بازخوانی

روایت آیت‌الله خامنه‌ای از شخصیت شهید کامیاب

آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید: «شهید کامیاب جزء خصوصیاتش این بود هیچ تاملی نداشت و هرجا می‌گفتیم اینجا مناسب است ایشان آماده بودند و می‌رفت حتی زحمات زیادی را ایشان متحمل می‌شد که در منطقه رامیان و گنبد قابوس یقیناً مردم مبارز آنجا و علاقمندان انقلاب در آنجا خاطرات بسیاری از شهید کامیاب دارند، که مخالفت‌های با ایشان می‌شد و ایشان مقاومت می‌کرد و من یادم هست که یکسال ایشان در همان منطقه‌ای که اسم آوردم با زحمات بسیار زیادی یک ماه رمضان را گذارند...».
سه‌شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام شهید سیدرضا کامیاب یکی از فرزندان وارسته اسلام بود که در سنگر مجلس شورای اسلامی به تلاش و مبارزه در راه خدا اشتغال داشت این شهید بزرگوار همچون سایر شهدای اسلام با ریختن خون پاک خود نهال انقلاب اسلامی را بارور نموده و منافقین سیاه دل را در رسیدن به اهداف باطل خویش که نابودی انقلاب نظام جمهوری اسلامی بود، ناکام و ناامید ساخت. 

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای که از نزدیک با این شهید عزیز مراوده و آشنایی داشته‌اند درباره خصوصیات و ویژگی‌های این شهید عزیز چنین می‌گویند: «ایشان یکی از بهترین طلاب مشهد در علاقه‌مندی به انقلاب و تعهد نسبت به امام و این خط مبارزه بودند چند مطلب را من درباره تعهد ایشان بیان کنم. یکی از مطالب این است که ایشان برای هر کاری در انجام وظایف نسبت به این خط انقلاب آماده بود. یک وقتی بود که ما در مشهد با دوستان تصمیم گرفتیم که برادران را بفرستیم به شهرهای اطراف مشهد، شهرهای خراسان و بعد شهرهای مجاور خراسان از مازندران، برای تبلیغ، معارف، مبارزه و نهضت که آنوقت‌ها احتیاج به این تبلیغ بود که این کار را انجام بدهند هر جائی را که ما به ایشان پیشنهاد می‌کردیم لاکلام ایشان می‌پذیرفت. خیلی‌ها بودند که مثلاً آمادگی نداشتند، سختشان بود، با کندی حرکت می‌کردند، شهید کامیاب جزء خصوصیاتش این بود هیچ تاملی نداشت و هرجا می‌گفتیم اینجا مناسب است ایشان آماده بودند و می‌رفت حتی زحمات زیادی را ایشان متحمل می‌شد که در منطقه رامیان و گنبد قابوس یقیناً مردم مبارز آنجا و علاقمندان انقلاب در آنجا خاطرات بسیاری از شهید کامیاب دارند، که مخالفت‌های با ایشان می‌شد و ایشان مقاومت می‌کرد و من یادم هست که یکسال ایشان در همان منطقه‌ای که اسم آوردم با زحمات بسیار زیادی یک ماه رمضان را گذارند...

طلبه خوش استعدادی بود، درس‌خوان بود، علاقمند به کارهای علمی بود، به کارهای فکری بسیار علاقمند بود منبر خوب و خوش‌ظاهر و خوش‌باطن و هم با محتوا، خوش‌لفظ و گرم و گیرائی داشت. ایشان کرمان مثلاً رفته‌ بودند در کرمان جزو روحانیون متعددی هستند که کرمانی‌ها از ایشان خاطرات بسیار خوبی دارند. واقعاً یکی از عوامل ورود هیجان همه‌گیر مبارزه در کرمان پیش از پیروزی انقلاب شخص شهید کامیاب بود که بسیار حقوق زیادی آنجا دارد. کرمان و رفسنجان و خیلی از جاهای دیگر ایشان مسافرت می‌کردند، منبر بسیار شیرین منظم و مرتب و مطلوبی داشت...

ایشان یکی از عناصر تعیین‌کننده در وضع تبلیغات اسلامی و انقلابی در خراسان بود و شهادت ایشان واقعاً از این جهت یک ثلمه‌ای بود، یک خسارتی بود که ما این را نباید فراموش بکنیم، البته آثار مثبت داشت، آثار مثبتش همان اثری است که همان چیزی است که در شهادت همه شهدای عزیز ما وجود دارد منتها هر کسی به قدر شخصیت خودش اثر می‌بخشد و هم شهدائی که در جبهه هستند هم شهدائی که در محراب و در سایر مراکز مبارزات انقلابی شهید می‌شدند این‌ها مردم را منسجم می‌کنند، علاقمند می‌کنند. خط مبارزه را روشن می‌کنند، این‌ها همه‌اش وحود دارد و در شهادت این عزیز هم همین‌ها وجود داشت. واقعاً مردم مشهد تکان خوردند، یک هشیاری و تنبه جدیدی برای همه مردم در شهادت ایشان وجود آمد، بعد از البته قضایای هفت تیر بود که ایشان شهید شدند در 2 سال قبل از این و خیلی مردم را نسبت به خط مبارزه معتقدتر و مستحکم‌تر کرد اما خسارت‌هائی هم شهادت ایشان داشت و آن فقدان این شهید و خلاء ناشی از این فقدان بود که یقیناٌ چیز کمی نبود.


منبع: روزنامه جمهوری اسلامی سه‌شنبه 7 مرداد 1365


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات