مرکز اسناد انقلاب اسلامی

حاج عیسی می‌گوید: «جالب اینجا بود که حضرت امام آن قدر که روی مخارج حساس بودند، راجع به افطاری دادن به مردم خیلی سفارش و تذکر نمی‌دادند و سخت‌گیری نمی‌کردند، بلکه دست ما را آزاد می‌گذاشتند...»
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۶ - ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 2020May 04

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حاج عیسی جعفری (خادم امام خمینی) روایت‌های جالبی از سبک زندگی امام خمینی دارد. این خاطرات در کتاب «عیسای روح‌الله» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده گردآوری شده است.

حاج عیسی جعفری در بخش از خاطرات خود می‌گوید: امام خمینی در ماه مبارک رمضان دو دفعه افطاری می‌دادند که عموماً همان لیالی شهادت بود. به علت اینکه در قسمتی که به خودشان اختصاص داشت جا کم بود، افطاری‌ها در منزل خانم‌شان که بزرگ بود داده می‌شد، حاج احمد آقا جمعیت را دعوت می‌کرد، هم نماز می‌خواندند و هم افطاری می‌دادند. غذای افطاری امام ویژگی خاصی نداشت و مانند سفره بقیه مردم بود. در ابتدا مردم با غذای سبکی افطار می‌کردند و بعدا هم غذای گرم می‌دادند. جالب اینجا بود که حضرت امام آن قدر که روی مخارج حساس بودند، راجع به افطاری دادن به مردم خیلی سفارش و تذکر نمی‌دادند و سخت‌گیری نمی‌کردند، بلکه دست ما را آزاد می‌گذاشتند. البته ما هم این قدر مواظب بودیم که هیچ وقت غذا زیاد نیاید که حیف و میل بشود، اگر چیزی اضافه می‌آمد می‌دادیم با ماشین بیرون می‌بردند و توزیع می‌کردند.

خود حضرت امام در مراسم و بین مردم حضور می‌یافتند که البته بعدها دلیل آن را فهمیدم. این فیلم زیبا و مشهوری که امام و آیت‌الله خامنه‌ای با لبخند صحبت می‌کنند و تیتراژ اخبار تلویزیون آن را نشان می‌دهد مربوط به همین مراسم افطاری است و در همان صحنه ماجرای جالبی پیش آمد.

امام در حالی که گوشه دیوار و در جوار ایشان، آیت‌الله خامنه‌ای نشسته بودند خواستند بروند و افطار را همچون همیشه با خانم‌شان میل کنند. به محض اینکه امام خواستند بلند شوند. برخی اطرافیان گفتند بنشینید امشب با ما شام بخورید. گفتند من حتما شام را باید با خانمم بخورم. هر کاری کردند ننشستند، مقداری با جمعیت صحبت کردند و نزد خانمشان رفتند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر