مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۹۱۹
سوگواری ملت در عزای "یک ملت"
مردم سراسر کشور پس از انفجار دفتر حزب جمهوری و شهادت دکتر بهشتی و 72 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی توسط گروهک منافقین دست به راهپیمایی زدند. در این راستا خیابان‌های شهرهای سراسر کشور شاهد حضور گسترده مردم در محکوم کردن این حرکت و سوگواری و عزاداری بود.
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - ۰۷ تير ۱۳۹۹ - 2020June 27

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛  مردم سراسر کشور  پس از انفجار دفتر حزب جمهوری و شهادت دکتر بهشتی و 72 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی توسط گروهک منافقین دست به راهپیمایی زدند. در این راستا خیابان‌های شهرهای سراسر کشور شاهد حضور گسترده مردم در محکوم کردن این حرکت و سوگواری و عزاداری بود. گزارش مطبوعات آن روز از شهرهای مختلف کشور بدین شرح است:

گزارش مطبوعات از عزاداری مردم ایران در سوگ شهدای هفتم تیر

مسجد سلیمان

بمناسبت شهادت مظلومانه آیت‌الله دکتر بهشتی و ده‌ها تن از یاران امام، مردم متعهد و عزادار مسجد سلیمان از مسجد شماره یک این شهر دست به راهپیمائی با شکوهی زدند و این جنایت مزدوران آمریکا را محکوم کردند. براساس این گزارش راهپیمایان که پیشاپیش آنان امام جمعه مسجد سلیمان و قاضی شرع و دادستان و مقامات دیگر این شهر حرکت می‌کردند، با شعار «بهشتی قهرمان، امید مستضعفان، پیش خداست امروز» و «منافق مسلح اعدام باید گردد» در مقابل جهاد سازندگی گرد هم آمدند و سپس امام جمعه این شهر حجت‌الاسلام سید حسین ربانی سخنانی ایراد نمود. در پایان امام جمعه مسجد سلیمان به نمایندگی از طرف مردم از قاضی شرع دادگاه‌های مسجد سلیمان خواست تا با قاطعیت و جدیت هرچه بیشتر با این نوکران اجانب عمل شود.

ماهشهر

بدنبال فاجعه دردناک انفجار در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی تهران خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از ماهشهر گزارش می‌کند: مردم مسلمان و انقلابی ماهشهر در صفوف منظم از مسجد سلیمان به راه‌پیمایی و سینه‌زنی پرداختند و در حالیکه شعار می‌دادند: عزاعزاست، امروز – روز عزاست امروز، خمینی بت‌شکن – صاحب عزاست امروز. بهشتی، بهشتی شهادتت مبارک، راهت ادامه دارد.

از چند خیابان گذشتند و در محل نماز جمعه گرد آمدند و به سخنان برادر اکبر نصیری مسئول امور آموزش و پرورش استان خوزستان گوش فرا دادند.

دزفول

گزارش خبرنگاری روزنامه جمهوری اسلامی از دزفول اینگونه است: همزمان با تشییع جنازه فرزندان اسلام و یاران امام امت در تهران، دیروز در دزفول هزاران نفر از خواهران و برادران عزادار این شهر در دسته‌های فشرده در حالی که سنج می‌زدند و جامعه روحانیت و آیت‌الله قاضی امام جمعه دزفول در جلو آنان حرکت می‌کردند با شعارهائی از قبیل «با مشت محکم می‌زند ملت – بر دهان دشمن روحانیت» «خمینی بی‌برادر شد – حسین بی‌یاور شد» از مسجد جامع بطرف شهیدآباد حرکت کردند و در آنجا ضمن استماع سخنان حجة‌الاسلام مرتضوی به سینه‌زنی و سوگواری پرداختند.

میانه

با شنیدن خبر شهادت آیت‌الله بهشتی و یاران همسنگر وی مردم میانه دست به راهپیمائی زدند. خبرنگار روزنامه جمهوری در این زمینه گزارش می‌کند: اهالی میانه در مقابل دفتر حزب جمهوری ‌اسلامی این شهر تجمع نموده و به سوگواری و سینه‌زنی پرداختند. بر اساس این گزارش بازار کلیه مغازه‌ها و ادارات به‌حالت تعطیل درآمد و مردم در مسجد جامع گرد آمده و به سخنان چند تن از روحانیون درباره شخصیت و شهادت آیت‌الله بهشتی گوش فرا دادند و پس از آن راهپیمائی باشکوهی انجام شد.

زاهدان

بمناسبت وقوع حادثه دلخراش انفجار ساختمان مرکزی حزب جمهوری اسلامی در تهران، گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از زاهدان بدین شرح است:

امام جمعه و استاندار زاهدان طی اطلاعیه‌هایی مردم را به اجتماع در مسجد جامع دعوت کردند اجتماع‌کنندگان سپس در خیابان‌های این شهر به راه افتادند و با شعارهای خود این عمل خائنانه و دور از انسانیت را محکوم کردند راهپیمایان در پایان در نماز جماعت ظهر شرکت کردند.

پیرانشهر

گزارش‌های رسیده از خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی از پیرانشهر و اطراف بدین شرح است که شهرهای مرزی پیرانشهر و بخش شاهین‌دژ و میاندوآب نیز حاکی از تاثر شدید مردم این مناطق نسبت به فاجعه هولناک بمب‌گذاری در حزب جمهوری‌اسلامی ایران و به‌ شهادت رسیدن چندین تن از یاران امام است. به‌همین مناسبت در این شهرها مراسم سوگواری و راهپیمائی برگزار شده است.

شیراز

بمناسبت شهادت 72 تن از یاران و بازوان امام امت خبرنگار روزنامه جمهوری از شیراز گزارش می‌کند:

طی یک راهپیمائی باشکوه که از مسجد جامع وکیل برپا شد کلیه اقشار مختلف مردم با دادن شعارهایی از مرگ بر آمریکا، مرگ بر منافق جنایت مزدوران آمریکائی را محکوم کرده و راهپیمائی عظیمی را برپا کردند. در این راهپیمائی که با حضور کلیه علما و خطبا و امام جمعه و نماینده امام در استان فارس انجام شد اقشار مختلف مردم پس از عبور از چند خیابان در صحن مطهر حضرت احمدابن‌موسی تجمع کرده و حجت‌الاسلام سید علی‌محمد دستغیب توطئه‌های اخیر علیه امید امت مسلمان را محکوم کرد. این مراسم یادآور راهپیمائی تاسوعا و عاشورای 57 بود سرانجام پس از عبور از چندین ساعت خاتمه یافت.

خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی به‌دنبال حادثه فجیع دفتر حزب جمهوری ‌اسلامی تهران از کازرون گزارش می‌دهد: مردم شهرستان کازرون به نوحه‌سرایی و سینه‌زنی پرداختند.

اراک

خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی از برگزاری راهپیمائی اقشار مختلف اراک گزارش می‌کند: در پی فاجعه دلخراش یکشنبه شب که منجر به شهادت 72 تن از یاران با وفای امام و خدمتگزاران صدیق، من‌جمله نماینده منتخب و محبوب مردم اراک شد این شهر غرق در ماتم گردید و طی اعلام دو روز تعطیلی مردم به سوگواری و عزاداری پرداختند.

تویسرکان

گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری از تویسرکان حاکی از این مطلب است که مردم مسلمان و همیشه در صحنه تویسرکان به مناسبت واقعه دلخراش انفجار در دفتر مرکزی حزب جمهوری‌اسلامی که منجر به شهادت 72 تن از بهترین یاران امام شد به خیابان‌ها آمده و به عزاداری پرداختند. بر اساس این گزارش عزاداران در حالی که عکس‌هائی از رهبر انقلاب و بنیان‌گزار جمهوری‌اسلامی ایران و شهید جاوید آیت‌الله دکتر بهشتی در دست داشتند با دادن شعارهایی در میدان امام خمینی این شهر گرد آمدند و در آنجا چند تن از سخنرانان به ایراد سخنرانی پرداختند.

در پایان قطعنامه‌ای در چند ماده قرائت گردید که در آن ضمن محکوم کردن این خیانت هولناک از دستگاه خواسته شد که عاملین این حادثه را دستگیر و به مجازات برسانند.

گزارش مطبوعات از عزاداری مردم ایران در سوگ شهدای هفتم تیر

آمل

ده‌ها هزار تن از مردم مسلمان و متعهد شهرستان آمل و حومه دیروز بمناسبت دومین روز شهادت ده‌ها تن از یاران امام امت به عزاداری پرداخته و دست به راهپیمائی زدند. گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری از این خیزش مردمی حاکی ‌است:  در این راهپیمائی بی‌سابقه طول جمعیت به چندین کیلومتر می‌رسید و راهپیمایان در حالی که شعار می‌دادند: « بهشتی قهرمان – قسم به خون پاکت – راهت ادامه دارد»، «گل‌های پرپر شده هدیه به رهبر شده»، «دادستان – دادستان – قاطعیت – قاطعیت»، در آستانه امام‌زاده ابراهیم تجمع و در این مکان حجة‌الاسلام حسن افشاری حاکم شرع دادگاه انقلاب آمل و محمودآباد و نور پیرامون جنایات آمریکا و قاطعیت در مقابل ضد انقلاب بیاناتی ایراد نمود. بر اساس گزارش مردم با هوشیاری چند نفر از افراد ضدانقلاب را دستگیر و تحول نیروهای انتظامی دادند.

تبریز

گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از خیزش مردم تبریز بدین شرح است: اقشار مختلف مردم بعد از استماع سخنان حجت‌الاسلام موسوی حاکم شرع دادگاه انقلاب تبریز دست به راهپیمائی زدند و پس از عبور از خیابان‌ها‌ی شهر نماز وحدت را به امامت آیت‌الله مدنی نماینده امام اقامه کردند.

خمین

بمانست شهادت آیت‌الله بهشتی و جمعی از یاران وی شهرستان خمین یکپارچه در عزا فرو رفت. خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی در این زمینه گزارش می‌کند:

به این مناسبت تمام مغازه‌ها به‌ حالت تعطیل درآمد و مردم با دادن شعارهای «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز بهشتی حزب‌الله پیش خداست امروز» ، «با مشت محکم می‌زنیم بر دهان دشمن روحانیت» به ‌راهپیمائی پرداخته. همچنین در مجلسی که در ساعت 8 صبح دیروز از طرف حزب جمهوری اسلامی برگزار شده بود، حجت‌الاسلام شیخ علی‌اکبر رضوانی سخنرانی کرد.

نجف‌آباد

خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی از نجف‌آباد این‌چنین گزارش می‌کند: بمناسبت شهادت قهرمان توحید دکتر بهشتی و حجت‌الاسلام محمد منتظری فرزند برومند آیت‌الله منتظری و ده‌ها تن از یاران امام شهر نجف‌آباد غرق در عزا بود و جمعیت بی‌نظیری در مقابل مسجد جامع و خیابان‌های اطراف گرد آمدند و با شعار‌های «مرگ بر آمریکا» ، « یاحسین ، یاحسین» ، «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز بهشتی و محمد پیش خداست امروز» در حالی که سینه می‌زدند در خیابان‌های شهر دست به راهپیمائی باشکوهی زدند و سپس در مسجد جامع اجتماع کرده و پس از استماع چند سخنرانی کوتاه نماز جماعت را به‌پا داشتند.

اهواز

گزارش خبرنگار جمهوری اسلامی از خیزش اقشار مختلف اهواز اینگونه است: از نخستین ساعات بامداد دیروز مردم مسلمان و عزادار، برادران ارتشی، سپاه پاسداران، واحدهای بسیج ستادهای مقاومت خواهران، عشایر مسلمان و متعهد گروه گروه برای شرکت در این مراسم به ‌حرکت درآمدند و در حالی که تصاویری از رهبر انقلاب و شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و نیز پلاکاردهائی با خود داشتند و بر سر و روی و سینه خود می‌زدند شعار می‌دادند.

«بهشتی بهشتی قسم به خون پاکت دشمنتو می‌کشیم» ، « عزا عزاست امروز روز عزاست امروز خمینی بت‌شکن صاحب عزاست امروز»، « واویلا واویلا یا سیدی، رهبر فقط خمینیه ایران پر از بهشتیه» ،  «منافق مسلح اعدام باید گردد».

به‌ موجب این گزارش عزاداری اهواز که هر بیننده‌ای را سخت تحت تاثیر قرار می‌داد مدت‌ها ادامه پیدا کرد و طی آن چندین تن به ‌حال اغماء افتادند.

خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی در گزارش خود می‌افزاید در این مراسم باشکوه که دسته موزیک لشگر نیز مارش عزا می‌نواخت پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید حجت‌الاسلام عیسی طرفی طی ‌سخنانی به زبان عربی لزوم اتحاد و همبستگی برادران مسلمان و عشایر غیور عرب منطقه را برای مقابله با دشمنان مزدور عراقی یادآور شد.

پس از آن سید محمد غرضی استاندار خوزستان در مورد دستاوردهای انقلاب و لزوم حفظ آن سخنانی بیان داشت. وی افزود شهادت چمران‌ها ، بهشتی‌ها و ترور شخصیت‌ها و مغزهای متفکر نمی‌تواند خللی در این انقلاب وارد آورد. بلکه ده‌ها بهشتی و ده‌ها چمران ساخته خواهد شد و جای آن‌ها را خواهند گرفت و انقلاب متوقف نخواهد شد.

گزارش مطبوعات از عزاداری مردم ایران در سوگ شهدای هفتم تیر

همدان

مردم مسلمان و متعهد همدان در اقدامی یکپارچه در سوگ شهادت یاران امام به عزاداری پرداختند. در این زمینه گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی این چنین است:

مردم همدان از نخستین ساعات صبح دیروز در دسته‌های مختلف عزاداری به سمت مسجد جامع این شهر حرکت کردند. مردم سیاه‌پوش همانند روزهای عاشورای حسینی گریه‌کنانو سینه‌زنان در خیابان‌های شهر چون سیل جاری شدند. انبوه جمعیت به‌حدی بود که داخل مسجد، بازار و خیابان اکباتان تا میدان امام مملو از جمعیت شد. برپایه همین گزارش آمده است:

مردم مثل روزهای عاشورا تابوتی را تزئین کرده بودند و در حالیکه عکس‌های آیت‌الله دکتر بهشتی به آن چسبانده و یک عمامه سیاه را روی آن گذاشته بودند به عنوان جنازه آیت‌الله بهشتی روی دست خود در مسیر راه‌پیمائی حمل می‌کردند. راه‌پیمایان در حالیکه شعار می‌دادند بهشتی بهشتی قسم بروح پاکت راهت ادامه دارد. ای سید حسینی‌ای یاور خمینی قسم بروح پاکت راهت ادامه دارد در میدان امام تجمع نموده و به سخنان امام جمعه شهر گوش فرمودند.

بندرانزلی

خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی از بندر‌انزلی گزارش می‌کند: مردم قهرمان بندرانزلی ساعت 9:30 دقیقه صبح از مقابل مقر سپاه پاسداران راه‌پیمائی باشکوهی را به‌مناسبت بمب‌گذاری و انفجار آن که منجر به شهید شدن بیش از دهها تن از مسلمانان صدیق شده است برپا کردند و ضمن برگزاری مراسم فوق، دو رزمنده شهید را به‌خاک سپردند برپایه این گزارش، حجت‌الاسلام خدادادی سخنرانی‌ای ایراد نمود.

گلوگاه

مردم قهرمان گلوگاه پس از شنیدن فاجعه جانگداز بمب‌گذاری در دفتر مرکزی حزب جمهوری‌اسلامی دست به راهپیمائی باشکوهی زدند. گزارش خبرنگار روزنامه‌جمهوری اسلامی از این حرکت اینگونه است:

مردم گلوگاه با شنیدن خبر به خیابان‌ها ریختند و در حالی که اشک‌ریزان و ناله‌کنان بودند فریاد می‌زدند الله‌اکبر، خمینی رهبر. و همانند روزهای عاشورای حسینی سینه‌زنان و با در دست داشتن پرچم‌های سیاه و علم بر سر و سینه خود می‌کوبیدند و فریاد می‌زدند عزا عزاست امروز بهشتی قهرمان پیش خداست امروز ، مهدی صاحب‌الزمان صاحب عزاست امروز ، خمینی بت‌شکن صاحب عزاست امروز، بهشتی قهرمان دشمن تو می‌کشیم، قسم به‌خون پاکت راهت ادامه دارد به راهپیمائی پرداختند.

براساس این گزارش: همزمان با مردم شهید پرور تهران و سراسر کشور مردم این شهر نیز در یک راهپیمائی بسیار عظیم شرکت کردند و با خواندن مرثیه و شعارهای سینه‌زنی برای عرض تسلیت و تبریک به سوی دفتر حزب جمهوری‌اسلامی این شهر حرکت کردند.

خبرنگار در ادامه می‌افزاید: ساعت 10 صبح اطراف دفتر حزب جمهوری‌اسلامی گلوگاه مملو از جمعیت عزادار شده بود و در این عزاداری بسیار عظیم و بی‌نظیر این شهر، روحانی همیشه در سنگر برادر زاهدی که خود شاهد صحنه دلخراش بمب‌گذاری در دفتر مرکزی حزب جمهوری‌اسلامی تهران بودند سخنانی ایراد فرمود.

آغاجری

خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از آغاجری گزارش می‌کند: مردم مسلمان آغاجری همچون سایر هموطنان مسلمان و متعهد خود با انجام مراسم عزاداری و راه‌پیمائی در ماتم این مصیبت بزرگ که منجر به شهادت ده‌ها تن از عزیزان و یاران امام و امت شد فرو رفتند. براساس این گزارش اقشار مختلف مردم و ارگان‌ها و نهادهای انقلابی و روحانیون پس از کسب آگاهی از این فاجعه دلخراش یک‌پارچه و در صفوف فشرده و متحد به راه‌پیمائی و عزاداری و سینه‌زنی و نوحه‌خوانی پرداختند. راه‌پیمایان در طول مسیرهای راهپیمائی به دادن شعارهائی از قبیل بهشتی قسم بخون پاکت راهت ادامه دارد پرداختند.

خرم‌آباد

در گزارش خبرنگار روزنامه‌جمهوری اسلامی از راهپیمایی خرم‌آباد آمده است: هزاران نفر از مردم مسلمان و شهید پرور لرستان از جنازه شهید حجت‌الاسلام سید فخرالدین‌رحیمی نماینده مردم ملاوی لرستان که به‌ همراه 71 تن از بهترین یاران امام در فاجعه انفجار بمب در دفتر مرکزی حزب جمهوری‌اسلامی به شهادت رسیده است در 40 کیلومتری خرم‌آباد استقبال کردند.

در ادامه گزارش آمده است: در مسیر چهل کیلومتر راه هزاران تن از عشایر و روستائیان اجتماع کرده و با خواندن نوحه و سرود از سرباز رشید لرستان استقبال کردند. در شهر خرم‌آباد نیز ده‌ها هزار تن از مردم این شهر به‌همراه جامعه روحانیت مسئولین استان ، پرسنل نظامی و انتظامی و مسئولان نهادهای انقلابی و اداری و عشایر این استان پیکر نماینده مردم ملاوی را تا گورستان خزر تشییع و در آنجا به‌خاک سپردند.

همچنین هزاران تن طبقات مختلف مردم خرم‌آباد ، بروجرد ، الیگودرز ، پلدختر ، درود و سایر شهرها و بخش‌های استان لرستان با اقدام به راه‌پیمائی و تشکیل مجالس عزاداری این فاجعه عظیم انفجار بمب در دفتر مرکزی حزب جمهوری‌ اسلامی را توسط مزدوران داخلی آمریکا محکوم کردند.

قائن

خبرنگار روزنامه جمهوری ‌اسلامی از قائن گزارش می‌کند: در پی انتشار خبر شهادت مظلومانه 72 تن از یاران امام از جمله آیت‌الله دکتر بهشتی مردم مبارز و متحد قائن با تعطیل بازار و شهر و نصب پرچم سیاه در مسجد جامعه به عزاداری پرداختند.

بر پایه همین گزارش راهپیمائی بی‌نظیری توسط مردم انجام شد. شرکت‌کنندگان در این مراسم با شعارهای کوبنده ضمن اعلام آمادگی برای مبارزه در تداوم انقلاب اسلامی و پشتیبانی مجدد و قاطع خود از امام امت و روحانیت و نهادهای انقلابی خاطره شهادت این عزیزان را گرامی داشتند. این گزارش حاکیست که میدان مصدق و دو خیابان مجاور به‌نام شهید دکتر بهشتی نام‌گذاری شد.

کرمانشاه

گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی از کرمانشاه بدین شرح است: انبوه جمعیت عزادار کرمانشاه با پرچم‌های سبز و سیاه در حالی که بر اساس یک سنت محلی در پیشاپیش آن‌ها دهل و سرنا نواخته می‌شد و گروهی از شخصیت‌های روحانی و محلی از جمله آیت‌الله اشرفی اصفهانی امام‌جمعه کرمانشاه، علما ، استاندار کرمانشاه ، معاونان ، استانداری، مقامات لشکری و کشوری آن‌ها را همراهی می‌کردند از مسجد جامع رهسپار مزار شهدا در باغ فردوس شدند. در شهرهای سنقر ، اسلام‌آباد ، پاوه ، روانسر ، گیلان‌غرب ، هرسین ، صحنه ، کرند و کنگاور نیز دیروز ده‌ها مجلس عزاداری در مساجد و تکایا برپا شد و امروز دستجات عزادار در حالی که ائمه جمعه و جماعات حکام شرع فرمانداران و بخشداران آن‌ها را همراهی می‌کردند در خیابان‌های شهرهای مذکور به راهپیمائی پرداختند.

قم

پیکر 6 تن از نمایندگان مجلس در قم تشییع شد. در این زمینه خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی گزارش می‌کند: قم خاطره روز عاشورا را در دل‌ها زنده کرد. جنازه برادران هاشمی سنجابی ، عبدالوهاب قاسمی ، محمدحسین صادقی ، سیدنورالدین طباطبایی ، عبدالحمید دیالمه و محمد منتظری، شش تن از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و همچنین 2 تن از برادران پاسدار ، از میدان امام تا صحن مطهر بر روی دوش صدها هزار تن از مردم غیور و مبارز شهر مقدس قم تشییع شد. براساس این گزارش در تشییع جنازه این شهدا آیت‌الله العظمی نجفی‌مرعشی و حضرات آیات منتظری و مشکینی شرکت داشتند و در پایان حضرت آیت‌الله منتظری بر جنازه شهدا نماز خواند.

سلماس

گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی از سلماس بدین شرح است: مردم متعهد سلماس به ‌مناسبت شهادت آیت‌الله بهشتی و عده‌ای از بهترین همرزمانش به خیابان‌ها ریختند و به سینه‌زنی و عزاداری پرداختند. راهپیمایان سپس به سخنرانی حجت‌الاسلام غفاری نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی در مسجد جامع این شهر گوش ‌فرا دادند.

گزارش مطبوعات از عزاداری مردم ایران در سوگ شهدای هفتم تیر

بوشهر

گروه‌های مختلف مردم بوشهر در دومین روز شهادت دکتر بهشتی و جمعی دیگر از شخصیت‌های مملکتی به سوگ نشستند. در این زمینه خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی گزارش می‌کند:

در یک راه‌پیمائی باشکوه عاملان واقعه انفجار بمب در دفتر مرکزی حزب جمهوری‌اسلامی را محکوم کردند. براساس این گزارش اقشار مختلف مردم زیر آفتاب سوزان در حالی که بر سر و سینه خود می‌زدند شعارگویان از خیابان‌های شهر گذشتند و در یکی از مساجد مرکز شهر اجتماع کردند و از شهدای این حادثه از جمله دو ‌تن از نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی تجلیل بعمل آوردند.

کرمان

گزارشی که خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی از کرمان در رابطه با راه‌پیمایی مردم در رابطه با انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری‌اسلامی در تهران مخابره می‌کند بدین شرح است:

به‌دعوت استانداری، جامعه روحانیت ، دادگاه انقلاب اسلامی کرمان ، جهادسازندگی ، بنیادشهید ، فرهنگیان ، اصناف و بازاریان و دیگر نهادهای انقلابی و موسسات دولتی هزاران تن از اقشار مردم مسلمان و مبارز کرمان همزمان با تهران به ‌همراه حجت‌الاسلام سید یحیی جعفری امام جمعه، در حالی که شعار می‌دادند «عزا عزاست امروز فرمانده کل‌قوا صاحب عزاست امروز، مظلوم کشور ما با شهداست امروز» در ورزشگاه تختی کرمان اجتماع کردند و سپس بصورت دسته‌های عزادار درحالی که به ‌شدت متاثر بودند و پرچم‌های عزا با خود حمل می‌کردند سینه می‌زدند و شعار می‌دادند « ما امت حسینی روح خدائیم – ما پیرو بهشتی یار امامیم».

اصفهان

 خبرنگار روزنامه جمهوری‌اسلامی از اصفهان گزارش می‌کند: صدها هزار نفر از امت بیدار و شهیدپرور اصفهان از گوشه و کنار شهر درحالی که پیشاپیش آن‌ها بیرق‌های عزاداری برافراشته بود و با زنجیر و دست بر سر و سینه می‌کوبیدند و با شعارهائی از قبیل « عزاعزاست امروز روز عزاست امروز همسنگر خمینی پیش خداست امروز و ... بطرف میدان امام سرازیر شدند.»

از طرفی دیگر گروهی از برادران حزب جمهوری ‌اسلامی اصفهان در جاده اصفهان – تهران به استقبال جنازه گلگون‌کفن برادر مجاهد حجت‌الاسلام علی‌اکبر اژه‌ای از اعضای شورای حزب جمهوری ‌اسلامی اصفهان و عضو روحانیت مبارز این شهر که در رابطه با بمب‌گذاری در دفتر مرکزی تهران به درجه شهادت رسید شتافتند و آنگاه در مسجد امام علی اصفهان و سنگر همیشگی برادر مجاهد علی‌اکبر اژه‌ای تجمع نموده و با برپائی مراسم عزاداری و دادن شعار « این گل پرپر ماست علی‌اکبر کربلای وطن ماست» یادش را در محراب نماز گرامی داشتند. آنگاه با سیل جمعیت جنازه وی را پس از توقف کوتاهی در جلوی دفتر حزب جمهوری ‌اسلامی اصفهان به میدان امام آوردند. در این هنگام که میدان مملو از جمعیت بود و همه یکپارچه فریاد می‌زدند: « عزاعزاست امروز بهشتی مجاهد پیش خداست امروز» حجت‌الاسلام مهدی اژه‌ای برادر شهید علی‌اکبر اژه‌ای به سخنرانی پرداخت. پس از سخنان برادر اژه‌ای توسط آیت‌الله طاهری امام جمعه اصفهان و انبوه مردم بر جنازه شهید اژه‌ای نماز خوانده شد و آنگاه جنازه گلگون‌کفن حجة‌الاسلام اژه‌ای بر روی دست مردم باشور و حال عجیبی تا گلستان شهدا تشیع و در آنجا به خاک سپرده شد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر