به روایت اسناد

دستور ساواک مبنی بر کنترل اقدامات روحانیت مبارز در ماه رمضان سال 1353

در یکی از این نمونه‌ها که از اسناد برمی‌آیند اداره کل سوم ساواک در سال 1353 دستور کنترل اقدامات روحانیون در برنامه‌های ماه رمضان را می‌دهد. در این سند که به امضای ثابتی مسئول اداره امنیت داخلی ساواک رسیده آمده است:خواهشمند است دستور فرمائید نسبت به جلوگیری از هرگونه فعالیت مضره وعاظ و روحانیون افراطی مذهبی، ضمن همکاری با سازمان‌های انتظامی محل پیش‌بینی و مراقبت‌های لازم معمول و نتیجه را به این اداره کل اعلام نمایند.
چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ماه مبارک رمضان همواره فرصت مغتنمی بود تا نیروهای مبارز انقلابی توان مبارزاتی خود را دوچندان کرده و از منابر و محافل مذهبی نهایت بهره را برای تداوم نهضت اسلامی ببرند. از طرفی نیروهای امنیتی رژیم پهلوی نیز روی برگزاری مراسمات ماه رمضان و سخنرانی وعاظ و روحانیون مبارز حساسیت خاصی داشتند.

در یکی از این نمونه‌ها که از اسناد برمی‌آیند اداره کل سوم ساواک در سال 1353 دستور کنترل اقدامات روحانیون در برنامه‌های ماه رمضان را می‌دهد. در این سند که به امضای ثابتی مسئول اداره امنیت داخلی ساواک رسیده آمده است:

«با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان سال 1394[ه.ق] امکان دارد پاره‌ای از وعاظ و روحانیون افراطی مذهبی فرصتی پیدا کنند که برخی از مسائل و موضوعات مذهبی را در قالب مطالب تحریک‌آمیز و خلاف مصالح مملکتی در بالای منبر عنوان نموده و تبلیغات سوئی بنمایند. علی‌هذا با ارسال ... نسخه صورت اسامی وعاظ ممنوع‌المنبر و اشخاصی که با سپردن تعهد مجاز به استفاده از منبر می‌باشند.

خواهشمند است دستور فرمائید نسبت به جلوگیری از هرگونه فعالیت مضره وعاظ و روحانیون افراطی مذهبی، ضمن همکاری با سازمان‌های انتظامی محل پیش‌بینی و مراقبت‌های لازم معمول و نتیجه را به این اداره کل اعلام نمایند. مدیرکل اداره سوم پرویز ثابتی.»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات