واکنش جبهه مقاومت به انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری

گروه دیگری که واکنشی مثبت به اعلام رهبری آیت‌الله خامنه‌ای ابراز کرد، نیروهای جبهه‌ مقاومت اسلامی بودند. در سوریه، حافظ اسد، رئیس‌جمهور وقت این کشور، یکی از نخستین حمایت‌کنندگان از رهبری جدید جمهوری اسلامی بود.ما پرشورترین مواضع از میان نیروهای جبهه مقاومت از لبنان ساطع شد. اکثر شخصیت‌های مهم لبنانی مانند آقایان سیدحسین فضل‌الله، سعید شعبان، صبحی طفیلی و سیدعباس موسوی، در مراسم تشییع و اربعین امام خمینی حاضر شدند و در پیرامون آن، به گفتگو و اظهارنظر درباره‌ی رهبری جدید انقلاب اسلامی هم پرداختند.
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری جمهوری اسلامی ایران در 14 خرداد 1368 با واکنش‌های متفاوت بین‌المللی روبرو شد. در این میان کشورها و گروه‌های عضو محور مقاومت با شرکت در تشییع پیکر امام راحل و تمجید از انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای، با رهبری انقلاب اسلامی بیعت کردند.

در همین رابطه در کتاب «سند انتخاب» که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است:

گروه دیگری که واکنشی مثبت به اعلام رهبری آیتالله خامنهای ابراز کرد، نیروهای جبهه مقاومت اسلامی بودند. در سوریه، حافظ اسد، رئیسجمهور وقت این کشور، یکی از نخستین حمایتکنندگان از رهبری جدید جمهوری اسلامی بود. در جریان سفر علیاکبر ولایتی به سوریه در تیرماه 68، حافظ اسد از انتخاب رهبری جدید، تحت عنوان «انتخاب شایسته و بهوقت آیتالله خامنه‌ای» یاد کرد و گفت: «از انتخاب حضرت آیتالله خامنهای به عنوان رهبر انقلاب اسلامی بسیار خرسند هستیم.» اما پرشورترین مواضع از میان نیروهای جبهه مقاومت از لبنان ساطع شد. اکثر شخصیتهای مهم لبنانی مانند آقایان سیدحسین فضلالله، سعید شعبان، صبحی طفیلی و سیدعباس موسوی، در مراسم تشییع و اربعین امام خمینی حاضر شدند و در پیرامون آن، به گفتگو و اظهارنظر دربارهی رهبری جدید انقلاب اسلامی هم پرداختند. 16 تیر، علامه فضلالله در پیشخطبههای نماز جمعهی تهران، ضمن آنکه انتخاب آقای خامنهای را جایگزینی شایستهای برای خلأ رهبری عنوان کرد، گفت: «آیتالله خامنهای، همهی صفات رهبری را دارا میباشد و ما ایشان را نه تنها رهبر ایران، بلکه رهبر تمامی مسلمانان انقلابی جهان میدانیم و در خط ایشان گام برمیداریم زیرا شایستگی و لیاقتِ این مهم را دارند.» او مشابه همین مواضع را در گفتگو با روزنامهی جمهوری اسلامی تکرار کرد. به روایت او، علمای لبنان، انتخاب آیتالله خامنهای را، یک «گزینش موفق و حکیمانه» تلقی کردند و به اعتقاد آنها، آقای خامنهای «دارای کلیهی صفاتِ نیک و برجسته و لایق احراز مقام رهبری» است و از «روحیهی اسلامی و بینش اسلامی جهانی» برخوردار میباشد. فضلالله دربارهی اعتقاد شخصی خود نیز تأکید کرد که «ایشان در حقیقت رهبری کل جهان اسلام را برعهده دارند و مسئولیت کل مسلمین جهان اکنون بر دوش ایشان است... لذا اعلام میداریم که رهبری آیتالله خامنهای را میپذیریم و حاضریم زیر پرچم ایشان حرکت نماییم.»

حزبالله لبنان هم از مستقبلین رهبری آیتالله خامنهای بود. صبحی طفیلی، دبیرکل وقت حزبالله، در دیداری با علیاکبر ولایتی در تهران، وفاداری حزبالله به رهبری جدید جمهوری اسلامی را اعلام کرد و گفت: «ما وظیفهی شرعی خود میدانیم که ملزم به فرامین ایشان که ولی امر مسلمین جهان میباشند، باشیم.» طفیلی، در یک گفتگوی مطبوعاتی هم ضمن اشاره به برگزاری همایشهای بیعت با رهبری جدید در لبنان، از پذیرش رهبری آقای خامنهای، با عنوان «دروازهای به سوی بهشت» تعبیر کرد:

صبحی طفیلی: «ما همچنین سعی خواهیم کرد که وفا و اخلاص خود له اماممان را با اطاعت از رهبر جدید، ولی فقیه و نایب امام حجت (سلام الله علیه) که برادران ما با خون خود با او بیعت کردند و عهد کردند که تا آخرین قطرهی خونشان و خون تمام ما در این راه ایثار کنند، به اثبات برسانیم. حضرت آیتالله سیدعلی خامنهای، برای مردم مؤمن ما در لبنان، رهبر، ولی فقیه و نایب امام زمان (عج) و واجبالاطاعه است و او دروازهای است که از آن میتوان به بهشت وارد شد.»

شیخ سعید شعبان، عالم اهل سنت لبنان هم پس از بازگشت به لبنان، در گفتگویی اعلام کرد که «جمهوری اسلامی در مرحلهی جدید، مانند زمان حیات امام خمینی، قدرتمند و یکپارچه باقی خواهد ماند و آیتالله خامنهای به عنوان رهبر مسلمین و ولی امر آنهاست که اطاعت از فرامین ایشان بر همه فرض است.» افزون بر این شخصیتها و گروهها، نبیه بری به نمایندگی از جنبش امل، دستاورد سیاسی سیدموسی صدر، و ابوموسی و احمد جبریل، به عنوان نمایندگی از رهبران مبارز فلسطینی هم با حضور در تهران از رهبری آیتالله خامنهای حمایت کردند.

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات