دستور جلوگیری از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در دهه دوم محرم

درمورد سخنان سیدمحمود طالقانی واعظ در تکیه دزاشیب، مجددا نامبرده در روزهای 24 و 25 ماه جاری نیز سخنان تند و اهانت‌آمیزی نسبت به دستگاه دولت و هیئت حاکمه ایراد نموده... از نظر حفظ حیثیت دولت، بایستی به‌طور حتم از ادامه فعالیت‌های نامبرده که موجبات تجری کامل مردم را فراهم نموده است جلوگیری شود.
چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سیدمحمود طالقانی از روحانیون مبارز و انقلابی، در 19 شهریور 1358 چهره در نقاب خاک کشید. او از جمله وعاظی بود که طی جلسات سخنرانی، به افشای ماهیت رژیم پهلوی می‌پرداخت و از همین رو بارها مورد سوءظن و کنترل عوامل امنیتی واقع ‌شد.

براساس گزارشی که تاریخ آن مربوط به خرداد 1341 است، اداره پلیس تهران دستور می‌گیرد تا از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در دهه دوم محرم، در مسجد همت تجریش ممانعت به عمل آورد. در این سند آمده است:

پیرو گزارش ... درمورد سخنان سیدمحمود طالقانی واعظ در تکیه دزاشیب، مجددا نامبرده در روزهای 24 و 25 ماه جاری نیز سخنان تند و اهانت‌آمیزی نسبت به دستگاه دولت و هیئت حاکمه ایراد نموده که خلاصه بیانات در روزهای مذکور که وسیله سالاری مامور کلانتری گزارش شده عینا پیوست تقدیم و به استحضار می‌رساند از نظر حفظ حیثیت دولت، بایستی به‌طور حتم از ادامه فعالیت‌های نامبرده که موجبات تجری کامل مردم را فراهم نموده است جلوگیری شود.

منتظر صدور اوامر مقتضی

کلانتری 28 تجریش سرگرد مصطفی سجادی

دستور جلوگیری از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در دهه دوم محرم


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات