نگرانی رژیم پهلوی از بازگشت امام خمینی به کشور در محرم 57 +سند

در 15 آذر برابر با 5 محرم، به همه شهربانی‌های مرزی و دارای سرویس صدور گواهینامه درباره امکان بازگشت «حاجی آقا روح‌الله خمینی» هشدار داده شد.
چهارشنبه ۰۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ هیجان عمومی در محرم 57 به اوج خود رسیده بود؛ عمر رژیم پهلوی رو به پایان بود و این را می‌شد از وقایع و رویدادها دریافت. مردم از هر گوشه و کنار فریاد «مرگ بر شاه» برمی‌آوردند و خواستار بازگشت امام خمینی به میهن بودند.

احتمال بازگشت امام به ایران در محرم 1357، ترس و اضطراب را در دربار پهلوی به اوج رسانده بود. این ترس بعد از مصاحبه امام با خبرنگار روزنامه «دیلی تلگراف» در 4 محرم بیشتر شد. رهبر نهضت اسلامی در پاسخ به این سوال که «چرا محرّم از نظر این مبارزات، اینقدر مهم است؟» فرمودند: «محرّم ماهی است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده و به اثبات‌‎ ‌‏رسانده است که در طول تاریخ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است. امسال در ماه‌‎ ‌‏محرّم، نهضت حق در مقابل باطل تقویت می‌شود. من امیدوارم که نهضت اسلامی‌‎ ‌‏ایران، در این ماه محرّم مراحل آخر خود را طی کند.‏»

ایشان در مواجهه با این سوال که «اقامت حضرت آیت‌الله در فرانسه، مدتش بزودی به اتمام می‌رسد. آیا شما برنامه‌ای برای آینده‌تان‌‎ ‌‏دارید؟» پاسخ دادند که هنوز تصمیمی نگرفته‌اند. امام با این پاسخ، امکان ورود به ایران طی روزهای آینده را رد نکردند و همین موضوع ترس و واهمه دستگاه پهلوی را بیشتر کرد.

از این‌رو در 15 آذر برابر با 5 محرم، به همه شهربانی‌های مرزی و دارای سرویس صدور گواهینامه درباره امکان بازگشت «حاجی آقا روح‌الله خمینی» هشدار داده شد.

نگرانی رژیم پهلوی از بازگشت امام خمینی به کشور در محرم 57 +سند

هرچند امام خمینی در بازه زمانی محرم به ایران بازنگشتند، اما طولی نکشید که با ورود پیروزمندانه به کشور در 12 بهمن همان سال، بساط سلطنت 2500 شاهنشاهی را درهم‌پیچیدند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات