کد خبر: ۶۷۵۰

حجت‌الاسلام والمسلمين حاج‌احمد خمينی

دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام  والمسلمین حاج احمد خمینی در سال 1324 در قم دیده به جهان گشود. پس از گذراندن تحصیلات متوسطه به توصیه‌‌‌ی امام خمینی به فراگیری علوم اسلامی پرداخت. بعد از گذراندن مقدمات، در محضر درس اساتید بزرگی چون سلطانی، فاضل و ابطحی شرکت کرد. پس از پنج سال از محضر درس خارج فقه و اصول حضرت امام خمینی...، ‌آیت‌الله شیخ مرتضی حائری، ‌آیت‌الله شبیری زنجانی و ‌آیت‌الله حاج آقا مصطفی خمینی کسب فیض نمود

هنگامی که پدرش تبعید شد، او وظیفه داشت تا مشعل مبارزه را در کانون قیام روشن نگه دارد. وی در اواخر سال 1344 همراه یکی از دوستان، مخفیانه، از طریق آبادان به نجف اشرف رفت. پس از پنج ماه اقامت در نجف، به ایران بازگشت و در هنگام مراجعت در مرز خسروی دستگیر شد و پس از مدتی آزاد و به قم رفت. در سال 1345 دوباره برای اطلاع رسانی از اوضاع ایران به پدر بزرگوارش، از طریق خرمشهر به عراق رفت. هنگام مراجعت برای دومین بار دستگیر شد و پس از بازجویی به حبس در زندان قزل قلعه، در تاریخ 24/ 5/ 1346 از زندان آزاد شد.

منزل امام در قم به هنگام حضور او محل برگزاری مجالس خاص بود و حرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مبارزان ضد رژیم از آن خانه رهبری می‌‌‌‌‌‌‌شد. در سال 1356 مجدداً به نجف رفت و رابط بین امام و سایر مبارزان شد و پس از پیروزی انقلاب تا زمان حیات امام، صادقانه به امام و نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمت کرد و پس از فوت حضرت امام نیز دفاع از رهبری انقلاب، حضرت ‌آیت‌الله خامنه‌ای را هم چنان وظیفه‌‌‌ خود می‌‌‌‌‌‌‌دانست. حاج احمد در اواخر سال 1373 پس از عمری خدمت به دیار باقی شتافت و در جوار مرقد حضرت امام به خاک سپرده شد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات