مرکز اسناد انقلاب اسلامی

برشی از خاطرات محسن رفیقدوست
جلسه هیجان زیادی داشت و آن مقطع زمانی چنین چیزی را ایجاب می‌کرد. بعضی‌ها گریه کردند و بعضی‌ها هم چیزهایی گفتند. آقای دکتر حسن روحانی هم که کنار من نشسته بود، وقتی به این جمله رسید که حاج احمد آقا از قول حضرت امام گفتند من جام زهر را سر می‌کشم و قطعنامه را می‌پذیرم، به شوخی به من گفت: «حاج محسن! بساطت را جمع کن و برو. تو به درد زمان جنگ می‌خوردی و به درد زمان آتش‌بس نمی‌خوری!»
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۱ - ۲۸ تير ۱۳۹۹ - 2020July 18

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ قطعنامه 598 از سوی ایران یکی از مقاطع حساس سیاسی و بین‌المللی در دهه شهصت محسوب می‌شود. در همین رابطه محسن رفیق‌دوست وزیر وقت سپاه در دوران دفاع مقدس که مدیریت لجستیک جنگ را بر عهده داشت در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است به تشریح جلسه تصمیم‌گیری درباره پذیرش قطعنامه 598 و آتش‌بس، پرداخته شده است.

محسن رفیق‌دوست می‌گوید: در سال 1367 که من هنوز وزیر سپاه بودم یک روز از دفتر ریاست‌جمهوری وقت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با من تماس گرفتند که فردا جلسه مهمی است و در ساعت مقرر به آن جلسه بیایید. پرسیدم چه کسانی هستند. گفتند همه‌ مسئولان نظامی حضور دارند. وقتی به آنجا رفتم دیدم علاوه بر فرماندهان سپاه و ارتش و وزیر دفاع و رئیس کمیسیون دفاع مجلس شورای اسلامی، همه‌ اعضای شورای عالی دفاع و مرحوم حاج سید احمد آقا هم حضور دارند. پیش از آنکه آقا تشریف بیاورند موضوع جلسه مطرح شد که جلسه برای پذیرش قطعنامه ۵۹۸ بود.

در آن جلسه مرحوم حاج سید احمد آقا پیام امام را درباره پذیرش قطعنامه خواندند و مشخص شد حضرت امام بنا به دلایلی قطعنامه را پذیرفتند. لذا در آنجا متوجه شدیم که قرار است آتش‌بس برقرار شود. در آن جلسه بعضی‌ها گریه هم کردند. جلسه هیجان زیادی داشت و آن مقطع زمانی چنین چیزی را ایجاب می‌کرد. بعضی‌ها گریه کردند و بعضی‌ها هم چیزهایی گفتند. آقای دکتر حسن روحانی هم که کنار من نشسته بود، وقتی به این جمله رسید که حاج احمد آقا از قول حضرت امام گفتند من جام زهر را سر می‌کشم و قطعنامه را می‌پذیرم، به شوخی به من گفت: «حاج محسن! بساطت را جمع کن و برو. تو به درد زمان جنگ می‌خوردی و به درد زمان آتش‌بس نمی‌خوری!»


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر