کد خبر: ۶۴۸
یعقوب توکلی در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی:

"60 ثانیه با تاریخ" باعث همگامی ذهن تصویری انسان می‌شود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران گفت: کارهای تصویری و هنری مانند "60 ثانیه با تاریخ" باعث همگامی ذهن تصویری انسان می‌شود و این نشان دادن و دیدن روایت یک واقعه قطعا می‌تواند به اثرپذیری و اثرگذاری آن کمک کند.
دوشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۱

یعقوب توکلی٬ پژوهشگر تاریخ معاصر ایران و مدیر گروه انقلاب اسلامی دانشگاه معارف اسلامی قم در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینکه "60 ثانیه با تاریخ" اقدام بسیار خوبی در زمینه بازگویی مسائل تاریخی است٬ اظهار داشت: موشن گرافیک "60 ثانیه با تاریخ" که پیام‌های تبلیغی و تاریخی را به سبک هنری و تصویری پخش می‌کند قطعاً در خور توجه است٬ زیرا این نوع کار با عقل تصویری و ذهن تصویری سروکار دارد و می‌تواند ماندگاری و اثرگذاری بهتری ایجاد ‌کند و در نهایت نیز منجر به فهمیدن راحت‌تر موضوعات تاریخی می‌شود.

وی در مورد سطح تأثیری گذاری "60 ثانیه با تاریخ" در بین اقشار مختلف و سنین متفاوت جامعه اظهار داشت: ذهن‌ها در جامعه مختلف است ولی راحت‌ترین و شدنی‌ترین مسیر در هر سنی همین کار تصویری است که در قرآن کریم نیز اشارات فراوانی وجود دارد.

این پژوهشگر حوزه تاریخ انقلاب اسلامی با اشاره به فرمایشات امیرالمومنین(ع) درباره روایت تاریخ گفت:امیرالمومنین(ع) نیز فرمودند: "من تاریخ را به گونه‌ای برای شما نقل می‌کنم که احساس کنید آن را می‌بینید." 

مدیر گروه انقلاب اسلامی دانشگاه معارف اسلامی قم درباره اثرگذاری چنین کارهایی افزود: کارهای تصویری و هنری مانند "60 ثانیه با تاریخ" باعث همگامی ذهن تصویری انسان می‌شود و این نشان دادن و دیدن روایت یک واقعه قطعا می‌تواند به اثرپذیری و اثرگذاری آن کمک کند.

توکلی با تاکید بر اینکه باید ذوق تاریخی و محتوایی در این نوع کارهای قرار بگیرد٬ اظهار داشت: ابتدا باید ذوق تاریخی وجود داشته باشد که بتواند یک مسئله تاریخی را در سه خط بگوید تا همان 3 خط تبدیل به 60 ثانیه شود. سپس ذوق هنری نیز باید وجود داشته باشد که بتواند آن سه خط نوشتاری را به یک روند بصری برساند.


به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی٬در ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی٬پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی موشن‌گرافیک "60 ثانیه با تاریخ" رابا رویکردی جدید برای سلسه مباحث تاریخی خاص جوانان و نوجوانان منتشر کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات