گزارش ساواک از تظاهرات مردم و طلاب در کاظمین پس از قیام 15 خرداد 1342

رویدادهای نهضت اسلامی برای اقشار مختلف جوامع مسلمین در داخل و خارج از کشور از اهمیت بسزایی برخوردار بود. بنا به روایت اسناد از بدو شروع قیام امام خمینی طلاب، روحانیون و آحاد مردم نسبت به وقایع ایران واکنش نشان دادند. یکی از این اسناد مربوط به برنامه‌ریزی روحانیت و متدینین عراق برای برپایی تظاهرات در واکنش به دستگیری امام خمینی در سال 1342 و قیام 15 خرداد است.
سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ رویدادهای نهضت اسلامی برای اقشار مختلف جوامع مسلمین در داخل و خارج از کشور از اهمیت بسزایی برخوردار بود. بنا به روایت اسناد از بدو شروع قیام امام خمینی طلاب، روحانیون و آحاد مردم نسبت به وقایع ایران واکنش نشان دادند.
یکی از این اسناد مربوط به برنامه‌ریزی روحانیت و متدینین عراق برای برپایی تظاهرات در واکنش به دستگیری امام خمینی در سال 1342 و قیام 15 خرداد است.

در متن این سند که توسط اطلاعات خارجی ساواک گزارش شده آمده است:

صبح روز 42/3/16 عده‌ای به تحریک و تهییج روحانیون از نجف به کربلا حرکت تا پس از جمع‌آوری عده‌ای دیگر به کاظمین آمده و با تشکیل اجتماعاتی نسبت به جریانات اخیر تهران و دستگیری و بازداشت آقای خمینی اقداماتی بر علیه دولت شاهنشاهی بعمل آورند. هرگونه اطلاعاتی در این زمینه متعاقباً ایفاد خواهد شد.


گزارش ساواک از تظاهرات مردم و طلاب در کاظمین پس از قیام 15 خرداد 1342

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات