گزارش شهربانی از نطق پرشور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد خاتمی در آذر 1357

سید احمد خاتمی در آذر ماه 1357 در حالی‌که یک طلبه‌ی 18 ساله بود، در مسجد جامع سمنان طی یک نطق آتشین، ضمن حمایت علنی از امام خمینی، به شدت به رژیم شاه حمله کرد. در بخشی از سخنرانی حجت‌الاسلام خاتمی در گزارش شهربانی آمده: «مرجع تقلید ما حضرت آیت‌الله العظمی الامام خمینی هستند و ایشان فرموده‌اند که ملت بایستی قیام کند و به قیام خود تا زمانی که رژیم را سرنگون کند ادامه دهد. امام خمینی در اعلامیه‌های خود حکومت نظامی را محکوم کرده‌اند...»
دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به عضویت شورای نگهبان منصوب شد. او از جمله طلاب مبارز در دوران نهضت اسلامی بود که سخنرانی‌های پرشور وی حساسیت منابع امنیتی رژیم پهلوی را برانگیخته بود.

حجت‌الاسلام خاتمی در آذرماه 1357 در حالی‌که یک طلبه‌ی 18 ساله بود، در مسجد جامع سمنان طی یک نطق آتشین، ضمن حمایت علنی از امام خمینی، به شدت به رژیم شاه حمله کرد.

شهربانی استان سمنان در گزارشی به تاریخ 15 آذر 1357 به ریاست اداره اطلاعات نوشت:

«موضوع: سید احمد خاتمی فرزند سید مهدی واعظ

در تاریخ 12/ 9/ 1357 در مسجد جامع سمنان (عالی) مجلس سخنرانی تشکیل و سید احمد فرزند سید مهدی واعظ سخنرانی [کرده] و مطالبی به شرح زیر اظهار داشته است:

1- مرجع تقلید ما حضرت آیت‌الله العظمی الامام خمینی هستند و ایشان فرموده‌اند که ملت بایستی قیام کند و به قیام خود تا زمانی که رژیم را سرنگون کند ادامه دهد. امام خمینی در اعلامیه‌های خود حکومت نظامی را محکوم کرده‌اند.

2- ما خواستار اجرای قانون اساسی نیستیم [بلکه] ما خودمان قانون داریم و قانون ما قرآن است.

3- این رژیم خائن، از اول سلطنتش ضربه‌هایی به پیکر اسلام زده است که هیچکدام ما فراموش نخواهیم کرد؛ هیچ‌ یک از شما فراموش نخواهید کرد که یکی دو سال پیش قانونی را از مجلس گذراندند بدین معنی که تاریخ اسلامی را به تاریخ ننگین شاهنشاهی تبدیل کردند و علنا مخالفت خود را با اسلام اعلام کردند.

4- شهربانی سمنان بی‌جهت مردم را دستگیر [کرده] و بدون محاکمه کتک می‌زنند.

5- رژیم ایران چندین تن از اساتید حوزه علمیه قم را که هر یک می‌توانستند شاگردانی را تربیت کنند که باعث فخر اسلام باشند، به زندان انداخت. همدستان رژیم، آیت‌الله سعیدی را در زندان قطعه قطعه کردند.

6- سپاه دانش یعنی فرهنگ استثماری، یعنی فرهنگ بدون روح را به جوانان ما داد.»

گزارش شهربانی رژیم پهلوی از نطق پرشور حجت‌الاسلام خاتمی در آذر 57 +سند
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات