مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۴۲۶
به مناسبت درگذشت آیت‌الله محمد یزدی، دست‌نوشته وی درباره‌ مرجعیت آیت‌الله خامنه‌ای که در سال 1369 به نگارش درآمده بود، منتشر می‌شود.
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۴ - ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020December 09
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله محمد یزدی دعوت حق را لبیک گفت. آن مرحوم از مبارزین با سابقه در دوران نهضت اسلامی بود و بعد از پیروزی انقلاب، در مسئولیت‌هایی چون رئیس دفتر امام(ره) در قم، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی و نمایندگی مجلس شورای اسلامی فعالیت داشت. آیت‌الله یزدی در مقطعی همچنین رئیس دادگاه انقلاب، عضو شورای نگهبان و رئیس قوه قضائیه بود.

آیت‌الله یزدی در سال 1369، درباره مرجعیت آیت‌الله خامنه‌ای نوشت: 

بسمه تعالی
حضرت آيه‌الله حاج سیدعلی خامنه‌ای رهبر انقلاب و جمهوری اسلامی ایران «دام‌ظله الشريف» فقیهی والامقام و مجتهدی عالی رتبه هستند که بر علوم مؤثر در استنباط تسلطی در حد بسیار بالا دارند؛ زائد بر لغت و ادبیات و اصول و حديث و تفسیر، حتی در رجال و درایه که در استحکام فتوی نقشی بسزا دارد، خود استاد و عالمی هستند و در استنباط و رد فروع بر اصول و فتوی مبانی محکمی دارند و در مسائل مستحدث و جدید مورد نیاز جامعه اسلامی با اطلاعات وسیع و نظرات دقیق فتاوای جالبی دارند. همین مزایا و دیگر فضائل علمی و اخلاقی ایشان ملاک انتخاب فقهای محترم و مجتهد شناسان اعضای محترم مجلس خبرگان بوده است. خداوندا تو شاهدی اگر ایشان در سمت و مقام و مسؤولیت سنگینی که به عهده دارند نبودند، من به عنوان یک طلبه کوچک با اطلاع محدود خود همین شهادت را می‌دادم.

محمد یزدی 1369/3/27

دست‌نوشته‌ آیت‌الله محمد یزدی درباره مرجعیت آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1369

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر