کد خبر: ۵۹۳۳
بازخوانی نامه آیت‌الله صدوقی به جیمی کارتر

فریاد شهید صدوقی علیه حقوق‌ بشر امریکایی در سال 57

موجب کمال تأسف و نگرانی است که اولاٌ شخص شما و بعضی از عناصر حکومتی واشنگتن به پشتیبانی و حمایت خود از رژیم حاکم در ایران ادامه می‌دهید، ثانیاٌ پشتیبانی شما از شاه بنا به شهادت عینی صد در صد ثبات کشور و مآلاٌ منطقه را به خطر می‌اندازد در حالیکه جهان مصراٌ خواستار ثبات امنیت منطقه می‌باشد. در خصوص پشتیبانی خود از رژیم که هر روز گوشه‌ای از کشور [را] شاهد کشتارها و فجایع غیرقابل توصیف کرده بود، تجدید نظر کرده و حقوق انسان‌ها را محترم بشمارید، بدیهی است که عدم اقدام قوی در این‌باره علاوه بر اینکه موجب خشم ملت در ابعاد گسترده‌تری می‌گردد تزلزل تمام ارکان ثبات منطقه و حیثیت بین‌المللی مردم آمریکا را بدنبال خواهد داشت‌.
سه‌شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ اختناق و سرکوب حاکم بر فضای کشور در دهه پنجاه به کشتار و قتل‌عام مردم توسط رژیم پهلوی منجر شد. در دی ماه 1356 بود که کارتر ایران را جزیره ثبات نامید و از مهره دست‌نشانده خود حمایت کرد. اما طولی نکشید که قیام‌های پی‌در پی مردم ایران به رهبری امام خمینی شعله به "جزیره ثبات آمریکا" انداخت. از سوی دیگر سردمداران رژیم پهلوی در مقابل مردم دست به کشتار و جنایت‌های بی‌حد و حصر زدند.

در پی اوج‌گیری انقلاب در نیمه دوم سال 57 به رهبری روحانیت، سراسر ایران صحنه مبارزه با رژیمی شد که با حمایت کشورهای غربی و در رأس آن‌ها ایالات متحده دست به فجیع‌ترین جنایت‌ها می‌زد.

در این میان آیت‌الله محمد صدوقی ریاست وقت جامعه روحانیت  یزد در یک عمل ابتکاری طی نامه‌ای به جیمی کارتر، حمایت‌های امریکا از اقدامات ضدحقوق‌بشری رژیم پهلوی را محکوم کرد و داعیه‌های حقوق‌ بشری رؤسای کاخ سفید را به چالش کشید.

 متن نامه تاریخی شهید صدوقی بدین شرح است: 

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

جناب آقای کارتر رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا واشینگتن

در این هنگام که قتل‌عام‌های پیاپی مردم ایران بدست شاه، بحران سیاسی کشور را به اوج خود رسانیده ، لازم است حقایق زیر را تذکر دهم:

1- نهضت مقدس اسلامی ملت ایران که بر مبنای احیای موازین دموکراسی و استقرار نظام توحیدی اسلام به استیفای حقوق انسان‌های این کشور که اعلانیه حقوق بشر متعهد اجرای آن است پای‌ریزی شده؛ نهضتی است صد در صد اسلامی که به رهبری و زعامت مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت‌ آیت‌الله ‌العظمی الخمینی مدظله می‌باشد و تا پیروزی کامل به لطف خدای تعالی به هر قیمتی که باشد ادامه دارد.

2- ریشه‌های اساسی و علل اصلی این نهضت زیر پا گذاشتن احکام اسلام، ورشکستگی اقتصادی، اِعمال دیکتاتوری، استبداد همه‌جانبه توسط رژیم حاکم و سلب تمام آزادی‌های فردی و اجتماعی در طول پنجاه سال از از ملت ایران است که این کشور را با چنین بحرانی مواجه گردانیده است.

3- ملت ایران در تظاهرات سراسری خویش خصوصاٌ در رفراندوم با سابقه روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی سال 99[قمری] مطابق با یازده و دوازده دسامبر 78 برای چندمین بار برچیده شدن رژیم کنونی را خواستار و آن را اولین و مهمترین خواسته مذهبی خویش اعلام داشتند. دلیل این خواسته آشکار معلوم است که با ابقا این رژیم، ملت شجاع ایران هیچگونه دولتی را بنا به تجربیات گذشته نمی‌تواند ملی دانسته و بدان اعتماد نماید و هیچ انتخابات آزادی انجام نخواهد گرفت.

4- بنابراین نظر و حقایق فوق‌الذکر به اینکه ملت آمریکا و سایر ملل جهان قویاٌ خواستار اجرای مفاد اعلامیه حقوق بشر بود و شما کراراٌ لزوم احترام و عمل به آن را شعار خود قرار داده‌اید موجب کمال تأسف و نگرانی است که اولاٌ شخص شما و بعضی از عناصر حکومتی واشنگتن به پشتیبانی و حمایت خود از رژیم حاکم در ایران ادامه می‌دهید، ثانیاٌ پشتیبانی شما از شاه بنا به شهادت عینی صد در صد ثبات کشور و مآلاٌ منطقه را به خطر می‌اندازد در حالیکه جهان مصراٌ خواستار ثبات امنیت منطقه می‌باشد. در خصوص پشتیبانی خود از رژیم که هر روز گوشه‌ای از کشور [را] شاهد کشتارها و فجایع غیرقابل توصیف کرده بود، تجدید نظر کرده و حقوق انسان‌ها را محترم بشمارید، بدیهی است که عدم اقدام قوی در این‌باره علاوه بر اینکه موجب خشم ملت در ابعاد گسترده‌تری می‌گردد تزلزل تمام ارکان ثبات منطقه و حیثیت بین‌المللی مردم آمریکا را بدنبال خواهد داشت‌.

جامعه روحانیت یزد - محمدالصدوقی

فریاد شهید صدوقی علیه حقوق‌ بشر امریکایی در سال 57

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات