مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۰۵۲
مردم لبنان همواره در مقاطع تاریخی و در حوادث پیش آمده برای مردم ایران، سعی کردند هم‌صدا با مردم ایران، صدای ایرانیان را به گوش جهانیان برسانند. شادی مردم لبنان در آزادسازی خرمشهر، یکی از نمونه‌های تاریخی این همدلی است. به دنبال کشتار حجاج ایرانی در سال 66 هم، سراسر لبنان در اعتراض به این جنایت هولناک، در سوگ به سر می‌برد. به دنبال حمله ناو امریکایی به هواپیمایی مسافربری ایران نیز، هزاران تن از اقشار مختلف مردم لبنان با انجام یک راهپیمایی گسترده، این اقدام امریکا را محکوم کردند. همچنین با انتشار خبر رحلت امام خمینی، مردم لبنان ضمن ابراز همدری با ملت ایران، طی چند روز در مقاطع مختلف، اقدام به برپایی مراسم عزاداری کردند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۱ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - 2020August 05

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در طول تاریخ انقلاب اسلامی و در حوادث پیش آمده ملی و بین‌المللی، مردم لبنان همواره هم‌صدا با ملت ایران، به وقایع مختلف واکنش نشان داده‌اند و در غم و شادی، در کنار هم‌کیشان خود در ایران بوده‌اند. تاریخ مصادیق فراوانی از همدلی مردم لبنان با ملت ایران را به ثبت رسانده است. در این نوشتار نمونه‌های از این همدلی بازخوانی می‌شود.


شادی مردم لبنان بعد از آزادسازی خرمشهر

تاریخ دفاع مقدس، صحنه‌های زیبایی از همراهی لبنان با ایران را در خود جای داده است. در طول جنگ تحمیلی، لبنانی‌ها همواره در کنار مردم ما بودند. یکی از صحنه‌های زیبا و تاریخی همراهی مردم لبنان با ایرانیان، همزمان با انتشار خبر آزادسازی خرمشهر بود. به دنبال انتشار این خبر، مردم لبنان پا به پای مردم ایران و رزمندگان اسلام، به جشن و سرور پرداختند.

در همین رابطه روزنامه«جمهوری اسلامی»طی گزارشی به تاریخ 4 خردادماه 1361، نوشت: «در حومه جنوب شرقی بیروت اعلامیه‌هایی مربوط به پیشروی‌های جدید نیروهای اسلام در جبهه‌های حق علیه باطل برای اطلاع مردم، از بلندگوهای مساجد و حسینیه‌ها پخش شد. در این اعلامیه‌ها به خصوص خبر مربوط به وضو گرفتن رزمندگان اسلام در آب‌های اروند رود چنان هیجانی در منطقه فقیرنشین حومه بیروت ایجاد کرد که تا مدتی صدای "الله اکبر" و شلیک رگبارهای هوایی از این منطقه به گوش می‌رسید.»

براساس گزارش همین روزنامه، مطبوعات و رادیو و تلویزیون‌های لبنان نیز مرتبا خبر پیروزی‌های سپاه اسلام در جنگ با رژیم بعثی را پخش می‌کردند تا مردم لبنان را از این پیروزی‌ها مسرور سازند.


عزاداری مردم لبنان در پی شهادت حجاج ایرانی

روز نهم مردادماه 1366 شمسی برابر با ششم ذیحجّه 1407 قمری، خبر هجوم ماموران رژیم آل‌سعود به حجاج شرکت کننده در مراسم برائت از مشركین در مكه مكرمه، موجی از خشم و نفرت را در میان مردم لبنان برانگیخت.

بعد از جریان کشتار زوار ایرانی در مکه، مردم بیروت دسته عزاداری راه انداخته و در خیابان‌ها شعار می‌دادند: «یا یهود آل سعود، حزب الله سوف یعود».

بعد از این فاجعه همچنین مردم لبنان طی تجمعاتی، با مردم ایران اعلام همدردی کردند. روزنامه جمهوری اسلامی گزارش داد: «دیروز [10 مرداد] در سراسر لبنان اعتصاب عمومی در اعتراض به این جنایت هولناک بود و به همین مناسبت مراسم عزاداری در بسیاری از مساجد بیروت و جنوب لبنان با قرائت قرآن از بلندگوها برگزار شد و کلیه مناطق مسلمان نشین لبنان غرق در عزا بودند.»

به روایت شاهدان عینی، در جریان حمله پلیس عربستان به حجاج ایرانی نیز، حاجیان لبنانی به ایرانی‌ها کمک می‌کردند تا از منطقه خطر خارج شوند. حجت الاسلام محمد افشاری که در واقعه جمعه خونین حج سال 1366 حضور داشته و از نزدیک شاهد آن فاجعه بود، از کمک حجاج لبنانی به ایرانیان در آن واقعه تلخ خبر می‌دهد. به گفته او در وضعیت بحرانی پس از کشتار حجاج، «نیروهای حزب‌الله لبنان در کوچه‌ای ایستاده بودند و مردم را راهنمایی می‌کردند. با راهنمایی همین افراد به محوطه‌ای رسیدیم که دیگر وضعیت عادی بود...»


خشم مردم لبنان از جنایت امریکا در خلیج فارس

خشم مردم لبنان از جنایت امریکا در خلیج فارس از دیگر مواردی است که همدلی و همراهی مردم لبنان با مردم ایران را نشان می‌‌دهد. براساس منابع تاریخی؛ انتشار خبر جنایت آمریکا در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس در 12 تیر 1367، خشم مردم لبنان را درپی ‌داشت به طوری که؛ هزاران تن از اقشار مختلف مردم لبنان در غرب بیروت با انجام یک راهپیمایی گسترده حمله ناو امریکایی به هواپیمایی مسافربری ایران را محکوم کردند.

به گزارش مطبوعات، راهپیماییان از محوطه دانشکده حقوق دانشگاه لبنان به حرکت درآمدند. تظاهرکنندگان با حمل پلاکاردهایی دارای «تصاویر بزرگ امام خمینی» و «امام موسی صدر» و پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران، اقدام وحشیانه امریکا را محکوم کردند.

مردم خشمگین لبنان در مقابل ساختمان سفارت امریکا در غرب بیروت اجتماع کردند و پرچم و آدمک‌های ریگان را به آتش کشیدند و در پایان نیز خواستار خروج بی‌قید و شرط نیروهای امریکائی از منطقه خلیج فارس شدند.

تظاهرات مشابهی نیز در بعلبک انجام شد. علاوه بر این در بیروت نیز اقشار مختلف مردم، روحانیون، طبقات علمی، فرهنگی و... با انجام راهپیمایی این جنایت امریکا را محکوم و با ملت ایران همدردی کردند.


همدردی مردم لبنان در اندوهِ رحلت امام

با انتشار خبر رحلت امام خمینی، مردم لبنان ضمن ابراز همدری با مردم ایران، طی چند روز در مقاطع مختلف، اقدام به برپایی مراسم عزاداری کردند. روزنامه جمهوری اسلامی در گزارش 17 خرداد 68 می‌نویسد: «رحلت جان‌گداز رهبر مسلمانان و مستضعفین جهان سراسر لبنان را در سوگ فرو برده است.« طبق این گزارش، «دیروز [16 خرداد] مردم در تمامی شهر بیروت و حومه جنوبی آن عزادار بودند و تصاویر امام خمینی بر سردر مغازه‌ها، خانه‌ها و بر روی اتومبیل‌هایی که با پارچه سیاه پوشیده شده بود به چشم می‌خورد...»

گزارش‌ها حاکی از آن بود که «مردم عزادار لبنان، اشک‌ریزان به سروسینه می‌زدند و به نوحه سرایی می‌پرداختند» همچنین در این مراسم «ده‌ها کودک خردسال نیز مشاهده می‌شدند» که «اشک‌ریزان» نام امام خمینی را زمزمه‌می‌کردند.

در پی رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران، مردم در مناطق جنوب لبنان نیز در سوگ فرورفته بودند. طبق اخبار منتشر شده در مطبوعات، در همه شهرها و روستاهای مناطق جنوبی لبنان، درحالی‌که کسب و کار تعطیل شده بود، مردم در مساجد و تکایا به عزاداری مشغول بودند.

به گزارش مطبوعات، «مردم بقاع لبنان و مشغره نیز در سوگ امام خمینی سیاه پوش شده بودند و به عزاداری پرداختند.» و «در بعلبک نیز بیش از پنجاه هزار نفر از اقشار مردم در حالیکه سیاه پوشیده بودند بر سر و سینه خود می‌زدند.»

روزنامه کیهان در گزارش روز 22 خرداد 1368 در مورد برگزاری مراسم باشکوه مردم لبنان به مناسبت هفتمین روز رحلت امام خمینی نوشت: «اقشار مختلف مردم مؤمن و مقاوم لبنان امروز در مراسم پرشوری، هفتمین روز رحلت امام امت را در غرب بیروت گرامی داشتند.»


بیعیت با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای

مردم لبنان علاوه بر همدردی با ملت ایران در غم از داست دادن امام خمینی، همصدا با ملت ایران، به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای نیز لبیک گفتند و بر ادامه راه امام خمینی تأکید ‌کردند. روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی به تاریخ 28 خرداد 1368 نوشت: روز جمعه «روز امام در جنوب» بود. مسلمانان این خطه با حمل پرچم‌های سیاه و پلاکاردهای مزین به فرمایشات امام فقید خود به حسینیه امام صادق (علیه‌السلام) در شهر صور رفتند. در این پلاکاردها شعارهایی در زمینه ادامه دادن خط امام، ضرورت آزادسازی قدس، ادامه مقاومت ضد صهیونیستی وجود داشت. بنابر این گزارش: «جمعیت شرکت کننده در این مراسم به حدی زیاد بود که اطراف حسینیه را نیز در بر می‌گرفت».

همین گزارش با اشاره به شعارهای مردم لبنان در بیعت با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای اشاره میکند و می‌نویسد: مردم با شعارهای «الهی، الهی، حتی ظهور المهدی، حفظ لنا خامنه‌ای، خلیفه‌الخمینی»، بیعت خود را با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای اعلام کردند.

علاوه بر آتچه ذکر شد، مردم لبنان در دوره جنگ تحمیلی، به دفعات همراهی و همدلی خود را با ملت ایران نشان دادند و ‌کوشیدند تا مرهمی بر زخم‌های ملت ایران بگذارند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر