مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۷۶
در گزارشی از ساواک درباره نگرانی امام(ره) به دلیل بی اطلاعی از آیت‌الله واعظ طبسی آمده است: اطلاع واصله حاکی است که ایت‌الله خمینی طی تلگرافی که به آیت‌الله قمی نموده از اینکه از شیخ عباس طبسی واعظ مشهدی اطلاعی ندارد اظهار نگرانی کرده.
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۰ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - 2017March 05
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله عباس واعظ طبسی از علمای مبارز و انقلابی مشهد بود که به همراه رهبر معظم انقلاب و شهید هاشمی‌نژاد مثلث مبارزه با رژیم پهلوی در مشهد را تشکیل می‌دادند. وی که در طول مبارزه در مجموع شش بار دستگیر و زندانی شد ارتباط نزدیکی با نهضت امام خمینی(ره) داشت. سند فوق که متعلق به سال 1343 است نشان‌دهنده ارتباط نزدیک امام خمینی(ره) و آیت‌الله واعظ طبسی در نخستین سال های نهضت اسلامی است.

در گزارش ساواک آمده است: اطلاع واصله حاکی است که ایت‌الله خمینی طی تلگرافی که به آیت‌الله قمی نموده از اینکه از شیخ عباس طبسی واعظ مشهدی اطلاعی ندارد اظهار نگرانی کرده و افزوده است که: « دست‌های [ناخوانا] درصدد تحریک به اعتصاب هستند.» ساواک: شیخ طبسی در تارریخ 21/1/43 به اتهام تحریک و اقدام برضد امنیت داخلی مملکت در قم دستگیر و به قرار مقتضی در تهزان بازداشت شده است.


گزارش ساواک از نگرانی امام(ره) به دلیل بی اطلاعی از آیت‌الله واعظ طبسی
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر