کد خبر: ۶۳۶۱
گزارش

گزارش ساواک از فعالیت‌های آیت‌الله پسندیده پس از دستگیری امام خمینی در سال 1342

اخیرا اکثر کشاورزان خمین به تحریک سید مرتضی پسندیده و حسین بهرامی و میرزا علی جلالی که چندی قبل تبعید بوده طوماری مبنی بر تحریم اصلاحات ارضی امضاء نموده‌اند. بدیهی است دستگیری این دو نفر در این موقع اثر تبلیغات سوء آنان را در مورد اصلاحات ارضی خنثی خواهد کرد
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دستگیری امام خمینی در سال 1342 توسط عمال رژیم پهلوی واکنش مردم و روحانیون را در 15 خرداد 42 در پی داشت. شهر خمین زادگاه امام نیز از این قضیه مستثنی نبود و مبارزین انقلابی با محوریت آیت‌الله سید مرتضی پسندیده مراتب مخالفت و انزجار خود را نسبت به این مسئله نشان دادند. در این زمینه در یکی از گزارش‌های ساواک موجود در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی آمده است:

«به قرار اطلاع فردای روزی که آیت‌الله خمینی دستگیر شده، سید مرتضی پسندیده برادر وی که در خمین سردفتر اسناد می‌باشد در میدان شهر مردم را جمع و به منبر رفته و پس از سخنرانی نواری که در آن [امام] خمینی صحبت نموده از بلندگو پخش می‌نماید.

ضمنا شخص دیگری به نام حسین بهرامی فرزند عباس که عضو انجمن شهر بوده و دارای سوابق تحریک مردم، شرکت در رفراندوم قبل از 28 مرداد 1332 ایجاد آشوب و بلوا بوده و در ساواک نیز دارای سابقه می‌باشد یک نفر سید آخوند را که گویا به نام [آیت‌الله]طالقانی بوده به خمین دعوت کرده است. آخوند مزبور روی منبر به مقدسات ملی اهانت کرده که چون مورد تعقیب شهربانی محل قرار گرفته، حسین  او را در منزل خود پنهان و شبانه به وسیله کامیون به دلیجان اعزام و از آنجا به قم یا تهران می‌فرستد.

اخیرا اکثر کشاورزان خمین به تحریک سید مرتضی پسندیده و حسین بهرامی و میرزا علی جلالی که چندی قبل تبعید بوده طوماری مبنی بر تحریم اصلاحات ارضی امضاء نموده‌اند. بدیهی است دستگیری این دو نفر در این موقع اثر تبلیغات سوء آنان را در مورد اصلاحات ارضی خنثی خواهد کرد».

گزارش ساواک از فعالیت‌های آیت‌الله پسندیده پس از دستگیری امام خمینی در سال 1342

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات