مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۷۴۱
انقلاب اسلامی در کردستان
امام خمینی در پیامی خطاب درباره این حوادث مرقوم داشتند: «شنیده شده که عده‌ای وضع کردستان عزیز را مغشوش کرده‌اند و نمی‌خواهند بگذارند مسلمانان آسایش داشته باشند و برخلاف اسلام عمل می‌کنند. این عده به ارتش که اکنون به سوی ملت مسلمان برگشته و از آن تبعیت می‌کنند، حمله می‌برند و آن‌ها را مورد توهین قرار می‌دهند. این قبیل کارها برخلاف اسلام و مصالح مردم مسلمان است...
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۴ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - 2021March 17

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در ماه‌های ابتدایی پس از پیروزی انقلاب، آشوب‌‌طلبی‌ها و فتنه‌انگیزی‌های بسیاری از ضدانقلاب صورت گرفت. کردستان یکی از مناطقی بود که به محملی برای جولان گروهک‌ها تبدیل شده بود. حوادث 27 و 28 اسفند ماه 57 در کردستان با واکنش امام خمینی روبرو شد.

امام خمینی در پیامی خطاب درباره این حوادث مرقوم داشتند: «شنیده شده که عدهای وضع کردستان عزیز را مغشوش کردهاند و نمیخواهند بگذارند مسلمانان آسایش داشته باشند و برخلاف اسلام عمل میکنند. این عده به ارتش که اکنون به سوی ملت مسلمان برگشته و از آن تبعیت میکنند، حمله میبرند و آن‌ها را مورد توهین قرار میدهند. این قبیل کارها برخلاف اسلام و مصالح مردم مسلمان است...

مردم کردستان و سایر نقاط باید بدانند که هرگونه حمله به ارتش و ژاندارمری از نظر ما مردود است و ما با برادران اهل سنت خود هیچ اختلافی نداریم، همه اهل ملت واحد و قرآن واحد هستیم. ارتش و ژاندارمری و پلیس نیز باید بدانند که از این به بعد آنها حافظ مصالح و استقلال مردم مسلمانند و اگر کسی به آنها حمله کند، از مردم مسلمان نیست و از عمال اجانب است و باید نیروهای مسلح با قدرت از منافع و مصالح ملت مسلمان دفاع کنند و هرگونه حملهای را به خود و به نوامیس مردم با قدرت دفع نمایند.»

ایشان در پیام دیگری خطاب به یک خانم که همسر و فرزندش در آشوبهای کردستان به شهادت رسیده بودند، تسلیت گفت. شهید محمد رحمانپور که بارها توسط ساواک شکنجه شده بود، به همراه فرزند 23 ساله خود به شهادت رسید. نامه تسلیت امام خطاب به خانم خاتون رحمانپور به شرح زیر میباشد: «بسمه تعالی. بانوی محترمه خاتون. من شریک در مصیبت شما هستم. از خداوند تعالی خواهانم که شهید شما را با شهدای کربلا محشور کند و به شما اجر و صبر عنایت فرماید. روح الله موسوی خمینی.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر