مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۷۶۹
در گفتگوی تفصیلی با دکتر سجادی مطرح شد:
حدود سال 1900 میلادی جان‌دیک راکفلر در اولین قدم بنیاد راکفلر یا همان Rockefeller foundation را تشکیل می‌دهد. یکی از گروه‌هایی که این مجموعه را هدایت و اجرائی کرده گروه برادران فلکسنر بوده‌اند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند کل نظام آموزش، پژوهش و خدمات امریکا را تحت نفوذ بگیرند. امروز راهبرد همان است ولی بازیگران و بازیگردانان این صحنه عوض شده‌اند. امروز بیل گیتس با هدف سیاستگذاری و تعیین تکلیف برای آینده سلامت جهان دست به این تغییر فاز زده یعنی از کارتل مجازی به حوزه سلامت وارد شده است. در اولین قدم او هم بنیاد بیل و ملیندا گیتس را تشکیل داد و پایش را جای پای راکفلر گذاشت. یعنی برای این کار مرکزی به نام (IHME) یا همان institute of health metrics study با هدف سیاستگذاری آینده نظام سلامت جهان در اختیار گرفت.
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۹ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - 2021April 05

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - هادی اسفندیاری و علیرضا رضایی؛ امروزه که ویروس کرونا سراسر جهان را درنوردیده، هنوز اطلاعات پیدا و پنهان متناقضی درباره آن منتشر می‌شود. اما با گذشت بیش از یک سال از همه‌گیری این پدیده، تولید و تهیه واکسن کرونا یکی از مباحث جدی در این حوزه است.

اهمیت این مسئله ما را برآن داشت تا با یک رویکرد تاریخی به سراغ بحث واکسن برویم. در یک قرار و مدار برای اولین بار به فرهنگستان علوم پزشکی رسیدیم؛ جایی که با تجربه‌ترین متخصصان نظام سلامت و علم پزشکی گرد هم آمده‌اند.

در بهمن ماه 1399 و در بحبوحه بحران کرونا پای صحبت‌های دکتر سید جمال‌الدین سجادی مشاور رئیس فرهنگستان علوم پزشکی نشستیم. دکتر سجادی در سال 1320 در فریدن اصفهان متولد و در سال 1345 از دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل شده است. پس از آن رهسپار امریکا شد و تخصص داخلی خود را در رشته نورولوژی از دانشگاه جرج‌تاون ‌واشنگتن گرفت.

دانشیاری دانشگاه علوم پزشكی تهران، عضو منتخب وزیر در شورای آموزش پزشكی وزارت بهداشت، عضو كمیته اجرایی و كمیته تخصصی علوم بالینی جشنواره تحقیقاتی رازی، ریاست دانشگاه علوم پزشکی ایران، عضو شورای سیاست‌گذاری وزارت بهداشت، مشاور آموزشی وزیر بهداشت و مشاور ریاست فرهنگستان علوم پزشكی بخشی از عناوینی است که دکتر سجادی در کارنامه خود دارد.

لازم به ذکر است که به جهت موضوع مورد بحث، طبیعتا این گفتگو خالی از مباحث تخصصی نیست، اما در عین حال مسائل مطرح شده در این متن می‌تواند بسیاری از سوالات مهم پیرامون اپیدمی کرونا را پاسخ دهد.

مشروح گفتگوی دکتر سید جمال‌الدین سجادی با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ادامه از نظر می‌گذرد.

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم. با تشکر از وقتی که در اختیار مرکز اسناد انقلاب اسلامی قرار دادید. امروز بحث واکسن کرونا به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جامعه تبدیل شده، برای شروع یک ریشه‌یابی تاریخی در این رابطه بفرمایید.

دکتر سجادی:  بسم‌الله الرحمن‌الرحیم. مقام معظم رهبری اخیراً دو تا نکته را درباره واکسن فرمودند و ما می‌خواهیم این دو نکته را تأیید علمی کنیم. این دو مورد به خصوص در مورد مسئله واکسیناسیون بسیار اساسی و پایه‌ای بود.

*** ریشه‌یابی تاریخی سیاست‌های امریکا در حوزه سلامت ***

برای بررسی آن نکته باید یک ریشه‌یابی کنیم. امریکایی‌ها بیش از یک قرن قبل یک برنامه مخفی را با هدف منوپولیسم (انحصارگرایی) طرح‌ریزی کردند. تا جایی که به بحث ما مربوط می‌شود ناچارم یک تاریخچه‌ای درباره‌اش بگویم. منوپولیسم در امریکا یک هدف بسیار مهم است که با هدف بالاتری یعنی جهانی شدن طرح شده که لازم و ملزوم یکدیگرند.

در زمان گذشته مثلا بیش از صد و سی و خرده‌ای سال قبل، راکفلر پدر از کارتلیسم نفت به حوزه سلامت تغییر جهت می‌دهد و در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کند.

ریشه‌یابی تاریخی از سیاست‌های امریکا در حوزه سلامت / نقش بیل گیتس در نظام سلامت جهان چیست؟/ رهبر انقلاب فرمودند روی بیولوژی سلولی کار کنید / شبهات بی‌جواب درباره واکسن امریکایی / واکسن کرونا یک مسئله اقتصادی ، سیاسی و امنیتی شده است

*** ورود راکفلرها به نظام بهداشت و درمان ***

چطور وارد این قضیه می‌شود؟

دکتر سجادی:  حدود سال 1900 میلادی جان‌دیک راکفلر در اولین قدم بنیاد راکفلر یا همان Rockefeller foundation  را تشکیل می‌دهد. یکی از گروه‌هایی که این مجموعه را هدایت و اجرائی کرده گروه برادران فلکسنر بوده‌اند. این فلکسنرها صهیونیست بودند. یکی‌ از آن‌ها سیمون (شمعون) فلکسنر هست که یکی از ارکان صهیونیستی شناخته شده است. او دو برادر به اسم ابراهام فلکسنر و برنارد فلکسنر داشته. این‌ها مرکزیت هسته‌های صهیونیستی در این زمینه هستند که با راکفلر در ارتباط قرار می‌گیرند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند کل نظام آموزش، پژوهش و خدمات امریکا را تحت نفوذ بگیرند. این‌ها با یک بنیاد دیگر به نام بنیاد کارنگی  Carnegie Foundation پیوند می‌خورند. این خاندان فلکسنر اعضای صاحب نفوذ این مراکز بوده‌اند. بعد برای اینکه افکارشان را به جهان بصورت آکادمیک تحمیل کنند American Medical Association را راه‌اندازی می‌کنند و همه این بنیادها و مراکز و مجلات علمی پزشکی در یک مجموعه و یک هدف سیاسی قرار می‌گیرند.

سومین نفر از این فلکسنرها هم به یک شخصیت ذی‌نفوذ صهیونیست به اسم لوئیس برندیس قاضی دیوان عالی امریکا متصل می‌شود که بر رئیس‌جمهور امریکا هم سلطه داشته. بالاخره این مجموعه را به خوبی تشکیل دادند و این شبکه جا افتاد. این‌ها نظام آموزش و پژوهش و سلامت امریکا را در اختیار می‌گیرند و منوپول بین‌المللی می‌شوند.

*** سرمایه‌گذاری بیل گیتس در نظام سلامت جهان ***

یعنی امروز هم هنوز همان شبکه فعال است؟

دکتر سجادی:  امروز راهبرد همان است ولی بازیگران و بازیگردانان این صحنه عوض شده‌اند. امروز بیل گیتس این نقش را بازی می‌کند. یعنی او هم با هدف سیاستگذاری و تعیین تکلیف برای آینده سلامت جهان دست به این تغییر فاز زده یعنی از کارتل مجازی به حوزه سلامت وارد شده است. در اولین قدم او هم بنیاد بیل و ملیندا گیتس را تشکیل داد و پایش را جای پای راکفلر گذاشت. یعنی برای این کار مرکزی به نام (IHME) یا همان  institute of health metrics study  با هدف سیاستگذاری آینده نظام سلامت جهان در اختیار گرفت. یکی از گزارش‌های این مرکز هم به رئیس‌جمهور سابق امریکا بود که اشتباه از آب در آمد. اما مسئله مهم آنست که در این محل‌ها و هدف‌گزاری آن‌ها یک جعبه سیاهی دارند که فقط خودشان می‌دانند چه می‌خواهند بکنند. در آینده آثارش را باید ببینیم. این موسسه بزرگترین مرکز تصمیم‌گیری سلامت جهان است.

*** وقتی دلار برای پزشکی علم تولید می‌کند ***

حتی بزرگتر از سازمان بهداشت جهانی؟

دکتر سجادی: حتی بزرگتر از سازمان بهداشت جهانی شد. یعنی الان حرف این مرکز در جهان منتشر می‌شود و مورد اقبال قرار می‌گیرد. برای اینکه حرف خودش را به صورت آکادمیک و علمی ارائه بدهد مجله علمی لَنسِت را انتخاب کرده. یک آقایی به نام کریس موری این مجله را با کمک‌های مالی بیل گیتس در جهت اهداف خاص اداره می‌کند. این‌هایی که می‌گویم بر اساس منابع ارائه‌شده خودشان است. وقتی نگاه می‌کنی می‌بینی حدود 20 هزار مقاله علمی منتشر شده که آقای بیل گیتس پولش را داده است. 8 بیلیون دلار هم به دانشگاه‌های امریکا در یک دهه گذشته داده است. پس بیل گیتس الان حاکمیت development of global health  توسعه سلامت جهانی را در دست دارد. یعنی هر کاری در زمینه آینده نظام سلامت در جهان بخواهد صورت بگیرد او دارد کنترل و هدایت می‌کند. پس کارگردان هم معلوم شد.

ریشه‌یابی تاریخی از سیاست‌های امریکا در حوزه سلامت / نقش بیل گیتس در نظام سلامت جهان چیست؟/ رهبر انقلاب فرمودند روی بیولوژی سلولی کار کنید / شبهات بی‌جواب درباره واکسن امریکایی / واکسن کرونا یک مسئله اقتصادی ، سیاسی و امنیتی شده است

*** رهبر انقلاب فرمودند روی بیولوژی سلولی کار کنید***

ما در یک بازه زمانی هستیم که دنیای مجازی بسیار قوی وجود دارد که القاء از طریق آن به راحتی تاثیرگذار است. نکته بعد موضوع و تحول در Synthetic biology در زیست‌شناسی است که به شدت در دنیا پیشرفت کرده است. مقام معظم رهبری ده پانزده سال پیش فرمودند بروید روی این علم یعنی بیولوژی سلولی کار کنید. این علم امروز اینقدر پیشرفت کرده که به راحتی ژن را تحت کنترل می‌گیرند، سلول و DNA می‌سازند و به آن فرمان می‌دهند که چه بکند. الان یک فناوری دقیقی آمده به نام CRISPR-Cas (کریسپر) - جایزه نوبل هم گرفت – که دقیقا به راحتی محدوده‌ای از ژن را می‌گیرد و چیز دیگری را جایگزین می‌کند. بخشی از ابعاد استفاده از این فناوری مخفی است.

*** انحصارگرایی امریکا در حوزه سلامت و تغذیه ***

پس بدین ترتیب نظام سلامت جهان را در انحصار خود گرفتند!

دکتر سجادی:  نکته دیگر اینکه امریکایی‌ها در مسیر جهانی شدن به سراغ یک مونوپولیسم دیگر هم آمدند و آن هم بحث تغذیه هست از طریق دستکاری ژنتیکی GMO یا همان Genetically modified organism توسط مونسانتو و اقمار آن که اگر این رشته را بگیریم باید به تاریخ برویم که مسئله بسیار جالب می‌شود. پس این‌ها کوشش کردند و مونوپول (انحصار) سلامت و تغذیه را در اختیار گرفتند. تا اینجا این تاریخ ذهن ما را روشن کرد.

در بحث کرونا این‌ها چگونه ورود پیدا کردند؟

دکتر سجادی: حالا به بحث امروز می‌رسیم. با بروز ویروس کرونا دنیا در عرض یک سال زیر و رو شد. سوالات و شبهات متعددی مطرح است. یکی اینکه آیا  ژنوم این ویروس دستکاری و تغییر پیدا کرده است؟ بعضی‌ها ادعا می‌کنند که این ویروس از آزمایشگاه تصادفی خارج شده است. خوب این همه ویروس هست؛ چطور بین این همه ویروس، فقط این یکی بیرون آمده؟ همین الان یک گروه تحقیقاتی در چین روی این موضوع شبهه‌آور دارند کار می‌کنند.

سوال بعدی اینکه در مقاله‌ای که در مجله لانست در سال 2021 منتشر شده اولین کشورهایی که در این اپیدمی درگیر شدند چین و ایران هستند. این را هم ما نمی‌فهمیم یعنی چه؟

مسئله سوم اینکه در اروپا یک محلی به‌ نام Official Control Authority Batch Release (OCABR)  وجود دارد که این مرکز دسته‌های مختلف واکسن را کنترل می‌کند که رژیم صهیونیستی در آن نفوذ دارد. این‌ها در نوشته‌جات و منابع خودشان است.

ریشه‌یابی تاریخی از سیاست‌های امریکا در حوزه سلامت / نقش بیل گیتس در نظام سلامت جهان چیست؟/ رهبر انقلاب فرمودند روی بیولوژی سلولی کار کنید / شبهات بی‌جواب درباره واکسن امریکایی / واکسن کرونا یک مسئله اقتصادی ، سیاسی و امنیتی شده است

*** شبهات بی‌جواب درباره واکسن امریکایی ***

مشخصا درباره واکسن فایزر چه شبهاتی وجود دارد؟

دکتر سجادی:  امریکایی‌ها سی سال است روی mRNA (Messenger RNA) دارند کار می‌کنند. یک‌مرتبه این واکسن فایزر در عرض هشت ماه از مصرف حیوانی به مصرف انسانی می‌آید. اصولاً پنج تا ده سال طول می‌کشد تا بتوان واکسن‌ها را authorize (تأیید) کرد. چطور این واکسن می‌رود در FDA (سازمان غذا و داروی امریکا) یک چیزی به اسم Emergency Use Authorization یعنی مجوز استفاده اضطراری پیدا می‌کند. حالا این هم باز مهم نیست. خنده‌دارتر این هست که در آن جلسه در تأیید واکسن فایزر، شخصی به نام هیلدرت که در حدود750 هزار تا یک میلیون دلار از کارخانه فایزر پول گرفته است که واکسن را ارزیابی بالینی کند، همان شخص در آن جلسه جزو کسانی است که رأی می‌دهد. در کجا؟ در بزرگترین مرکزی که شما داری به او اعتماد می‌کنی. در این جلسه‌ فقط خود اعضای کارخانه فایزر آمدند از خودشان دفاع کردند... مگر می‌شود آن کسی که سازنده هست فقط خودش بیاید کار خود را  ارائه کند؟ پشتوانه مالی بالا هم که دارد؛ خوب معلوم است رأی می‌آورد. این هم از Emergency Use Authorization واکسن.

به نکته جالبی اشاره کردید. به نظر شما از لحاظ علمی چه ابهاماتی وجود دارد؟

دکتر سجادی:  اول اینکه خود غربی‌ها در آخرین fact sheet (فکت شیت) که منتشر کردند گفتند اثرگذاری و ایمنی این واکسن در انسان نامعلوم است. دوم ما می‌دانیم که در آزمایشگاه نوکلئوزیدها را تغییر می‌دهند و جای آن نوکلئوزید دیگری می‌گذارند، خوب آن‌ها می‌دانند با این تغییرات چه فرمانی را به ژن می‌دهند. اما می‌دانیم با تغییر هر نوکلئوزید در mRNA می‌توان پروتئین جدید ساخت. حالا آیا می‌شود فرمانی را داد که آن چیزی که در جعبه سیاه است برای کشور ما بسازد؟ بله!

ادعا می‌کنند mRNA در ژنوم integrate یا ادغام در DNA نمی‌شود. اما اگر رتروویروس در بدن باشد یا از خارج به بدن وارد بشود این حالت یعنی ادغام (integration) ممکن است صورت گیرد. یعنی می‌تواند در ژنوم سلول انسان وارد بشود. چه حاصل خواهد شد؟ معلوم نیست.

ریشه‌یابی تاریخی از سیاست‌های امریکا در حوزه سلامت / نقش بیل گیتس در نظام سلامت جهان چیست؟/ رهبر انقلاب فرمودند روی بیولوژی سلولی کار کنید / شبهات بی‌جواب درباره واکسن امریکایی / واکسن کرونا یک مسئله اقتصادی ، سیاسی و امنیتی شده است

mRNA را لُخت[به تنهایی] نمی‌توان به بدن وارد کرد چون فوری از بین می‌رود، یعنی آنزیم‌ها آن را degrade می‌کنند و از بین می‌برند. پس ناچارند با یک پوشش آن را به بدن بفرستند. این سیستمی که دارد آن را تحویل می‌دهد یک چیزهایی مثل نانو ذره (nano prarticle)، لیپید و پلیمر دارد و هر چیزی دیگری را هم می‌شود به آن اضافه کرد؟ پس پوشش mRNA هم جا برای دستکاری دارد. ثابت شده که داروهایی که براساس RNA تولید شده سمی است و مسمویت‌های شدیدی ممکن است ایجاد کند. آیا واکسن mRNA می‌تواند این عوارض را داشته باشد؟ بله! ممکن است داشته باشد.

مطلب بعدی اینکه mRNA را نتوانستند هنوز مستقیماً تحویل سلولی بدهند که مورد هدف است، یعنی تحویل سلول آ.پ.س Antigen-Presenting Cells  یا سلول‌هایی که آماده می‌کند آنتی‌ژن را برای تحویل به سلول‌های خاص برای تولید آنتی‌بادی و ... . یعنی mRNA  در همه سلول‌ها می‌تواند وارد بشود در این حالت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این سؤالی است که نمی‌توانند جواب بدهند.

ریشه‌یابی تاریخی از سیاست‌های امریکا در حوزه سلامت / نقش بیل گیتس در نظام سلامت جهان چیست؟/ رهبر انقلاب فرمودند روی بیولوژی سلولی کار کنید / شبهات بی‌جواب درباره واکسن امریکایی / واکسن کرونا یک مسئله اقتصادی ، سیاسی و امنیتی شده است

سؤال بعدی اینکه ممکن است خالص‌سازی واکسن کامل نبوده و واکسن به (dsRNA) double-stranded-rna آلوده باشد که اگر dsRNA وارد بدن بشود عوارض بسیار زیادی خواهد داشت. از طرف دیگر خود mRNA روی سیستم دفاعی بدن اثر تخریبی ممکن ایت داشته باشد. حال سؤال این است که چطور این را می‌توانند متعادل کنند که اثر تخریبی نداشته و فقط اثر مثبت و مفید داشته باشد؟

سوال بعدی اینکه شرکت مادرنا که تازه حدود ده سال است تأسیس شده چه ارتباطی با وزارت دفاع امریکا دارد؟ چرا رژیم صهیونیستی از یک پلتفرم و یک نوع واکسن استفاده می‌کند یا مادرنا یا فایزر؟ یعنی ارتباط بین صهیونیست‌ها با این دو شرکت که رئیسش رفیق نتانیاهو هم هست – طبق ادعای خودش- چیست؟ چرا اطلاعات تزریق واکسن را محرمانه برای این‌ها می‌فرستد؟

*** واکسن کرونا یک مسئله اقتصادی، سیاسی و امنیتی است ***

مسئله خیلی پیچیده شد!

دکتر سجادی: ببینید مسئله واکسن کرونا امروز هدف انسانی ندارد. یک مسئله اقتصادی سیاسی امنیتی شده است. تأئیدات روی واکسن‌ها افواهی و تبلیغاتی است. الان بیشترین جامعه آماری که واکسیناسیون را اجرا کرده رژیم صهیونیستی است که می‌خواهد بگوید من دارم واکسن می‌زنم شما هم از دولت‌های خودتان بخواهید که استفاده کنند. هر روز درصد جدید می‌دهند و آن را به افکار عمومی القاء می‌کنند و مردم دنیا را تشویق می‌کنند که دولت‌ها را برای مصرف واکسن مورد هدف تحت فشار بگذارند. چون صهیونیست‌ها در تمام کارخانه‌های چندملیتی شراکت دارند.

ریشه‌یابی تاریخی از سیاست‌های امریکا در حوزه سلامت / نقش بیل گیتس در نظام سلامت جهان چیست؟/ رهبر انقلاب فرمودند روی بیولوژی سلولی کار کنید / شبهات بی‌جواب درباره واکسن امریکایی / واکسن کرونا یک مسئله اقتصادی ، سیاسی و امنیتی شده است

چرا واکسن‌های چینی‌ و روسی سر و صدا ندارد؟ چون تأیید علمی برای آن‌ها ایجاد نکرده‌اند. اینقدر پروپاگاندای رسانه‌ای زیاد هست که اصلا متخصصین آکادمیک صدایی ندارند. یعنی مقالات علمی تأیید شده در مورد این واکسن‌ها بسیار کم است. اهداف اقتصادی کارتل‌ها اجازه تحقیقات علمی  درست را نمی‌دهد. مثلا شما تاریخچه تراریخته‌ها را بخوانید وحشتناک است. آن کسی که ادعا کرد که مواد تراریخته سرطان‌زاست اصلا از انگلستان اخراجش کردند و معلوم نشد چه بلایی به سرش آوردند.

پس اهداف اقتصادی اولویت دارد.

دکتر سجادی:  یک عده شرکت‌ها آمدند واکسن ساختند و وارد بازار کردند، بعضی کشورها هم پیش‌خرید کردند. اگر واکسن اثرات سوء داشته باشد می‌گویند پولش را شما داده‌ای اگر عوارض داد به ما ربطی ندارد، ما خسارت نمی‌دهیم. این برای اولین بار در تاریخ اتفاق افتاده است. واقعا واکسن کرونا پیچیده شده است.

*** کرونا؛ تمرینی برای جنگ بیولوژیک ***

ما یک بیماری داشتیم به اسم سرماخوردگی سالانه (آنفلونزا)؛ بروید ببینید این‌ها چقدر مرگ و میر داشته؟ اگر تغییر ژنتیکی در ویروس کرونا داده شده چه هدفی داشته‌اند که ویروسی را تغییر ژنتیکی داده و در جامعه رها کرده‌اند؟ چه نتیجه‌ای می‌خواستند بگیرند؟ آیا تمرینی برای جنگ بیولوژیک در آینده نبوده؟ باید روی این‌ها فکر و کارکرد.

ریشه‌یابی تاریخی از سیاست‌های امریکا در حوزه سلامت / نقش بیل گیتس در نظام سلامت جهان چیست؟/ رهبر انقلاب فرمودند روی بیولوژی سلولی کار کنید / شبهات بی‌جواب درباره واکسن امریکایی / واکسن کرونا یک مسئله اقتصادی ، سیاسی و امنیتی شده است

ببینید رهبر انقلاب می‌فرماید امریکا و رژیم صهیونیستی دشمن ما هستند. دشمن یعنی چه؟ دشمن را باید با نگاه تقلب و سوء نیت نگاه کرد. مثلا بیل گیتس در حوزه سلامت اکثر انرژی خود را در افریقا متمرکز کرده است. این کار با هدف‌گیری‌های خاصی است که در جعبه سیاه آن‌هاست.

*** چرا روی انسان سرمایه‌گذاری می‌کنند؟ ***

این‌ها دارند جهان را مدیریت می‌کنند. علت سرمایه‌گذاری آن‌ها در سلامت انسان این است که انسان یک موجود بی‌انتهاست. همه منابع مثل نفت و گاز و ... تمام می‌شود اما انسان فعلاً تمام نمی‌شود. این‌ها برای سود خودشان انسان را هدف قرار داده‌اند. خیلی رذالت می‌خواهد ولی رذل هستند. چرا یک کارتل نفت یا کامپیوتر و مجازی تغییر جهت می‌دهد و می‌آید روی انسان کار می‌کند؟ کاری به هدف‌شان ندارم ولی تفکرشان درست است که باید روی انسان سرمایه‌گذاری کرد چون پایدار است.

یعنی سازمان‌های بین‌المللی مثل بهداشت جهانی هم توسط این کارتل‌ها اداره می‌شود؟

دکتر سجادی:  شک نکنید. ببینید بیل گیتس به سازمان بهداشت جهانی هم دلار داده است و می‌دهد. باید مراقب باشیم کلاه سرمان نرود. من این اطلاعات را از کجا آوردم؟ از مقالات و منابع خودشان. خوبی آن‌ها به این است که این اطلاعات را گاهی منتشر می‌کنند. ما نمی‌آییم فکر کنیم و ببینیم مسیر درست چیست؟ اگر مسیر را پیدا نکنیم گیج می‌شویم. اما اگر بفهمیم که ما در آینده با جنگ بیولوژیک مواجه خواهیم بود و با یک ذره ویروس می‌توان تمام دنیا را بهم ریخت خودمان را آماده خواهیم کرد. چرا ویروس انتخاب کردند، میکروب را انتخاب نکردند؟ ویروس قدرت نفوذ و تخریب بیشتری دارد.

ریشه‌یابی تاریخی از سیاست‌های امریکا در حوزه سلامت / نقش بیل گیتس در نظام سلامت جهان چیست؟/ رهبر انقلاب فرمودند روی بیولوژی سلولی کار کنید / شبهات بی‌جواب درباره واکسن امریکایی / واکسن کرونا یک مسئله اقتصادی ، سیاسی و امنیتی شده است

پس چرا خودشان هم درگیر این اپیدمی شده‌اند؟

دکتر سجادی: وقتی جعبه سیاه هدف را تعیین می‌کند دلیل بر این نیست که خودشان درگیر نشوند. مثلاً می‌گویند سالمندان می‌میرند ولی جوانان می‌مانند و این در آینده منافع بیشتری دارد و این ضررها را جبران می‌کنند. ضمن اینکه در یک حمله قطعا مهاجم هم ضرباتی می‌خورد اما مهم آن است که چه کسی برنده است؟

از شما ممنونیم. نکته پایانی اگر هست بفرمایید.

دکتر سجادی:  با این تفاسیر، رهبر انقلاب در مسئله واکسن به نکات  درستی اشاره کردند. بالاخره فناوری mRNA بسیار پیچیده است و در این حوزه باید سرمایه‌گذاری کرد. این یک روش درمانی در آینده است پس باید بر آن مسلط بشویم.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر