گزارش ساواک از نگرانی امام(ره) به دلیل بی اطلاعی از آیت‌الله واعظ طبسی

در گزارشی از ساواک درباره نگرانی امام(ره) به دلیل بی اطلاعی از آیت‌الله واعظ طبسی آمده است: اطلاع واصله حاکی است که ایت‌الله خمینی طی تلگرافی که به آیت‌الله قمی نموده از اینکه از شیخ عباس طبسی واعظ مشهدی اطلاعی ندارد اظهار نگرانی کرده.
يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۰
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله عباس واعظ طبسی از علمای مبارز و انقلابی مشهد بود که به همراه رهبر معظم انقلاب و شهید هاشمی‌نژاد مثلث مبارزه با رژیم پهلوی در مشهد را تشکیل می‌دادند. وی که در طول مبارزه در مجموع شش بار دستگیر و زندانی شد ارتباط نزدیکی با نهضت امام خمینی(ره) داشت. سند فوق که متعلق به سال 1343 است نشان‌دهنده ارتباط نزدیک امام خمینی(ره) و آیت‌الله واعظ طبسی در نخستین سال های نهضت اسلامی است.

در گزارش ساواک آمده است: اطلاع واصله حاکی است که ایت‌الله خمینی طی تلگرافی که به آیت‌الله قمی نموده از اینکه از شیخ عباس طبسی واعظ مشهدی اطلاعی ندارد اظهار نگرانی کرده و افزوده است که: « دست‌های [ناخوانا] درصدد تحریک به اعتصاب هستند.» ساواک: شیخ طبسی در تارریخ 21/1/43 به اتهام تحریک و اقدام برضد امنیت داخلی مملکت در قم دستگیر و به قرار مقتضی در تهزان بازداشت شده است.


گزارش ساواک از نگرانی امام(ره) به دلیل بی اطلاعی از آیت‌الله واعظ طبسی
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات