مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۵۰۱
به روایت اسناد
روایت اسناد نشان می‌دهد که محدودیت‌های اجتماعی گسترده‌ای برای بانوان محجبه در جامعه ایجاد شد. ابلاغ ممنوعیت ورود زنان با حجاب به اماکن عمومی یکی از همین موارد بود. در سندی با امضای کفیل وزارت جنگ که موضوع مذکور اشاره دارد آمده است: «کفالت ستاد ارتش اداره شهربانی تقاضا نموده چون از ورود خانم‌های باحجاب به اماکن تفریحی از قبیل سینماها و تئاترها و کافه‌ها و رستوران و غیره جلوگیری می‌شود...».
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۱ - ۱۷ دی ۱۳۹۹ - 2021January 06

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در 17 دی ماه 1314 سیاست کشف حجاب توسط رضا خان در حالی اجرا شد که در تضاد کامل با فرهنگ و تمدن مردم مسلمان ایران قرار داشت. این جنایت تاریخی نه تنها موجب آزادی و ترقی زنان نشد، بلکه محدودیت‌های گسترده‌ای را برای جامعه مسلمان و مذهبی ایران رقم زد.

روایت اسناد نشان می‌دهد که محدودیت‌های اجتماعی گسترده‌ای برای بانوان محجبه در جامعه ایجاد شد. ابلاغ ممنوعیت ورود زنان با حجاب به اماکن عمومی یکی از همین موارد بود.

در سندی به تاریخ 21 دی 1314 با امضای کفیل وزارت جنگ که موضوع مذکور اشاره دارد آمده است:

« کفالت ستاد ارتش

اداره شهربانی تقاضا نموده چون از ورود خانم‌های باحجاب به اماکن تفریحی از قبیل سینماها و تئاترها و کافه‌ها و رستوران و غیره جلوگیری می‌شود، بطور مقتضی به عموم افسران ارتش مراتب اطلاع داده شود و از طرف دژبانی نیز چند نفر افسر برای سرکشی به این قبیل اماکن مأمور شوند تا از تخلف بعض افسران جلوگیری و ممانعت به عمل آید.

مراتب به پیشگاه اعلیحضرت همایون شاهنشاهی راپرت [شد] مقرر فرمودند قبلا به افسران ابلاغ شود تا بدانند و مطلع باشند بعد اقدام به گذاردن افسر از طرف دژبانی شود. مراتب بدین‌وسیله ابلاغ گردید.»

ممنوعیت‌های اجتماعی بانوان محجبه در دوران کشف حجاب


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر