کد خبر: ۵۹۱۷

حجت‌الاسلام غلامحسین حقانی

شنبه ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ غلامحسین حقانی در سال 1320 در یک خانواده مذهبی در قم به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه را در تهران به پایان رسانید و سپس به تحصیل علوم دینی روی آورد. وی پس از دو سال تحصیل در تهران تحصیلات دینی خود را در قم ادامه داد و از محضر اساتیدی همچون آیت‌الله داماد، آیت‌الله شاهرودی، آیت‌الله حائری و امام خمینی بهره برد.

غلامحسین حقانی از ابتدای شروع نهضت امام خمینی در صحنه مبارزه حاضر شد. در 15 خرداد در مبارزات بود و در آن ایام به جرم تشکیل جلسات و شوراندن مردم علیه رژیم پهلوی به زندان افتاد. وی در ادامه مبارزات، در سال 50 بار دیگر توسط ماموران رژیم پهلوی دستگیر و زندانی شد. وی بعد از آزادی در سال 54 باردیگر دستگیر و با تحمل شدیدترین شکنجه‌ها، به 12 سال حبس محکوم شد. در بحبوحه انقلاب به همراه تعدادی از زندانیان آزاد شد و مبارزات خود را گسترش داد و در تحصن روحانیون در دانشگاه تهران حضور یافت.

پس از ورود امام به کشور با کمک برخی از دوستان «دفتر تبلیغات قم» را تاسیس کرد و مسئولیت آن را بر عهده گرفت. بعد از پیروزی انقلاب در اسفند ماه 57 از جانب امام مأموریت یافت تا به مشکلات و محرومیت‌های استان هرمزگان رسیدگی کند. وی در ادامه فعالیت‌های خود به نمایندگی مردم بندر عباس در اولین دوره مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. غلامحسین حقانی در کنار کثرت فعالیت‌های مبارزاتی خود به کار نگارش نیز اشتغال داشت. از وی مقالات متعددی بدون نام منتشر شد. همچنین وی توانست با کمک اساتید حوزه علمیه قم «مؤسسه در راه حق» و «اصول دین» را تاسیس کند. کتاب «اسلام پیش‌رو نهضت‌ها» نیز از آثار وی است.

سرانجام با انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر 1360 غلامحسین حقانی پس از عمری مبارزه به جمع یاران شهیدش پیوست.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات