مرکز اسناد انقلاب اسلامی

آقای ضیاء‌الحق ادامه گفت: «که آیت‌الله خامنه‌ای به پاکستان مسافرت کرد و به لاهور رفت. از فرودگاه تا لاهور حدود سی کیلومتر مسافت است. مردم علاقه‌مند تمام شب را در دو طرف خیابان و اطراف فرودگاه در این مسیر خوابیدند تا اینکه بتوانند فردا صبح آقای خامنه‌ای را ببینند...».
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۹ - ۲۳ دی ۱۳۹۹ - 2021January 12

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ عزیمت آیت‌الله خامنه‌ای به پاکستان در سال 1364 و استقبال تاریخی مردم پاکستان نظر رسانه‌ها و محافل خبری را به خود جلب کرد.

در ادامه با گریزی به کتاب «خاطرات حجت‌الاسلام محمد افشاری» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است، به گوشه‌ای از علاقه‌ مردم پاکستان به امام و استقبال باشکوه از آیت‌الله خامنه‌ای پرداخته شده است.


علاقه مردم پاکستان به امام خمینی و انقلاب اسلامی/ تعجب ضیاءالحق از استقبال پرشور مردم پاکستان از آیت‌الله خامنه‌ای


حجت‌الاسلام افشاری می‌گوید: بعد از انقلاب در یکی از سفرهای مکه آقای شیخ محسن بلتستانی را که از علمای راولپندی بود دیدم. قبلا عرض کردم که ایشان در اسلام آباد، حوزه‌ی علمیه داشت. او می‌گفت که مردم پاکستان علاقه‌ی شدیدی به انقلاب و امام خمینی دارند. وضع بسیار خوب و عالی شده است. اسم روح‌الله در آنجا غوغا می‌کند و مردم اسم فرزندانشان را روح‌الله می‌گذارند. او خودش از مرجعیت آیت‌الله خویی طرفداری می‌کرد اما می‌گفت در جلسه‌ای آقای ضیاء‌الحق به ما گفت که آمریکا به ما گفته عراق نتوانست در جنگ با ایران کاری انجام دهد، از شما می‌خواهیم که از آن طرف به ایران فشار بیاورید تا ایران تحت فشار و منگنه قرار بگیرد، شاید تسلیم خواسته‌ها شود. ضیاءالحق می‌گفت پذیرفتن چنین مطلبی برایم بسیار سخت بود، لذا به آنها گفتم کار بسیار مشکلی است. با مردم پاکستان نمی‌شود با ایرانی‌ها جنگید. این قدر اسم روح‌الله در پاکستان رواج پیدا کرد که من از این وضعیت متعجب شدم.


علاقه مردم پاکستان به امام خمینی و انقلاب اسلامی/ تعجب ضیاءالحق از استقبال پرشور مردم پاکستان از آیت‌الله خامنه‌ای


آقای ضیاء‌الحق ادامه داد که آیت‌الله خامنه‌ای به پاکستان مسافرت کرد و به لاهور رفت. از فرودگاه تا لاهور حدود سی کیلومتر مسافت است. مردم علاقه‌مند تمام شب را در دو طرف خیابان و اطراف فرودگاه در این مسیر خوابیدند تا اینکه بتوانند فردا صبح آقای خامنه‌ای را ببینند. حدود یک‌صد هزار نفر در این مسیر بودند. بنده از این پیشامد بسیار خوشحال شدم و رفتم به آمریکایی‌ها گفتم که بیایید این قضیه را نگاه کنید، آیا ما با این مردم می‌توانیم " ايران بجنگیم؟ نمی‌شود جنگ کرد. می‌گفت آمدن آیت‌الله خامنه‌ای به لاهور واقعا خیر و برکت داشت و ما را از این درخواست آمریکایی‌ها راحت کرد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر