مرکز اسناد انقلاب اسلامی

بهمن 57 به روایت آمریکایی‌ها
رابرت هایزر: «در صفحه‌ی اول کیهان عکسی از رمزی کلارک چاپ شده و به نقل از وی گفته شده‌بود: «[امام] خمینی از حمایت 99 درصد مردم برخوردار است». وی ادعا کرده بود که در مدت دیدار هشت روزه‌‏اش از ایران، «هرکسی می‏‌توانست ببیند» که 99 درصد مردم پشتیبان آیت‌‏الله بودند».
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۹ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - 2021January 24

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ رابرت هایزر ژنرال بلندپایه ارتش امریکا در واپسین روزهای عمر رژیم پهلوی به تهران آمد تا از نزدیک حوادث ایران را مدیریت کند. او ماموریت داشت با حفظ انسجام ارتش و حمایت از دولت بختیار، زمینه را برای بقاء حکومت پهلوی فراهم نماید و در صورت لزوم دست به کودتای نظامی بزند.

در شرایطی که اوضاع ایران برای آمریکایی‌ها هر روز ملتهب‌تر می‌شد، هایزر کوشید طی جلساتی با سران ارتش، اوضاع را کنترل کند، غافل از آنکه سیل کودتا شتابان پیش می‌رفت و در این میان حتی خود آمریکایی‌ها نیز اذعان داشتند که حمایت مردمی از امام خمینی در طول تاریخ بی‌نظیر است.

رابرت هایزر ذیل خاطرات روز 4 بهمن 1357، با اشاره به انتشار گفتگویی از رمزی کلارک - دادستان اسبق آمریکا - می‌نویسد: «در صفحه‌ی اول کیهان عکسی از رمزی کلارک چاپ شده و به نقل از وی گفته شده‌بود: «[امام] خمینی از حمایت 99 درصد مردم برخوردار است». وی ادعا کرده بود که در مدت دیدار هشت روزه‌‏اش از ایران، «هرکسی می‏‌توانست ببیند» که 99 درصد مردم پشتیبان آیت‌‏الله بودند. این گزارش پس از ملاقات یک ساعت و نیمه‌ی کلارک با [امام] خمینی در خانه‌‏اش در نوفل لوشاتو منتشر شده بود. او گفته بود آیت‌‏الله درباره‌ی خطرات آنی پیش روی ایران به وی هشدار داده است. 

کلارک به سیا حمله نموده و اظهار امیدواری کرده‌ بود که سیا و مشاوران آمریکایی، خود را در مقابل پیامد انقلاب ملی قرار ندهند. واشینگتن با حمایت از بختیار که منصوب شاه است و پایگاه سیاسی و مردمی ندارد، اصول آزادی و حق تعیین سرنوشت خویش را نقض کرده ‌است. وی اظهار کرده ‌بود اگر جنبش [امام] خمینی پیروز شود، امید زیادی وجود دارد که عدالت اجتماعی برقرار گردد.

هایزر ادامه می‌دهد: در دفتر قره‌‏باغی از دیدن این مقاله که به‌طور قابل ملاحظه‏‌ای در وسط میز به نمایش گذاشته‌ شده بود، تعجب نکردم. اما انتظار غرور زیادی را که گروه به‌خاطر دیدن تصویر نیروها از خود نشان می‌‏داد، نداشتم. شور و شوق آنها مسرت‌بخش بود؛ زیرا همین ‌که به اخبار خوب توجه داشتند تغییر و تحولی برای آنها به‌شمار می‏‌آمد. حتی وقتی قره‌‏باغی تیترهای مربوط به [امام] خمینی را از قلم می‌‏انداخت و به اظهارات رمزی کلارک توجه می‏‌کرد، احساس خوبی داشتم. وی می‌‏گفت اظهارات کلارک و سناتور چرچ تأثیر مخربی دارد. کلارک قدرت یک مقام رسمی را دارد، زیرا قبلاً یک مقام رسمی بوده‌ است و در ایران مردم یک مقام رسمی را حتی پس از کناره‏‌گیری شخص معتبر می‏‌دانند.

از جمله مسائلی که گروه نگران آن بود، تأثیر این اظهارات بر روی دانشجویان ایرانی در آمریکا و بستگان خودشان در آنجا بود. بسیاری از افسران در سطوح مختلف ارتش همسران خود را به‌دلایل امنیتی به آنجا فرستاده‌ بودند. در چند روز اخیر، این افراد نتوانسته بودند از طریق تلفن با بستگانشان ارتباط برقرار کنند، بنابراین تنها منبع اطلاعات آنها رسانه‏‌ها بودند.»

اشاره هایزر به مطلب منتشر شده در صفحه دوم روزنامه کیهان در 4 بهمن ماه 57 است. براساس این خبر، وزیر اسبق دادگستری آمریکا به طور جالبی اعتراف کرده بود که «99 درصد مردم از آیت‌الله خمینی حمایت می‌کنند و اینها همان 99 درصدی هستند که با شاه مخالفند.» کلارک در کنفرانس مطبوعلتی خود همچنین تصریح کرده بود: «آیت‌الله خمینی اظهار امیدواری کرد که آمریکا از حوادث ایران درس بگیرد و از حمایت از دیکتاتورها دست بردارد.»

وزیر پیشین امریکا: 99درصد مردم طرفدار امام خمینی‌اند/

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر