به روایت اسناد

نطق انقلابی علی‌اکبر پرورش درباره ضرورت ایستادگی ملت ایران در برابر امریکا

سید علی‌اکبر پرورش از مبارزان اصفهان در دوران نهضت اسلامی بود که با سخنرانی‌های عمیق و پرشور انقلابی شناخته می‌شد. وی در دهه چهل و پنجاه از معدود افراد اثرگذاری بود که دستگاه امنیتی رژیم پهلوی مراقبت و کنترل بسیار زیادی بر روی فعالیت‌ها و اقدامات او داشت. سند زیر یکی از هزاران برگ سند مبارزاتی استاد پرورش است؛ جایی که او در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه 1357 در مسجد سید اصفهان از ضرورت ایستادگی مردم در برابر امریکا سخن می‌گوید.
شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سید علی‌اکبر پرورش از مبارزان اصفهان در دوران نهضت اسلامی بود که با سخنرانی‌های عمیق و پرشور انقلابی شناخته می‌شد. وی در دهه چهل و پنجاه از معدود افراد اثرگذاری بود که دستگاه امنیتی رژیم پهلوی مراقبت و کنترل بسیار زیادی بر روی فعالیت‌ها و اقدامات او داشت. 

سند زیر یکی از هزاران برگ سند مبارزاتی استاد پرورش است؛ جایی که او در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه 1357 در مسجد سید اصفهان از ضرورت ایستادگی مردم در برابر امریکا سخن می‌گوید. در این سند از فرمانده گروه اطلاعات به تیمسار فرماندار نظامی اصفهان  آمده است:

مقام عالی را آگاه می‌سازم؛

صبح امروز گروه اطلاعاتی جهت کسب اخبار به مسجد سید و مسجد حکیم اعزام گردیدند و در گزارش گروه اطلاعاتی به فرار زیر به عرض می‌رسد:

1. یکی از سخنرانان اعلامیه‌ای از طرف همافران بندرعباس قرائت کرد که در آن همبستگی خود را اعلام کرده بودند (در مسجد سید).

2. در مسجد حکیم امروز اجتماعی به چشم نمی‌خورد.

3. گروه‌های پراکنده‌ای از مردم درحالی که پلاکاردهائی در دست داشتند به مسجد سید می‌آمدند.

4. سخنران امروز مسجد سید، آقای پرورش بود که به طور مفصل از ساعت 1030 الی 1130 موضع سیاسی مردم را مشخص کرد. آقای پرورش سه موضع برای مردم مسلمان ایران تعیین کرد که نتیجه‌ی همه آنها به قیام ملت ختم می‌شد.

موضع یکم: اگر امریکا به کلی ایران را تخلیه نماید، ملت باید قیام کنند اما قیام برای پر کردن خلاهائی که ایجاد گردیده برای جبران اقتصادی در مملکت و غیره.

موضع دوم: در مقابل سیاست امریکا که می‌گوید هرچه شما خواستید همان می‌شود، مثلاً نفت به اسرائیل و امریکا ندهید و پورسانتاژهای دیگر. ملت باید قیام بکنند. قیام برای گول نخوردن و برای روشن کردن افکار مردم از امور سیاسی.

موضع سوم: اگر امریکا گفت که ما اصلاً از ایران نمی‌رویم و آنجا را هم خواهیم گرفت آن وقت است که ملت باید قیام بکنند، قیام برای مسلح شدن. قیام، قیام مسلحانه.

سند


5. می‌گفت امریکا عامل خودش را از ایران خارج کرده و عامل دیگری را با نوکری دیگر که فکر می‌کنم منظورش بختیار بود به جا گذاشته می‌گفت مردم به هیچ وجه گول نخورید و الان موقع استراحت نیست و راهی را که ماها در پیش گرفته‌ایم، باید تا نتیجه نهائی طی کنیم. کاری که ما کردیم مثل این است که خمره‌ی طلایی را در قله‌ی کوهی گذاشته باشند و شما بالای کوه رفته باشید و تعدادی خسته و دست و پا شکسته باشید ولی آیا باید برگردید یا خیر باید استقامت کرد. خواب را باید به اندازه‌ای که احتیاج است خوابید و غذا را فقط برای دفع احتیاج، الان موقع آن نیست که پای سفره‌های رنگین بنشینید. باید قیام کرد و خستگی را علاوه بر اینکه به خود راه نداد به دیگران نیز نباید بازگو کرد که باعث تخریب روحیه‌ی مردم می‌شود.

در پایان به مردم گفت که به صورت پراکنده و دسته جمعی با گفتن، شورای انقلابی، جمهوری اسلام، رهبری خمینی به خانه‌های خود بروید.

به طور کلی اوضاع اصفهان امروز آرام و خوب بود.

ستوان یکم محمود کریمی 57/11/14 بایگانی شود. 57/11/17 قسمت‌های مهم در گزارش نوبه‌ای گنجانیده شود. 16/11


سند


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات