ماجرای گروگان‌گیری در پرواز فرار بنی‌صدر و رجوی به فرانسه / در بوئینگ 707 تهران _ پاریس چه گذشت؟

«سرهنگ دهقان با اشاره به اینكه در تاریخ ششم مرداد 1360 طبق برنامه‌ی روزانه عازم مأموریت جنگی بوده است، می‌گوید: در ساعت 9 شب سرگرم بازرسی قسمت­‌های مختلف به‌جهت آماده‌كردن هواپیما جهت سوخت‌گیری بودیم، هنگام بازرسی هواپیما متوجه شدم كه درب یكی از دو توالت هواپیما قفل است و خواستم این مسئله را به اطلاع مسئولان برسانم كه مردی مسلح مرا دستگیر كرد..»
سه‌شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بنی‌صدر در تاریخ ششم مرداد سال 1360 به اتفاق رجوی و همکاری عده‌ای از منافقین در لباس پاسداران با هواپیمای بوئینگ 707 با هدایتِ سرهنگ خلبان معزی به‌سوی فرانسه فرار کرد. روزنامه‌­ها چنین نوشتند: ابوالحسن بنی­صدر رئیس­‌جمهور معزول ایران به­ کشور فرانسه گریخت و از دولت این کشور تقاضای پناهندگی سیاسی کرد. بنی‌‌صدر با یک هواپیمای بوئینگ 707  ربوده‌ ­شده در ساعت 22:45 شب چهارشنبه به‌طور غیرمجاز به‌سوی قبرس پرواز کرد و پیش از آنکه هواپیماهای شکاری نیروی هوایی ایران که در تعقیب هواپیمای ربوده‌شده‌ حامل بنی‌صدر بودند به این هواپیما برسند از مرز ایران خارج شد. هواپیمای مذکور را سرهنگ معزی هدایت می‌­کرد که پیشتر نیز هدایت هواپیمای شاه معدوم را به قصد مراکش برعهده داشت.


***مصاحبه مطبوعاتی بنی‌صدر در فرانسه ***

بنی‌صدر به محض ورود به فرانسه از فرودگاه نظامی حومه‌ پاریس که هواپیما به آنجا هدایت شده بود، به آپارتمان شخصی خود در کشان عزیمت نمود. او در کنار پلکان آپارتمان خویش مصاحبه‌ مطبوعاتی تشکیل داد و چنین گفت: «رویدادها و مقاومت مردمی نشان داد ملت ایران مصمم است راه انقلاب را ادامه دهد. تنها پانزده درصد از مردم ایران در انتخابات اخیر شرکت کردند».

مهندس بهزاد نبوی، وزیر مشاور در امور اجرایی و سخنگوی دولت در گفتگویی در عصر 1360/5/7 با خبرگزاری پارس اظهار داشت: «شب گذشته ساعت 10:45 یک هواپیمای سوخت‌رسان نیروی هوایی حامل بنی‌صدر و رجوی با یک مأموریت عادی پرواز می‌­کند و بر روی آسمان با اعلام نقص فنی مسیر خود را عوض می‌کند که به محض تشخیص اینکه یک توطئه می‌‌باشد، دو فانتوم نیروی هوایی جمهوری اسلامی او را تعقیب می‌‌کند اما متأسفانه به نتیجه نمی‌رسند و هواپیمای مذکور از مسیر ترکیه، یونان و ایتالیا به فرانسه می‌‌رود...».


***ماجرای گروگان‌گیری در پرواز تهران _ پاریس ***

سرهنگ قاضی‌عسگر و سرهنگ دهقان دو خدمه‌ هواپیمای نظامی 707 سوخت‌رسان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بازگشت از فرانسه در گفتگویی درباره‌ی چگونگی فرار بنی‌صدر، رئیس‌جمهور معزول ایران و رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق ایران (منافقین) جزئیات بیشتری را در اختیار ما قرار می‌­دهند. سرهنگ دهقان با اشاره به اینكه در تاریخ ششم مرداد 1360 طبق برنامه‌ی روزانه عازم مأموریت جنگی بوده است، می‌گوید: در ساعت 9 شب سرگرم بازرسی قسمت­های مختلف به‌جهت آماده‌كردن هواپیما جهت سوخت‌گیری بودیم، هنگام بازرسی هواپیما متوجه شدم كه درب یكی از دو توالت هواپیما قفل است و خواستم این مسئله را به اطلاع مسئولان برسانم كه مردی مسلح مرا دستگیر كرد و مدعی شد كه در هواپیما بمب‌گذاری شده و كوچك­ترین حركت باعث انفجار آن خواهد شد. پس از چند لحظه دیدم كه سرهنگ قاضی‌عسگر را كه در آن زمان همافر بود، دستگیر كرده و به ‌نزد من آوردند.

سرهنگ قاضی‌عسگر در این خصوص گفت: آن شب پس از اینكه هواپیما را بازرسی كردیم، سرهنگ خلبان معزی درب هواپیما را بست و در پاسخ به سؤالات من كه پرسیدم همافر دهقان مسئول سوخت هواپیما كجاست؟ گفت: انتهای هواپیماست. من كنجكاوتر شده ‌بودم، خواستم جهتِ جستجو به قسمت عقب هواپیما بروم كه شخصی فریاد زد: ایست، از جایت تكان نخور وگرنه شلیک می‌­كنم.

در همان لحظه درب توالت باز شد و دو نفر از داخل آن بیرون آمدند. یکی از آن‌ها مردی بود كه ریش داشت و خود را رجوی معرفی كرد و نفر دوم هم شخص لاغر‌اندامی بود. در همان زمان همافر وکیلی و مهندس پرواز هواپیما از پلكان هواپیما بالا آمدند تا دلیل عدم پرواز و تأخیر ما را بپرسند كه به محض ورود آن‌ها را نیز دستگیر كردند.


***در پرواز فرار چه گذشت؟ ***

پس از اینكه درها بسته شد، هواپیما به راه افتاد و در حال صعود بود كه درب توالت مجدداً باز شد و شخص دیگری با چهره‌ عرق­كرده و با لباسِ پرواز بیرون آمد كه رجوی او را دكتر بنی‌صدر رئیس‌جمهور ایران معرفی كرد. ما از این لحظه متوجه شدیم كه بنی‌صدر نیز در هواپیماست.

در تمام مدت پرواز رجوی و یك ‌نفر دیگر با اسلحه ما را زیر نظر داشتند و شخص دیگری نیز در داخل كابین مرتباً در تماس با فرانسه بود و ما در عبور از مرزهای هوایی كشورهای مختلف با هیچ مشكلی مواجه نشدیم.

همافر دهقان در مورد اطلاع دولت فرانسه از هواپیما و فرود این هواپیما در خاك آن كشور گفت: به‌ نظر می‌­آمد كه قبلاً فرود این هواپیما به اطلاع دولت فرانسه رسیده ‌بود و پس از صحبتِ بنی‌صدر با نخست‌وزیر فرانسه كه در هواپیما انجام شد، ما در فرودگاه فرانسه به زمین نشستیم.


***دستور شهید بهشتی برای آزادی همسر بنی‌صدر ***

پس از فرار بنی‌صدر همسر وی که در ایران بود، دستگیر شد اما با سفارش آیت‌الله بهشتی آزاد شد. حجت‌الاسلام باغانی در این‌باره می‌‌گوید: «در آن مقطع، آیت‌الله بهشتی، رئیس دیوان عالی کشور و آیت‌الله موسوی اردبیلی، دادستان کل کشور بودند. شهید بهشتی به آقای موسوی‌اردبیلی سفارش کرده‌بود تا خانم بنی‌صدر را آزاد کنند و استدلال ایشان این بود که بنی‌صدر تا دیروز رئیس‌جمهور ما بوده‌است. بنابراین دستگیری همسر وی انعکاس مطلوبی را در جهان نخواهد داشت. آقای موسوی‌اردبیلی توصیه‌ی شهید بهشتی را نپذیرفت و در پاسخ اظهار کرد که شفاهی نمی­شود. بنابراین شهید بهشتی به‌طور کتبی نوشت و خانم بنی‌صدر آزاد شد».


منبع: بنی‌صدر از ظهور تا سقوط. مرکز اسناد انقلاب اسلامی


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات