایام بود که رژیم از آن واهمه داشت.

اما ماه رمضان 1342 در حالی برگزار می‌شد که مردم ایران سال پر فراز و نشیبی را از حوادث خونین فیضیه تا دستگیری امام خمینی و قیام 15 خرداد پشت سر نهاده بودند. در این شرایط خفقان کمتر کسی گمان می‌کرد فعالیت‌های سیاسی روحانیت مبارز تدادم داشته باشد،اما فرا رسیدن ماه رمضان و تحرکات انقلابیون بار دیگر ترس و وحشت را به جان عمال رژیم پهلوی انداخت.


در سندی در همین زمینه در گزارشی از ستاد بزرگ ارتشتاران به تاریخ 42/11/3 آمده است:

به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان و برگزاری مراسم عزاداری در مساجد فعالیت و تحریکات طرفداران روحانیت علیه دولت آغاز شده است با اینکه از وعاظ التزام گرفته شده است که مطالبی تحریک‌آمیز نگویند و به دولت حمله نکنند و در سیاست وارد نشوند ولی کم و بیش کنایات به دولت و انتقاد از روش که نسبت به روحانیت گرفته شده مشاهده می‌شود با اینکه هنوز مساجد به علت سرما و بعضی تضییقات رونق نگرفته ولی به احتمال قریب به یقین برای ایام قتل فعالیت و تلاش روحانیت برای اثبات حقانیت و مظلومیت خود از اجتماعات شدت خواهد یافت از هم اکنون مقدمات آن و تشویق مردم بوسیله عده‌ای از طرفداران روحانیت برای شرکت در مساجد در ایام قتل مشهود است.گزارش ارتش از فعالیت جامعه روحانیت در ماه مبارک رمضان
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات