به روایت اسناد

گزارش ساواک از فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله مدنی در دهه 30

در بخشی از این گزارش به تاریخ 18 دی ماه 1350 با موضوع «اقامت میراسدالله مدنی دهخوارقانی در تهران» آمده است: روحانی مذکور در زمان دکتر محمد مصدق سکبار از نجف به آذرشهر آمده و در مورد تعطیل کارخانه‌های مشروب‌سازی، مدارس دخترانه و عوض نمودن کلا‌ه‌ها مردم را تحریک و انقلابی به وجود آورده بود که در پرونده‌اش در شهربانی آذرشهر تبریز منعکس می‌باشد. حتی یکبار نیز مرحوم آیت‌الله کاشانی تلگرافی به حاجی سید مهدی انگجی مخابره کرده بود که از این شخص به هنگام ورود به تبریز تجلیل شود.
چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله مدنی از پیشتازان عرصه مبارزه و مقابله با رژیم پهلوی بود بطوری که بر اساس شواهد و اسناد رژیم پهلوی از سال‌های پیش از شروع نهضت اسلامی فعالیت‌ها و اقدامات وی را زیر نظر داشته است.

در یکی از اسناد ساواک گزارشی از سوابق فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله مدنی در دهه 30 منتشر شده است. 

در این گزارش به تاریخ 18 دی ماه 1350 با موضوع «اقامت میراسدالله مدنی دهخوارقانی در تهران» آمده است: سید اسدالله مدنی دهخوارقانی اهل آذرشهر ساکن نجف که به ایران آمده است قصد دارد در شهر تهران اقامت نماید. مشارالیه دو ماه مانده به [ماه] رمضان از عراق به ایران آمده بود و می‌خواست به آذرشهر بیاید که در تهران به وی گفته بودند به عراق برگردد و اوائل ماه رمضان مراجعت نماید و وی نیز چنین کرده بود.

روحانی مذکور در زمان دکتر محمد مصدق سکبار از نجف به آذرشهر آمده و در مورد تعطیل کارخانه‌های مشروب‌سازی، مدارس دخترانه و عوض نمودن کلا‌ه‌ها مردم را تحریک و انقلابی به وجود آورده بود که در پرونده‌اش در شهربانی آذرشهر تبریز منعکس می‌باشد. حتی یکبار نیز مرحوم آیت‌الله کاشانی تلگرافی به حاجی سید مهدی انگجی مخابره کرده بود که از این شخص به هنگام ورود به تبریز تجلیل شود.

نظریه شنبه: 1.روحانی مذکور فردی متدین و به ظاهر بیچاره و قیافه حق به جانب دارد. 2.فرد مذکور در همدان نیز دارای طرفداران زیادی می‌باشد. 3. جهت اقامت وی در تهران طرفداران وی درصدد تهیه منزل می‌باشند.

گزارش ساواک از فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله مدنی در دهه 30
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات