مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۲۲۲
انتشار برای نخستین‌بار
در حدود نیمه شهریور نیروهای نظامی احتمال حمله را بسیار بالا برآورد می‌کردند. یکی از این اسناد اعلام آماده‌باش نیروهای مسلح در 13 شهریور است که به امضای سرلشگر فلاحی رسیده است: برابر اطلاعات رسیده از تاریخ 1359/6/15 به بعد حمله ارتش عراق به ایران محتمل است. لذا دستور فرمایند از هم‌اکنون پیش‌بینی‌های لازم از نظر آماده بودن پرسنل و وسائل برای جلوگیری از غافلگیری و پدافند از مرزهای خاکی، آبی و هوائی کشور به عمل آورده و نتیجه اقدامات معموله را اعلام دارند. ضمنا آماده‌باش مورد لزوم برای یگان‌های مختلف آن نیرو با توجه به گسترش فعلی و برای اجرای طرح‌های پدافندی را تعیین و اعلام دارند. جانشین رئیس ستاد مشترک - سرتیپ ولی فلاحی
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۱ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - 2020September 20
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ اختلافات رژیم بعثی عراق با انقلاب نوپای ملت ایران احتمال هرگونه تعدی و تجاوز از جانب صدام را بیش از پیش می‌کرد. ماه‌ها قبل از آغاز جنگ گزارشاتی از آمادگی نیروهای بعثی و روزهای منتهی به 31 شهریور 1359 پیام‌هایی از بالا گرفتن درگیری‌ها در مرز به مرکز می‌رسید.

اما در حدود نیمه شهریور نیروهای نظامی احتمال حمله را بسیار بالا برآورد می‌کردند. یکی از این اسناد اعلام آماده‌باش نیروهای مسلح در 13 شهریور است که به امضای سرلشگر فلاحی رسیده است.

متن این فرمان بدین شرح است:

« برابر اطلاعات رسیده از تاریخ 1359/6/15 به بعد حمله ارتش عراق به ایران محتمل است. لذا دستور فرمایند از هم‌اکنون پیش‌بینی‌های لازم از نظر آماده بودن پرسنل و وسائل برای جلوگیری از غافلگیری و پدافند از مرزهای خاکی، آبی و هوائی کشور به عمل آورده و نتیجه اقدامات معموله را اعلام دارند. ضمنا آماده‌باش مورد لزوم برای یگان‌های مختلف آن نیرو با توجه به گسترش فعلی و برای اجرای طرح‌های پدافندی را تعیین و اعلام دارند. جانشین رئیس ستاد مشترک - سرتیپ ولی فلاحی»


اعلام‌ آماده‌باش نیروهای مسلح برای دفع حمله رژیم بعثی در شهریور 1359 + سند
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر