مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۷۹۱
با توجه به فرارسيدن ماه مبارك رمضان و رونق منابر و مساجد، ساواك از ادامه‌ي فعاليت‌هاي روحانیون انقلابی بيمناك بود. از این رو دستور داده شد برای بسیاری از سخنرانان مذهبی در ماه رمضان محدودیت ایجاد شود. همچنین در 17 آذر به پليس تهران ابلاغ شد که آيت‌الله‌ سعيدي را احضار و تذكرات لازم به وي داده شود.
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۶ - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 2020May 05

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در ماه رمضان 1345، انقلابیون در حالی که رهبرشان در تبعید به سرمی‌برد، کوشیدند تا با استفاده از ظرفیت این ماه مبارک نهایت بهره را ببرند. در سوی دیگر ساواک نیز محدودیت‌ها را شدیدتر کرده بود و بسیاری از وعاظ و سخنرانان، یا ممنوع‌المنبر بودند و یا در حبس به سر می‌بردند.

در چنین فضایی، آيت‌الله‌ سید محمدرضا سعیدی که در آستانه ماه رمضان به تازگی از بند ساواک رهایی یافته بود، در جلسات مختلفي كه با ساير روحانيون داشت، مجدداً عزم خود را براي مبارزه نشان داد. در همین رابطه، ساواك در 10 آذر 1345 به شهرباني گزارش داد: «اطلاعات واصله حاكي است كه نامبرده... كماكان به رويه‌ي ناصواب گذشته و بلكه حادتر ادامه داده و مرتباً در منابر خود سخنان تحريك‌آميز و اغواكننده بيان مي‌نمايد.»

در ادامه همین گزارش تصریح شده بود: «علي‌حده، با توجه به فرارسيدن ماه مبارك رمضان و اينكه ادامه‌ چنين وضعي به مصلحت نمي‌باشد، خواهشمند است دستور فرماييد به نحو مقتضي از تحريكات مضر اين شخص جلوگيري و نتيجه را به اين سازمان اعلام دارد...»


تلاش ساواک برای جلوگیری از فعالیت‌های سیاسی روحانیت در ماه رمضان سال 1345/ شجاعت آیت‌الله سعیدی در برابر تهدیدات ساواک

آيت‌الله‌ سعيدي در منبر خود در جلسه‌ي مورخ 10 آذر همزمان با 18 رمضان، مطالبي درباره نهضت امام حسين(ع) و الهام‌گيري از درس عاشورا براي مقابله با مخالفان اسلام و تلاش براي آزادي امام خميني بيان كرده بود.

همان‌طور كه از سند فوق پيداست با توجه به فرارسيدن ماه مبارك رمضان و رونق منابر و مساجد، ساواك از ادامه‌ي فعاليت‌هاي روحانیون انقلابی بيمناك بود. از این رو دستور داده شد برای بسیاری از سخنرانان مذهبی در ماه رمضان محدودیت ایجاد شود. همچنین در 17 آذر به پليس تهران ابلاغ شد که آيت‌الله‌ سعيدي را احضار و تذكرات لازم به وي داده شود.

با این وجود، آیت‌الله سعیدی همچنان به شیوه سابق، در مسیر مبارزه به پیش می‌رفت. شجاعت و اراده‌ي جدي آيت‌الله‌ سعيدي در ادامه‌ي مبارزه‌ در اسناد ساواك اين‌چنين منعكس شده است: «نامبرده‌ فوق در در مسجد موسي‌بن‌جعفر واقع در انتهاي خيابان غياثي منبر رفته و ضمن سخنان خود اظهار داشت: هفته‌ پيش كه من درباره‌]امام[ خميني صحبت كردم به من تلفن كرده و گفتند: "باز شلوغ كردي؟!" سپس اضافه نمود كه من از زندان نمي‌ترسم ولي مي‌خواهم بين شما باشم...».


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر