برگی از خاطرات آیت‌الله جمی

وقتی یک گروهبان امریکایی از یک ارتشبد ایرانی بالاتر بود

درجه‌داری مى‌گفت: «... اين ايام يک مانورى در خارک انجام مى‌شود که آمريکايى‌ها با ارتش ما انجام مى‌دهند. در بندر خارک يک گروهبان آمريکايى، از يک ارتشبد ايرانى بالاتر است؛ وسايل و امکانات بيشترى دارد و ما در مقابل آن‌ها ذليل هستيم.»
دوشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله غلامحسین جمی از روحانیون مبارز و از پیشتازان نهضت امام در آبادان بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وی به عنوان اولین امام جمعه آبادان منصوب شد.

آیت‌الله جمی که در دوران مبارزه فعالیت‌های گسترده‌ای در جنوب خوزستان داشت در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره حقارت عمال رژیم پهلوی در برابر امریکایی‌ها می‌گوید: قبل از انقلاب، در دوران خفقان که حضرت امام هم نجف بودند، در بهبهان کارى داشتم که بايد انجام مى‌دادم. در مسير اهواز به بهبهان، درجه‌دارى در مينى‌بوس هم‌سفر ما شده بود. از ابتداى سفر بين هر دوى ما سکوت حاکم بود.

من از او حساب مى‌بردم که نظامى است، لذا سخنى نگفتم. متوجه شدم که دارد اين پا و آن پا مى‌کند و مى‌خواهد حرف بزند و درد دل کند. بالاخره مطمئن شد که من نامحرم نيستم و شروع کرد به حرف زدن و سفره‌ى دلش را باز کرد. مثل اين‌که عقده‌اى در دلش داشت. يواش يواش شروع کرد.

مى‌گفت: اين ايام يک مانورى در خارک انجام مى‌شود که آمريکايى‌ها با ارتش ما انجام مى‌دهند. در بندر خارک يک گروهبان آمريکايى، از يک ارتشبد ايرانى بالاتر است؛ وسايل و امکانات بيشترى دارد و ما در مقابل آن‌ها ذليل هستيم. به نظر من يکى از عوامل تسريع پيروزى انقلاب، تدين نيروهاى نظامى زمان طاغوت بود.

من بارها گفته‌ام، اگر نظاميان رژيم شاه واقعاً و قلباً دربار و شاه را مى‌خواستند ما را قلع و قمع مى‌کردند. اگر مى‌خواستند مى‌توانستند اين کار را بکنند، اما آن‌چه که اتفاق افتاد، غير از آن بود و معلوم بود که تعداد اندکى از نظاميان هستند که شاه و دربار را مى‌خواهند و اکثريت نظاميان شاه را نمى‌خواهند و دنبال مصلح مى‌گردند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات